Holandia przyjmie Saakaszwilego?

Holandia jest gotowa przyjąć byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, jeśli zdecyduje się on opuścić Ukrainę - zadeklarował szef resortu spraw zagranicznych tego kraju. Na Ukrainie toczy się wobec Saakaszwilego postępowanie.

facebook.com/SaakashviliMikheil

- On jest żonaty z Holenderką i jeśli zwróci się o paszport, holenderskie prawo mu na to zezwala 

- powiedział minister Halbe Zijlstra dziennikarzom w Hadze, gdzie brał udział w spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Według mediów, w tym telewizji publicznej NOS, Saakaszwili zwrócił się o wizę holenderską, którą mu przyznano.

- Adwokat pana Saakaszwilego zwrócił się z pytaniem do służb imigracyjnych i naturalizacyjnych, czy jest możliwe zastosowanie w jego przypadku zasady łączenia rodzin - potwierdzili holenderscy urzędnicy.

Służby imigracyjne "uznały, że panu Saakaszwilemu może być przyznane zezwolenie na pobyt na okres tymczasowy" - dodała rzeczniczka holenderskiego MSZ Karin Donk. Odmówiła podania dalszych szczegółów.

Przeciwko Saakaszwilemu na Ukrainie toczy się postępowanie w sprawie przyjmowania pieniędzy od otoczenia obalonego w 2014 roku prezydenta Wiktora Janukowycza. Były gruziński prezydent mieszka na Ukrainie od 2015 roku i jest liderem opozycyjnej partii Ruch Nowych Sił. Polityk miał otrzymać pół miliona dolarów na organizację protestów antyrządowych na Ukrainie. W niedzielę zorganizował w Kijowie kolejny marsz antyrządowy, podczas którego domagał się m.in. impeachmentu prezydenta Petra Poroszenki.

Prokurat generalny Ukrainy Jurij Łucenko zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że jego kraj prawdopodobnie zdecyduje się na ekstradycję Saakaszwilego do Gruzji. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Micheil Saakaszwili #Holandia #Ukraina

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo