Święta marynarzy. Boże Narodzenie na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

/ Marynarka Wojenna RP

  

Ponad tysiąc marynarzy pracujących na 56 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej spędzi Boże Narodzenie m.in. na Oceanie Spokojnym i Oceanie Atlantyckim. Pomimo dużej odległości od kraju, marynarze spędzą ten czas tradycyjnie – nie zabraknie choinki ani dwunastu potraw.

Najdalej od rodzinnych domów spędzą święta marynarze statku "Tczew", który znajdzie się w tym czasie na środku Oceanu Spokojnego w podróży z Chin do Vancouver w Kanadzie - wylicza Krzysztof Gogol z PŻM.

Z kolei na Oceanie Atlantyckim spędzi wigilię załoga statku "Prosna". Jednostka dopiero w drugi dzień świąt spodziewana jest w kolumbijskim porcie Barranquilla.

Na południowej półkuli, czyli w środku lata, znajdą się marynarze ze statku "Mamry" - tuż przed wigilią statek zawinie do brazylijskiego portu Santarem. W gorącym klimacie święta spędzą marynarze ze statku "Szczecin", prowadzącym załadunek w porcie Paranagua w Brazylii oraz marynarze ze statku "Narew", którzy będą spędzać święta w stolicy Argentyny Buenos Aires.

Najbliżej miejsca narodzin Chrystusa będą podczas wigilii marynarze ze statku "Isadora" - dopiero w pierwszy dzień świąt masowiec opuści izraelski Ashdod. Kilka statków polskiego armatora znajdzie się także w krajach arabskich. Tak będzie w przypadku "Jawora", który będzie podczas wigilii w saudyjskim porcie Dżizan, czy "Warmii", która w tym czasie znajdzie się w marokańskiej Casablance.

Tylko jeden ze statków, "Irma", będzie w tym roku podczas świąt w kraju. Jednostka przechodzi obecnie remont klasowy w stoczni "Gryfia" w Szczecinie. Natomiast tuż przed Sylwestrem 30 grudnia spodziewany jest w kraju masowiec "Podlasie"; przywiezie do portu w Policach fosforyty z Maroka.

Mimo że marynarzy dzieli od domów czasem "pół świata" to spędzają święta tradycyjnie. Na statkowym wigilijnym stole tego dnia wspólnym i nakrytym w jednej mesie znaleźć można 12 tradycyjnych potraw. Jest m.in. barszcz z uszkami, czy kapusta z grzybami. Na stole nie może zabraknąć ryb, ale nie jest to raczej karp, którego próżno szukać w zagranicznych sklepach. Na szczęście są tradycyjne ciasta wypieczone w statkowym piecu: sernik, makowiec, czy ciasta drożdżowe.

W mesie nie może zabraknąć choinki, najczęściej sztucznej, która jest na stałym wyposażeniu każdego ze statków. Każdy marynarz przystraja także świątecznie własną kabinę.

Kolację wigilijną rozpoczyna zazwyczaj o godz. 17:00 czasu statkowego kapitan. Potem wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Późnym wieczorem każdy z marynarzy zaszywa się w kabinie i stara się połączyć za pośrednictwem telefonu komórkowego ze swoimi bliskimi. Na statkach PŻM znajduje się obecnie internet satelitarny, więc życzenia składać sobie można również za pomocą sieci.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zatrzymano byłego rajdowego mistrza Polski! Jest podejrzany o udział w mafii VAT-owskiej

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/3839153

  

Policjanci z CBŚP zatrzymali w Łodzi 37-letniego Filipa N., który jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się m.in. wyłudzenia VAT. Na przestępczym procederze Skarb Państwa stracił co najmniej 65 mln złotych. Jak podają media, Filip N. to były rajdowy mistrz Polski.

Jak podaje Prokuratura Krajowa, na polecenie prokuratora Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi funkcjonariusze CBŚP zatrzymali Filipa N.

- Prokurator przedstawił mu zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw skarbowych. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania

 - poinformowano.

"Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że Filip N. osiągał korzyści majątkowe z popełnianych przestępstw skarbowych oraz gospodarczych. Podejrzanemu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności"

- podano.

W toku postępowania - jak informuje PK - prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2012–2017, która doprowadziła do niekorzystnego rozporządzania mieniem Skarbu Państwa. Miało to się stać m.in. poprzez wyłudzenia podatkowe związane z fikcyjnym obrotem artykułami elektronicznymi, pojazdami mechanicznymi oraz częściami do nich, a także prawami do rozpowszechniania i kopiowania utworów słowno-muzycznych.

Prokuratura informuje ponadto, że podmioty zarządzane przez grupę przestępczą wprowadzały w błąd urzędy skarbowe, co do faktycznego wewnątrzunijnego obrotu towarami, w tym - jak napisano - co do zwrotu podatku VAT, a także co do wysokości należnego podatku.

"Na skutek działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 65 mln złotych"

- zaznaczono.

Śledczy zabezpieczyli dokumentację skarbową oraz "szereg przedmiotów, których zawartość będzie poddawana analizie w toku dalszych czynności".

Sąd - na wniosek prokuratura - zadecydował o tymczasowym aresztowaniu Filipa N. na okres 3 miesięcy. Jak podaje portal tvp.info, 37-letni N. to były rajdowy mistrz Polski.

Jak informuje CBŚP, w tej sprawie zatrzymanych zostało dotychczas już blisko 60 osób. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl