To się Juncker zdziwi. Czeska prasa broni Polski - piszą o kompromitacji KE

Jean-Claude Juncker, przewodniczący KE / kremlin.ru

  

Kolejne państwa bronią Polski na arenie międzynarodowej. Dołączają też media. W komentarzu zatytułowanym "Zbędny proces z Polską?" czeski dziennik "Lidove Noviny" wskazał dziś, że uruchomienie wobec Polski art. 7 traktatu UE może ostatecznie zakończyć się kompromitacją Komisji Europejskiej.

Polski broniła już francuska gazeta. Mocno uderzyli w targowicę, oberwali też Timmermans i Tusk.

Brytyjski dziennik "The Times" pisał, że „KE nie ma szans wygrać z Polską!"

Kwestie konstytucyjne są i powinny być sprawą wewnętrzną krajów, których dotyczą

tak premier Wielkiej Brytanii, Theresa May odniosła się do decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu art. 7.1. unijnego traktatu wobec Polski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nie tylko Węgry poprą Polskę! Wiemy, kto jeszcze nie włączy się w intrygę Timmermansa

Uderzenie w Polskę może oznaczać zmianę Unii

- cytuje gazeta europosła Marka Jurka.

Autor komentarza, dziennikarz i polonista Lukasz Skraba pisze, że premier Węgier Viktor Orban dał już do zrozumienia, że wystąpi przeciwko ewentualnym sankcjom wobec Polski.

Inni też to zrozumieją

- powołuje się komentator "LN" na Marka Jurka.

CZYTAJ WIĘCEJ: Na Budapeszt i Orbana możemy liczyć. Węgrzy zdecydowanie: obronimy Polskę!

Skraba jest zdania, że po "obu stronach panuje bojowy duch”.

Z obozu rządzącego nie dobiegają żadne uspakajające hasła, a przeciwnie.

Komentator powołuje się na wypowiedzi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który jest zdania, że cała sytuacja nie powstała w związku z obawami o państwo prawa. Trzeba dopatrywać się politycznego podtekstu - pisze Skraba i cytuje wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego: "gdybyśmy robili wszystko to co chcą Niemcy i Francja, to okazałoby się, że jesteśmy oazą demokracji".

Autor komentarza zauważa również, że "gdyby Polska zgodziła się na przyjęcie uchodźców albo gdyby resort obrony zamiast śmigłowców amerykańskich kupił francuskie, spór nawet by nie zaistniał".

Jakie będą dalsze losy procedury związanej z art.7 zdecyduje Rada Europejska, czyli przedstawiciele pojedynczych państw członkowskich, wśród których polscy politycy liczą na większe zrozumienie niż u europejskich urzędników

- piszą "LN" i zauważają, że jeżeli dojdzie do odrzucenia dalszego postępowania przeciwko Polsce, to najprawdopodobniej stanie się tak dzięki jednemu sojusznikowi lub co najwyżej kilku.

To zdecydowanie nie pomoże polskiemu wizerunkowi - konstatuje komentator czeskiego dziennika.

Zwraca też uwagę na zmianę na stanowisku polskiego premiera. Jego zdaniem Mateuszowi Morawieckiemu powinno się łatwiej negocjować z unijnymi urzędnikami i europejskimi politykami niż jego poprzedniczce.

Już na początku swojego mandatu będzie musiał wykorzystać wszystkie swoje zdolności i doświadczenia - stwierdza Skraba.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

MSZ uspokaja ws. turystów

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

- Stan zdrowia osób rannych w wypadku autokaru w Egipcie w okolicach Marsa Alam jest niezagrażający życiu - poinformowała dziś rzeczniczka MSZ Ewa Suwara. Jak dodała, jedna z czterech poszkodowanych osób została już wypisana ze szpitala.

Suwara przekazała, że z czterech poszkodowanych osób jedna została już wypisana ze szpitala, a pozostałe trzy pozostają w szpitalach.

"Podkreślam słowa szpitalach, ponieważ wczoraj wieczorem jedna z tych trzech osób została przewieziona do szpitala w Hurghadzie, gdzie przeszła jeszcze wczoraj wieczorem operację. Natomiast dwie pozostałe osoby pozostały w szpitalu w Marsa Alam i z tych dwóch osób jedna ma przechodzić dzisiaj operację"

- poinformowała Suwara.

Dodała, że jeśli chodzi o stan zdrowia wszystkich poszkodowanych osób, "to można określić (go) jako niezagrażający życiu". Poinformowała, że wśród tych czterech osób jest jedna kobieta i trzech mężczyzn.

Rzeczniczka MSZ podkreśliła, że służba konsularna jest na miejscu w kontakcie z rezydentem biura, z policją i osobami pracującymi w szpitalu.

"Oczywiście okoliczności wypadku są ustalane przez miejscowe władze" - zaznaczyła Suwara.

[polecam:https://niezalezna.pl/293671-powazny-wypadek-autobusu-z-polskimi-turystami-w-egipcie-swiadkowie-mowia-o-rannych]

O wypadku jako pierwszy poinformował portal TVP Info. Do zdarzenia miało dojść w sobotę ok. godz. 18. Jak podał portal, w autokar wiozący 16 polskich turystów uderzyła jadąca z dużą prędkością ciężarówka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl