Prawdziwe małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny

/ pxhere.com

  

Małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety; to związek miłości, z którego rodzi się nowe życie – tego nikt nie jest w stanie zmienić - powiedział dziś biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski podczas mszy św. odprawionej w przeddzień Święta Świętej Rodziny.

Święto Świętej Rodziny, czyli Jezusa, Maryi i Józefa, Kościół katolicki obchodzi tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. Mszę w przeddzień święta bp Markowski odprawił w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

W ocenie bp Markowskiego, czas Bożego Narodzenie kiedy „Syn Boży wkracza w historię świata po to, by przywrócić nam godność dzieci Bożych”.

Syn Boży rodzi się jako niemowlę w zwykłej rodzinie, w opuszczonej grocie, w małym, zapomnianym miasteczku, w nocy, gdy wszyscy śpią. Rodzi się jako niemowlę, które jak każde dziecko zdaje się na opiekę Jego Matki i św. Józefa, który broni jego życia

– przypomniał bp Markowski.

Hierarcha przypomniał, że następne 30 lat po narodzinach Jezus spędził z rodzicami w Nazarecie.

To niezwykle ważne lata, w których Jezus uświęca ludzką rodzinę, uświęca ludzką pracę, ludzką codzienność – ocenił bp Markowski.

Dodał, że okoliczności, w jakich narodził się Jezus stanowią ważną wskazówkę dla każdego człowieka.

Boże Narodzenie to przypomnienie, czym jest ludzka rodzina. Że jest to miejsce, którego nic i nikt nie jest w stanie zastąpić, bo to właśnie w rodzinie człowiek nie tylko przychodzi na świat, ale uczy się żyć, kochać i pracować

– zaznaczył hierarcha.

Zdaniem bp Markowskiego, święta Bożego Narodzenia to przypomnienie fundamentalnej prawdy, że „prawdziwe małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny”.

Zadziwiam się, kiedy słucham dyskusji publicznych, medialnych, kiedy słucham wypowiedzi, że małżeństwo to tylko twór kulturowy, że to tylko obyczaj, który można na różny sposób zmieniać

– podkreślił bp Markowski.

Zdaniem hierarchy, człowiek jest istotą wolną, która „ma prawo wybierać model życia, który mu odpowiada”. Jednak nie może on „zmieniać prawa, które leży u podstaw istnienia całej ludzkości”.

Jeżeli nawet ktoś nie uznaje, iż od początku Bóg stworzył ludzi jako mężczyzn i kobiety, jeżeli nie uznaje Słowa Bożego i Jego objawienia, to przynajmniej niech uzna prawo naturalne, które leży u podstaw istnienia ludzkości. Małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety; to związek miłości, z którego rodzi się nowe życie – tego nikt nie jest w stanie zmienić

– podkreślił bp Markowski.

Święto Świętej Rodziny obchodzone jest już od XVIII, choć na stałe do liturgii wprowadził je dopiero papież Leon XIII. W 1921 r. papież Benedykt XV rozszerzył święto Świętej Rodziny na cały Kościół.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przetarg na system SOS przy autostradzie A4

/ Premia [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

GDDKiA ogłosiła w środę przetarg na zaprojektowanie, budowę oraz utrzymanie Systemu Łączności Alarmowej SOS dla podkarpackiego odcinka autostrady A4 – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus.

Dodała, że przetarg obejmuje również wykonanie kanalizacji teletechnicznej na drodze ekspresowej S19 od węzła Stobierna do węzła Rzeszów Wschód.

„Inwestycja ma umożliwić kierowcom autostrady A4 prowadzenia, bezpośrednio z pobocza jezdni, komunikacji głosowej z dyżurnym w Punkcie Informacji Drogowej GDDKiA, po to, aby przekazać informacje o sytuacjach awaryjnych, które wpływają na bezpieczeństwo ruchu. Komunikacja odbywać się będzie dwukierunkowo także na potrzeby prowadzenia działań ratowniczych”

– wyjaśniła Rarus.

Zgodnie z zapisami przetargu przyszły wykonawca zaprojektuje, dostarczy, zamontuje wszelkie urządzenia i odda do użytkowania System Łączności Alarmowej SOS na podkarpackim odcinku autostrady A4 o długości ok. 167 km.

Projekt i budowa systemu obejmują m.in. kolumny alarmowe (tzw. kolumny SOS), które usytuowane będą wzdłuż autostrady na wybudowanych już platformach. Wykonawca będzie musiał stworzyć również system nadzoru łączności alarmowej, który znajdował się będzie docelowo w Centrum Zarządzania Ruchem, który powstanie w Obwodzie Utrzymania Drogi przy węźle Sokołów Małopolski Płn. przy drodze ekspresowej S19.

Rzeczniczka zaznaczyła, że inwestycja musi być zrealizowana w ciągu 48 miesięcy. Otwarcie ofert, które wpłyną w przetargu zaplanowane zostało na początek października br.

Autostrada A4 prowadzi od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej; jej długość to ponad 672 km.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl