Święta marynarzy. Boże Narodzenie na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

/ Marynarka Wojenna RP

  

Ponad tysiąc marynarzy pracujących na 56 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej spędzi Boże Narodzenie m.in. na Oceanie Spokojnym i Oceanie Atlantyckim. Pomimo dużej odległości od kraju, marynarze spędzą ten czas tradycyjnie – nie zabraknie choinki ani dwunastu potraw.

Najdalej od rodzinnych domów spędzą święta marynarze statku "Tczew", który znajdzie się w tym czasie na środku Oceanu Spokojnego w podróży z Chin do Vancouver w Kanadzie - wylicza Krzysztof Gogol z PŻM.

Z kolei na Oceanie Atlantyckim spędzi wigilię załoga statku "Prosna". Jednostka dopiero w drugi dzień świąt spodziewana jest w kolumbijskim porcie Barranquilla.

Na południowej półkuli, czyli w środku lata, znajdą się marynarze ze statku "Mamry" - tuż przed wigilią statek zawinie do brazylijskiego portu Santarem. W gorącym klimacie święta spędzą marynarze ze statku "Szczecin", prowadzącym załadunek w porcie Paranagua w Brazylii oraz marynarze ze statku "Narew", którzy będą spędzać święta w stolicy Argentyny Buenos Aires.

Najbliżej miejsca narodzin Chrystusa będą podczas wigilii marynarze ze statku "Isadora" - dopiero w pierwszy dzień świąt masowiec opuści izraelski Ashdod. Kilka statków polskiego armatora znajdzie się także w krajach arabskich. Tak będzie w przypadku "Jawora", który będzie podczas wigilii w saudyjskim porcie Dżizan, czy "Warmii", która w tym czasie znajdzie się w marokańskiej Casablance.

Tylko jeden ze statków, "Irma", będzie w tym roku podczas świąt w kraju. Jednostka przechodzi obecnie remont klasowy w stoczni "Gryfia" w Szczecinie. Natomiast tuż przed Sylwestrem 30 grudnia spodziewany jest w kraju masowiec "Podlasie"; przywiezie do portu w Policach fosforyty z Maroka.

Mimo że marynarzy dzieli od domów czasem "pół świata" to spędzają święta tradycyjnie. Na statkowym wigilijnym stole tego dnia wspólnym i nakrytym w jednej mesie znaleźć można 12 tradycyjnych potraw. Jest m.in. barszcz z uszkami, czy kapusta z grzybami. Na stole nie może zabraknąć ryb, ale nie jest to raczej karp, którego próżno szukać w zagranicznych sklepach. Na szczęście są tradycyjne ciasta wypieczone w statkowym piecu: sernik, makowiec, czy ciasta drożdżowe.

W mesie nie może zabraknąć choinki, najczęściej sztucznej, która jest na stałym wyposażeniu każdego ze statków. Każdy marynarz przystraja także świątecznie własną kabinę.

Kolację wigilijną rozpoczyna zazwyczaj o godz. 17:00 czasu statkowego kapitan. Potem wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Późnym wieczorem każdy z marynarzy zaszywa się w kabinie i stara się połączyć za pośrednictwem telefonu komórkowego ze swoimi bliskimi. Na statkach PŻM znajduje się obecnie internet satelitarny, więc życzenia składać sobie można również za pomocą sieci.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mija rok od rezolucji Rady Europy ws. wraku Tu-154M. "Obserwujemy niepokojące działania"

/ fot. arch. GP

  

- Przetrzymywanie wraku Tu-154 M na terytorium Rosji jest pozbawione podstaw prawnych i nie ma racjonalnego uzasadnienia - mówił dzisiaj szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawiając stanowisko Polski z raportu o wykonywaniu rezolucji Zgromadzenie Parlamentarnego Rady Europy.

Czaputowicz podkreślił, że dokładnie rok temu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję dotyczącą katastrofy samolotu Tu-154M, która zobowiązywała Rosję do zwrotu wraku. Po roku - jak dodał szef MSZ - strona polska przekazała raport z wykonania tej rezolucji.

- Stoimy na stanowisku, że przedłużające się przetrzymywanie wraku Tu-154 M na terytorium Federacji Rosyjskiej jest pozbawione podstaw prawnych i nie ma racjonalnego uzasadnienia

 - mówił Czaputowicz.

[polecam:https://niezalezna.pl/228891-rada-europy-po-raz-pierwszy-tak-potepila-rosje-byly-szef-mon-o-przelomowej-rezolucji]

Podkreślił, że Polska jest gotowa na mediacje z Rosją w tej sprawie bezpośrednio lub z udziałem strony trzeciej. Przypomniał, że rezolucja wzywa też do ochrony wraku i powstrzymywanie się od jakichkolwiek działań na terenie katastrofy.

- Mimo postanowień rezolucji obserwujemy niepokojące działania wokół miejsca katastrofy, pojawiające się pomysły budowy gazociągu przebiegającego przez miejsce katastrofy, ograniczony jest dostęp do tego miejsca - mówił szef MSZ. 

[polecam:https://niezalezna.pl/240300-rezolucja-w-sprawie-zwrotu-wraku-tu-154m-przyjeta-to-pierwszy-tak-wazny-dokument-w-tej-sprawie]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl