Tysiące interwencji patroli rozminowania

/ CO MON

  

W 2017 r. Siły Zbrojne RP przyjęły do realizacji ponad 7000 zgłoszeń podjęcia i oczyszczenia terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych przez patrole rozminowania i grupy nurków-minerów — informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

W trakcie interwencyjnego oczyszczania kraju z „zardzewiałej śmierci” wykryto i zlikwidowano ponad 1800 bomb lotniczych i 4700 granatów moździerzowych, prawie 1500 granatów ręcznych i 800 min, ponad 16 tys. pocisków artyleryjskich i prawie 800 pocisków do granatnika. Zlikwidowano ponadto ponad 250 pocisków rakietowych oraz 2 torpedy — podaje MON.

W sumie na terenie całego kraju w 2017 r. zadania realizowało 39 patroli rozminowania i 2 grupy nurków minerów, które usunęły ponad 26 tys. przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego.

Część zadań, ze względu na lokalizację „zardzewiałej śmierci”, skutkowała ewakuacją wielu osób z terenu zagrożonego i wymagała koordynacji wielu służb. W innych przypadkach, gdy sytuacja na to pozwalała, przedmioty wybuchowe i niebezpieczne niszczone były w miejscu ich znalezienia.

Żołnierze patroli rozminowania wykonywali ponadto inne zadania realizując m.in. oczyszczanie całkowite terenu z niewybuchów, nadzór saperski oraz szkolenia profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych.

Podczas realizacji wszystkich zadań nie odnotowano ani jednego negatywnego zdarzenia mającego wpływ na życie i zdrowie ludzkie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CO MON
Tagi

Wczytuję komentarze...

Spalił żywcem rodzeństwo byłej partnerki. Dostał wyrok dożywocia

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com / AJEL

  

20-letni Maciej D. został w czwartek skazany przez Sąd Okręgowy w Słupsku na karę dożywotniego pozbawienia wolności za umyślne spowodowanie pożaru kamienicy w Lęborku, w efekcie zabójstwo dwojga rodzeństwa swojej byłej dziewczyny oraz usiłowanie zabójstwa kolejnych czterech osób.

Wyrok ogłosił przewodniczący składu orzekającego sędzia Jacek Żółć.

Sąd skazał Macieja D. na łączną karę dożywotniego pozbawienia wolności. Orzekł 200 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz Wioletty Wenig (pokrzywdzona zezwoliła na podanie danych osobowych), matki 16-letniej Agaty i 13-letniego Jana, którzy zmarli w wyniku obrażeń odniesionych w pożarze. Jej kilkuletni ciężko poparzony syn ma otrzymać 80 tys. zł. Na rzecz kolejnych sześciu osób pokrzywdzonych Maciej D. ma zapłacić odpowiednio po 7 tys. zł, po 4 tys. zł oraz 2 tys. zł.

Pożar w kamienicy przy ul. Pileckiego w Lęborku wybuchł w nocy z 30 września na 1 października 2018 r. W budynku przybywało wówczas 25 osób.

Maciej D. został oskarżony o zabójstwo dwóch osób i usiłowanie zabójstwa kolejnych czterech (wszystkie, w tym jego była partnerka i córka przebywały w jednym mieszkaniu) w związku z podpalaniem wielorodzinnego budynku w Lęborku.

W ocenie sądu Maciej D. umyślnie spowodował pożar zagrażający mieszkańcom całego budynku mieszkalnego. Celem oskarżonego było spowodowanie śmierci swojej byłej partnerki życiowej Darii Dynkiewicz (pokrzywdzona zezwoliła na podanie danych osobowych). Dowody wskazują na to, że kierowała nim chęć zemsty za zerwanie z nim związku partnerskiego.

W efekcie doprowadził do śmierci dwojga z rodzeństwa swojej byłej dziewczyny (16-latka zmarła w szpitalu kilka dni po pożarze, 13-latek 2 grudnia 2018 r. w wielkopolskim centrum oparzeń) oraz ciężkich obrażeń u jej 4-letniego wówczas brata. Kolejne 7 osób odniosło lekkie rany, w tym była partnerka sprawcy. Pozostali mieszkańcy budynku zostali narażeni na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts