Tankowiec Lighthouse Winmore miał pod koniec października przekazać na wodach międzynarodowych rafinowane produkty naftowe północnokoreańskiej jednostce - sprecyzował w rozmowie z agencją Reutera urzędnik MSZ Korei Południowej. Nie podano, kiedy dokładnie przechwycono zbiornikowiec.

Stany Zjednoczone zaproponowały na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ umieszczenie na czarnej liście tego tankowca pływającego pod banderą Hongkongu, za obchodzenie sankcji nałożonych na Koreę Północną za jej program nuklearny i rakietowy - wynika z dokumentów, które w grudniu widział Reuters.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała w czwartek zakaz przyjmowania w portach całego świata czterech statków północnokoreańskich, które - jak się podejrzewa - zajmowały się transportem towarów objętych embargiem ONZ. Źródła dyplomatyczne, na które powołuje się AFP, twierdzą, że zgodnie z wnioskiem złożonym przez USA w RB ONZ rozważano objęcie zakazem dziesięciu statków. Jednak po interwencji dyplomacji Chin ograniczono ich liczbę do czterech.

W 2017 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła trzy pakiety sankcji wobec KRLD. Sankcje przyjęte 5 sierpnia dotyczyły zakazu importu stali i węgla z KRLD oraz zakazu prowadzenia połowów przez statki północnokoreańskie na wodach międzynarodowych. Sankcje z 11 września zakazały importu tekstyliów oraz wprowadziły ograniczenia w dostawach ropy naftowej dla Korei Płn.

22 grudnia Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła rezolucję nakładającą kolejne sankcje na Pjongjang; tym razem były one wymierzone głównie w przetworzone produkty petrochemiczne.

Ostatnia rezolucja ma docelowo ograniczyć o 75 proc. dostawy ropy naftowej i produktów pochodnych do Korei Północnej, przy czym USA zabiegały o zablokowanie 90 proc. dostaw. Ponadto północnokoreańscy pracownicy, którzy są zatrudniani przede wszystkim w Rosji i Chinach, mają w ciągu 12 miesięcy zostać odesłani do kraju. Według ONZ pracują oni "w warunkach zbliżonych do niewolnictwa".