"Wyspiański" z rekordową frekwencją

/ mnk.pl

  

Już 21 tys. widzów obejrzało wystawę "Wyspiański", otwartą miesiąc temu w Muzeum Narodowym w Krakowie (MNK). Powodem takiej frekwencji jest chyba fakt, że dzieła Wyspiańskiego nie były pokazywane od tak wielu lat -powiedziała PAP kuratorka Magdalena Laskowska.

Wystawę prezentującą pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego, otwarto 28 listopada 2017 r. w gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie.

Powodem tak dużej frekwencji jest chyba sam Wyspiański i jego dzieła, nie pokazywane tu od tak wielu już lat. Prezentujemy blisko połowę ze wszystkiego, co mamy w naszych zbiorach - to znaczy blisko 500 eksponatów

- mówi współautorka i współkuratorka wystawy w MNK, Magdalena Laskowska.

Jest to cała spuścizna artysty - m.in. jego dekoracje malarskie do kościoła oo. Franciszkanów i pełen zespół kartonów witrażowych do okien kościoła Franciszkanów i katedry oraz grupy jego dzieł malarskich – pejzaże i portrety

- dodała. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Wyspiański: geniusz pędzla i słowa. WYSTAWA

Stanisław Wyspiański - artysta związany z Krakowem, działał jako malarz, rysownik, grafik, a także poeta, dramatopisarz, scenograf i reformator teatru. Jeszcze za swego życia podarował Muzeum pastelowe arcydzieła: projekty witraży do okien katedry krakowskiej. Najliczniejszą grupą dzieł Wyspiańskiego jest zbiór jego rysunków ołówkiem, tuszem, węglem - m.in. szkice z czasów szkolnych, projekty scenograficzne i typograficzne. Na wystawie prezentowane są również prace z innych dziedzin: rzemiosło artystyczne, rzeźba, grafika oraz książka artystyczna.

Żadna z podobnych wystaw nie zgromadziła w Krakowie tylu zwiedzających. Dla przykładu: Wystawa "Turner. Malarz żywiołów" (z roku 2011 – zgromadziła 67 tys. widzów), "Olga Boznańska" (2014/15 r. – 56 tys.), "Skarby korony hiszpańskiej" (2011 r. - 47 tys. widzów) i "Stanley Kubrick" (2014 r. - 43,5 tys.) Największą publiczność w historii Muzeum Narodowego w Krakowie - 141 tys. osób - miała jak dotąd zorganizowana w 2001 r. wystawa "Od Moneta do Gauguina. Impresjoniści i postimpresjoniści z Musee d'Orsay w Paryżu", która trwała niecałe dwa miesiące.

Oprócz szkół, odwiedzających wystawę w tygodniu - w weekendy widać pełny przekrój wiekowy, całe rodziny i indywidualni zwiedzający, wśród których jest sporo turystów. W okresie między świętami, w kolejce do kasy trzeba odstać około pół godziny

– powiedziała PAP Laskowska.

Aby uniknąć długiego stania w kolejkach do kas, organizatorzy zachęcają do zakupu biletów wstępu za pośrednictwem strony: bilety.mnk.pl Wystawa prezentująca pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907), zgromadzonych w MNK będzie czynna do 20 stycznia 2019 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

PiS: To ratunek dla maturzystów!

/ Engin Akyurt

  

Nowelizacja prawa oświatowego to kwestia ratowania maturzystów; zawieszenie strajku nauczycieli pozwala mieć nadzieję, że nie będzie tu złej woli, ale trzeba się zabezpieczyć - mówili w czwartek podczas debaty senatorowie PiS.

Senat w czwartek wieczorem zajmuje się uchwaloną po południu przez Sejm dotyczącą matur nowelizacją prawa oświatowego. Zgodnie z nią, jeśli rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący.

Tuż przed północą senatorowie zakończyli debatę nad tym punktem. Ok. godz. 0.30 planowane są głosowania.

Konstanty Radziwiłł (PiS) mówił podczas debaty, że przyjęcie nowelizacji "jest po prostu kwestią ratowania tych dzieciaków". "Musimy to zrobić w bardzo prosty sposób. Zawieszenie strajku przez nauczycieli pozwala mieć nadzieję, że nie będzie złej woli, ale żeby się zabezpieczyć, trzeba tę ustawę poprzeć" - mówił.

Inny z senatorów PiS, Robert Gaweł podkreślał, że szkoła nie powinna być miejscem konfrontacji politycznej. Jak ocenił, strajk nauczycieli pokazał, że jest inaczej. Przekonywał, że obecnie potrzebna jest poprawa jakości nauczycieli i ich pracy, a nie angażowanie sprawy edukacji w politykę. "Proszę z tej trybuny, byśmy trochę się opamiętali w tej polityce" - mówił.

Aleksander Bobko ocenił, że nowelizacja "jest dość smutna, podobnie jak to, co się dzieje wokół edukacji". Wyraził nadzieję, że matury odbędą się w sposób normalny, jak ocenił, "potrzebny jest element spokoju", a ustawa ma go zapewnić. Senator mówił, że tryb pracy nad nowelizacją go smuci, ale - jak przekonywał - "smutniejszy jest stan edukacji, wciągniętej do polityki, która jest bezwzględna". Zdaniem senatora, odpowiedzialność za to ponosi w dużej mierze opozycja. "To jest fatalne, to jest okropne" - ocenił Bobko.

Według niego reforma edukacji, przeprowadzona przez PiS "była próbą, może niezbyt udaną, ale uczciwą w zamiarach i w intencjach, wyciągnięcia polskiej szkoły z zapaści". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl