Trudne warunki na drogach. Policja apeluje o rozwagę

/ pixabay.com

  

W wielu rejonach kraju pogarszają się warunki atmosferyczne. W nocy i nad ranem można spodziewać się oblodzeń. Policja apeluje do kierowców o ostrożność i dostosowanie prędkości do trudnych warunków na drogach. Przypomina, że piesi są lepiej widoczni dzięki elementom odblaskowym.

Z informacji IMGW wynika, że oblodzenia mogą wystąpić w siedmiu województwach centralnej i wschodniej części Polski. W nocy temperatura spadnie poniżej zera niemal w całym kraju. Lokalnie mogą wystąpić mgły.

Policjanci zwracają uwagę na to, że ze względu na Sylwestra, w sobotę i w niedzielę, na drogach może być tłoczno. Z kolei w Nowy Rok i drugiego stycznia wiele osób może wracać ze świątecznych wyjazdów.

Jak powiedział Antoni Rzeczkowski z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji nadmierna prędkość i niezachowanie należytej ostrożności są nadal głównymi przyczynami wypadków. Przypomniał, że nie można sobie pozwalać na brawurę za kierownicą, bo czasem "sekundy decydują o tym, czy ktoś przeżyje czy nie".

- Należy dostosować technikę jazdy do warunków atmosferycznych. Inna technika jazdy będzie na suchej nawierzchni, inna na nawierzchni mokrej czy oblodzonej. W przypadku trudnych warunków nie powinniśmy wykonywać żadnych gwałtownych manewrów. Należy je też wcześniej sygnalizować, aby inni uczestnicy ruchu wiedzieli, co robimy - zaznaczył Rzeczkowski.

Podkreślił, że jeżeli ktoś decyduje się na jazdę nocą powinien pamiętać o ryzyku zmęczenia.

- Ważne jest, by robić sobie przerwy, zjechać na parking, nawet chwilę przespać się w samochodzie i rozprostować nogi. W nocy niebezpieczne są szczególnie autostrady, ponieważ droga jest monotonna, a kierowca musi być cały czas skoncentrowany na jeździe - powiedział.

Zaapelował też, by nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu.

- Zabawy i spotkania Sylwestrowe z pewnością będą okazją do wznoszenia toastów. Jeśli zdecydujemy się na picie alkoholu powinniśmy pamiętać, by bezwzględnie zrezygnować z prowadzenia pojazdu. Kierowcy powinni się spodziewać wzmożonych kontroli trzeźwości. W te dni będziemy również kontrolować prędkość, stan techniczny aut, sposób przewożenia dzieci (czy są w fotelikach) oraz, czy pasażerowie mają zapięte pasy - powiedział.

Policja apeluje też do pieszych, by w Sylwestrową noc zakładali odblaski.

- Po zmroku, poza obszarem zabudowanym, noszenie elementów odblaskowych jest obowiązkowe, ale odblaski mogą uratować życie także w mieście. To, że pieszy widzi światło samochodu w odległości kilkuset metrów, nie oznacza, że kierowca też go widzi - dodał Rzeczkowski.

Jak pokazują dotychczasowe dane policji, podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia prawie połowę ofiar śmiertelnych stanowili piesi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Indonezja: Duży wzrost zakażeń

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

337 nowych przypadków infekcji COVID-19 wykryto w ciągu ostatniej doby w Indonezji - poinformowało dziś ministerstwo zdrowia tego kraju. 40 osób zmarło. Łączna liczba potwierdzonych zakażeń to obecnie 3293, a liczba ofiar śmiertelnych to 280.

Licząca ponad 260 mln mieszkańców Indonezja jest obecnie krajem, gdzie epidemia koronawirusa rozwija się najszybciej w całym regionie Azji Południowo-Wschodniej.

Choć najwięcej przypadków jest w Malezji - ponad 4,1 tys. - tempo rozprzestrzeniania się wirusa zwolniło. W czwartek potwierdzono tam 109 przypadków, co było najmniejszą liczbą od ponad dwóch tygodni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts