Wielka inwestycja Poczty Polskiej

Do końca 2021 r. Poczta Polska chce wybudować w regionie łódzkim Centralny Węzeł Logistyczny - powiedział członek zarządu spółki Paweł Skoworotko.

Do 2021 r. powstanie Centralny Węzeł Logistyczny
Wikimedia Commons/Pit1233

Jak mówił Skoworotko, spółka szuka kilkudziesięciu hektarów dobrze skomunikowanego terenu.

Pod dachem, na kilkunastu hektarach, zainstalujemy m.in. trzypoziomowe maszyny logistyczne najnowszej generacji. Mamy obecnie kilkanaście obiektów do wyboru, wszystkie w okolicach Łodzi. Jedną z nich jest nieruchomość Polskich Kolei Państwowych

- powiedział Skoworotko.

Jak poinformował, spółka rozbuduje także trzy istniejące już węzły logistyczne - w Poznaniu, Zabrzu i Warszawie, a "w całej Polsce powstanie 50 magazynów logistycznych, w lokalizacjach pocztowych, bądź w nowych miejscach, bardziej odpowiednich logistycznie".

Członek zarządu dodał, że na projektowanych węzłach logistycznych oraz magazynach skorzysta cały kraj.

Szacujemy, że budżet wszystkich inwestycji, łącznie z CWL to 1 mld zł. Całość zostanie oddana w 2021 roku

- powiedział. Zaznaczył, że inwestycja będzie oddawana etapami i niektóre z nich rozpoczną pracę wcześniej niż w 2021 roku.

Skoworotko powiedział, że cała koncepcja węzła została przygotowana przez Pocztę Polską przy udziale partnera zewnętrznego.

Podczas analiz badaliśmy oczywiście rynek europejski. Nie mogliśmy przekopiować 1:1 pomysłu funkcjonującego już np. w Niemczech, czy w Estonii - każdy rynek ma swoją specyfikę, tak samo polski i dlatego cała koncepcja jest dostosowana do warunków w Polsce

- tłumaczył.

Mówił, że były brane pod uwagę koncepcje bardziej rozproszone - bez centrum - i "po analizie spółka doszła do wniosku, że koncepcja scentralizowana będzie odpowiednia dla Poczty Polskiej".

Braliśmy pod uwagę strumienie wolumenów, jakie są prognozowane w poczcie, obrót zagraniczny, udział Polski jako kraju w Europie Centralnej, który aktualnie w małym stopniu obsługuje logistykę Europy Zachodniej, ale chcemy stać się tego częścią - wyjaśnił.

Potrzebujemy nowej sieci logistycznej, gwarantującej poprawę i terminowe dostarczanie przesyłek, a także pełnego śledzenia kosztów. Poza tym nasza obecna sieć logistyczna jest bardziej przystosowana do listów, a chcemy podnieść poziom i obsługiwać coraz więcej paczek

- podsumował.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Poczta Polska #centralny węzeł #inwestycja #paczki

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo