Jak zachowają się posłowie i senatorowie? Apel biskupów w sprawie tego głosowania jest jasny

/ fot. fot. Kancelaria Sejmu/ Krzysztof Białoskórski

  

„Nie może być miejsca na zabijanie niepełnosprawnych i chorych dzieci. Zarówno wierzący jak i niewierzący są wezwani do ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci” – podkreśla prezydium Konferencji Episkopatu Polski w słowie skierowanym na Niedzielę Świętej Rodziny.

To nie jest kwestia tylko światopoglądu czy religii, ale przede wszystkim nauki, która jednoznacznie wykazuje, że życie człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia

– czytamy w słowie prezydium KEP pt. „Kochaj, nie zabijaj!” na Niedzielę Świętej Rodziny, obchodzoną 31 grudnia.

Hierarchowie przypominają potrzebę ochrony człowieka na wszystkich etapach jego istnienia. 

W Sejmie czeka projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Przewiduje on zniesienie możliwości aborcji eugenicznej. Polscy biskupi popierają tę obywatelską inicjatywę jako krok do pełnej ochrony życia i apelują do wszystkich ludzi dobrej woli o wyrażenie jej swego poparcia. Apelujemy też do sumień wszystkich posłów i senatorów, mając świadomość, że to od nich zależy decyzja, czy ustawa ta zostanie przyjęta

– czytamy.

Prezydium episkopatu odnosi się także do niemoralnych praktyk stosowanych w Polsce. 

Niedawno do opinii publicznej dotarła wstrząsająca informacja o aborcji dziecka w 24. tygodniu życia. Dziecko przeżyło tę aborcję. Jednak, zamiast być otoczone opieką, zostało pozostawione samo sobie, aby zmarło i tak się stało. Takich nieludzkich praktyk jest w Polsce więcej. Trzeba się im zdecydowanie przeciwstawić! Nie wahajmy się zabierać głosu w imieniu tych, którzy sami się bronić jeszcze nie mogą! 

– podkreśla w słowie KEP.

W ocenie hierarchów, dramatyczny paradoks współczesności polega na tym, że wielu dzieciom, które znajdują się dziś pod sercem matki, nie jest dane przyjść na świat. 

W majestacie polskiego prawa są one zabijane przed narodzeniem. Obecnie pozwala na to przepis ustawy umożliwiający pozbawianie życia poczętych dzieci w trzech przypadkach. Jednym z nich jest podejrzenie o nieuleczalną chorobę lub niepełnosprawność. Jest to aborcja z przyczyn eugenicznych. Według danych Ministerstwa Zdrowia z tego powodu wykonywanych jest 95 procent aborcji. Wśród nich większość stanowią dzieci z Zespołem Downa. Jeśli pozwolimy im się narodzić, będą żyć wśród nas, rozwijać się i obdarowywać nas swą miłością i zaufaniem. Pomimo niepełnosprawności mogą być cennymi członkami społeczności, choć zazwyczaj wymagają pomocy. Głęboko niemoralne jest prawo, oparte na przesłance eugenicznej, które pozwala takich ludzi zabijać! 

– zaznacza episkopat.

Jak podkreśla prezydium, każde dziecko potrzebuje miłości. 

Dziecko poczęte, choć rozwija się w łonie matki, nie jest własnością rodziców – jest powierzone ich trosce przez Boga. Niepełnosprawność czy choroba zawsze pozostaje tajemnicą, z którą zmaga się nasz umysł i nasza wiara. Człowiek jednak nie ma prawa do decydowania o kresie życia na żadnym jego etapie, gdyż Panem życia i śmierci jest tylko Bóg! 

– podkreślają biskupi.

Hierarchowie przypominają w nim również słowa św. Jana Pawła II, który w 1999 roku w Łowiczu powiedział: „zwracam się do wszystkich ojców i matek mojej ojczyzny i całego świata, do wszystkich ludzi bez wyjątku: każdy człowiek poczęty w łonie matki ma prawo do życia”.

Pamiętajmy, że zamiast aborcji zawsze istnieje możliwość oddania dziecka do adopcji

– apelują na zakończenie biskupi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna ma nowego, zaskakującego konkurenta w walce o fotel szefa PO. Jest nim...

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Rozważam start w wyborach na szefa Platformy Obywatelskiej - powiedziała w wywiadzie dla Onetu posłanka Joanna Mucha (PO). - Nawet gdyby się okazało, że będzie kilku kandydatów, to jestem przekonana, że będziemy w stanie dojść do porozumienia - dodała.

"Platforma Obywatelska powinna natychmiast przeprowadzić wewnętrzne wybory. Tego, czy obecny lider PO Grzegorz Schetyna w nich wystartuje i czy je wygra, czy przegra - nie wiemy. Kadencja Grzegorza Schetyny kończy się w styczniu, więc wybrany teraz szef PO miałby pełny mandat do tego, by przeprowadzić ewentualną procedurę związaną z wyborami kandydata na prezydenta RP i poprowadzić kampanię prezydencką. To bardzo istotne, bo te wybory zdecydują o tym, jak Polska będzie wyglądała przez najbliższe lata"

- podkreśliła Mucha.

Pytana, czy chodzi tu o odsunięcie Schetyny od wpływu na wybór kandydata na prezydenta, czy samo rozliczenie za przegrane kampanie wyborcze, posłanka odpowiedziała: "Oczywiście musimy się rozliczyć, ale powinno to się odbyć wewnątrz partii". Na pytanie, dlaczego do tej pory nie było rozliczeń za wyniki wyborów, Mucha odpowiedziała, że umiejętność oceny wyników nigdy nie była mocną stroną Platformy Obywatelskiej.

"A to ważna i potrzebna praktyka w zarządzaniu. Dzięki niej uzyskuje się sterowność, kontrolę nad zmianą. W dobrze zarządzanej organizacji jest to po prostu konieczne i potrzebne. Każda diagnoza, każdy wniosek posuwają nas do przodu"

- zaznaczyła Mucha.

Na uwagę, iż dochodzą do dziennikarzy słuchy, że w partii "wrze" i czy można mówić o buncie w PO, Mucha odparła: "Nie, nie ma mowy o buncie". "Ale w moim przekonaniu dominującą emocją wśród ludzi Platformy i naszych wyborców jest potrzeba zmiany. I poczucie, że bez zmiany przewodniczącego, Platforma Obywatelska nie ruszy do przodu. Jeśli dziś nie zdecydujemy się na zmianę lidera, to oddamy pole lewicy, a my będziemy schnąć" - podkreśliła.

Pytana, czy poseł Borys Budka, który zadeklarował, że jest skłonny wystartować w wyborach na szefa PO, byłby dobrym liderem, Mucha odpowiedziała, że "rozmowy trwają".

"Wiem o kilku kandydatach, którzy rozważają swój start. Ja również rozważam start w wyborach na szefa PO" - oświadczyła.

Dopytywana, czy będzie kandydować, nawet gdyby Budka potwierdził swój start, czy może dojdzie do porozumienia, aby wystawić jednego kandydata przeciwko Schetynie, posłanka PO powiedziała, że są prowadzone w tej chwili rozmowy. "Jest za wcześnie na podjęcie decyzji. Nawet gdyby się okazało, że będzie kilku kandydatów, to jestem przekonana, że będziemy w stanie dojść do porozumienia. Będziemy pięknie ze sobą konkurować, a na finiszu będziemy wiedzieć, co zrobić, żeby jeden z nas wygrał" - zaznaczyła Mucha. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Onet, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl