Z OSTATNIEJ CHWILI

Kancelaria Prezydenta: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym • • •

Jak zachowają się posłowie i senatorowie? Apel biskupów w sprawie tego głosowania jest jasny

„Nie może być miejsca na zabijanie niepełnosprawnych i chorych dzieci. Zarówno wierzący jak i niewierzący są wezwani do ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci” – podkreśla prezydium Konferencji Episkopatu Polski w słowie skierowanym na Niedzielę Świętej Rodziny.

fot. fot. Kancelaria Sejmu/ Krzysztof Białoskórski

To nie jest kwestia tylko światopoglądu czy religii, ale przede wszystkim nauki, która jednoznacznie wykazuje, że życie człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia

– czytamy w słowie prezydium KEP pt. „Kochaj, nie zabijaj!” na Niedzielę Świętej Rodziny, obchodzoną 31 grudnia.

Hierarchowie przypominają potrzebę ochrony człowieka na wszystkich etapach jego istnienia. 

W Sejmie czeka projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Przewiduje on zniesienie możliwości aborcji eugenicznej. Polscy biskupi popierają tę obywatelską inicjatywę jako krok do pełnej ochrony życia i apelują do wszystkich ludzi dobrej woli o wyrażenie jej swego poparcia. Apelujemy też do sumień wszystkich posłów i senatorów, mając świadomość, że to od nich zależy decyzja, czy ustawa ta zostanie przyjęta

– czytamy.

Prezydium episkopatu odnosi się także do niemoralnych praktyk stosowanych w Polsce. 

Niedawno do opinii publicznej dotarła wstrząsająca informacja o aborcji dziecka w 24. tygodniu życia. Dziecko przeżyło tę aborcję. Jednak, zamiast być otoczone opieką, zostało pozostawione samo sobie, aby zmarło i tak się stało. Takich nieludzkich praktyk jest w Polsce więcej. Trzeba się im zdecydowanie przeciwstawić! Nie wahajmy się zabierać głosu w imieniu tych, którzy sami się bronić jeszcze nie mogą! 

– podkreśla w słowie KEP.

W ocenie hierarchów, dramatyczny paradoks współczesności polega na tym, że wielu dzieciom, które znajdują się dziś pod sercem matki, nie jest dane przyjść na świat. 

W majestacie polskiego prawa są one zabijane przed narodzeniem. Obecnie pozwala na to przepis ustawy umożliwiający pozbawianie życia poczętych dzieci w trzech przypadkach. Jednym z nich jest podejrzenie o nieuleczalną chorobę lub niepełnosprawność. Jest to aborcja z przyczyn eugenicznych. Według danych Ministerstwa Zdrowia z tego powodu wykonywanych jest 95 procent aborcji. Wśród nich większość stanowią dzieci z Zespołem Downa. Jeśli pozwolimy im się narodzić, będą żyć wśród nas, rozwijać się i obdarowywać nas swą miłością i zaufaniem. Pomimo niepełnosprawności mogą być cennymi członkami społeczności, choć zazwyczaj wymagają pomocy. Głęboko niemoralne jest prawo, oparte na przesłance eugenicznej, które pozwala takich ludzi zabijać! 

– zaznacza episkopat.

Jak podkreśla prezydium, każde dziecko potrzebuje miłości. 

Dziecko poczęte, choć rozwija się w łonie matki, nie jest własnością rodziców – jest powierzone ich trosce przez Boga. Niepełnosprawność czy choroba zawsze pozostaje tajemnicą, z którą zmaga się nasz umysł i nasza wiara. Człowiek jednak nie ma prawa do decydowania o kresie życia na żadnym jego etapie, gdyż Panem życia i śmierci jest tylko Bóg! 

– podkreślają biskupi.

Hierarchowie przypominają w nim również słowa św. Jana Pawła II, który w 1999 roku w Łowiczu powiedział: „zwracam się do wszystkich ojców i matek mojej ojczyzny i całego świata, do wszystkich ludzi bez wyjątku: każdy człowiek poczęty w łonie matki ma prawo do życia”.

Pamiętajmy, że zamiast aborcji zawsze istnieje możliwość oddania dziecka do adopcji

– apelują na zakończenie biskupi.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Episkopat #biskupi #Konferencja Episkopatu Polski #aborcja #aborcja eugeniczna #posłowie #senatorowie #Sejm #Senat

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo