Zwierzęta zjadą do "żywej szopki" w Krakowie

Lamy, osiołki, owce, króliki, kozły - to niektórzy bohaterowie organizowanej od 25 lat "żywej szopki" franciszkanów w Krakowie. Zwierzęta, które w czasie świąt można oglądać przy ulicy Franciszkańskiej, pochodzą z krakowskiego ogrodu zoologicznego i od hodowców prywatnych.

Tradycję przygotowania bożonarodzeniowej szopki zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu
krakow.pl

"Żywa szopka" franciszkanów stanie jak co roku na skwerze obok bazyliki franciszkanów. Do centrum miasta zwierzęta przyjadą 24 grudnia, ale publiczność będzie je mogła podziwiać od 25 do 26 grudnia. Jak poinformował rzecznik prasowy "żywej szopki" brat Piotr Kantorski, w tym roku zwierzęta pochodzić będą z krakowskiego zoo i od hodowców prywatnych. Z zoo do szopki przyjadą dwie lamy i osiołek; a od prywatnych hodowców - owce i króliki.

W tym roku, w przeciwieństwie do lat ubiegłych, nie będzie zwierząt z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Zrobili nam trochę psikusa ci, którzy się opiekują owcami, bo zdążyli je już ogolić. W takim przypadku nie jesteśmy już w stanie wziąć ich do siebie, bo by po prostu zamarzły

 – wyjaśnił rzecznik "żywej szopki".

Czworonożni bohaterowie będą pod dobrą opieką, cały czas ma przy nich czuwać weterynarz z krakowskiego zoo.

Nasze zwierzęta są przyzwyczajone do zwiedzających, więc pobyt w mieście nie jest dla nich dużym stresem

– powiedział Jerzy Piróg z krakowskiego zoo.

Jak dodał, do szopki wybierane są zwierzęta łagodne, które pozwalają się wyczyścić, nakarmić, pozwalają do siebie podejść.

Chcemy, by zwierzęta te były dla naszego ogrodu powodem do dumy, więc czeszemy je, strugamy kopytka u osiołków i malujemy na taki delikatny kolor, (…) by było świątecznie

 – powiedział.

Franciszkanie nie obawiają niespodziewanych sytuacji podczas "żywej szopki", choć w przeszłości dochodziło do nieoczekiwanych zdarzeń, które dziś bracia wspominają ze śmiechem.

Bracia, którzy organizowali pierwszą żywą szopkę opowiadali o tym, jak im kozioł uciekł z szopki i musieli go na Rynku Głównym łapać

 – mówił rzecznik.

Przed aranżacją żywej szopki franciszkanie przechodzą specjalne szkolenie, zorganizowane przez zoo. Podczas zajęć na terenie ogrodu zoologicznego uczą się, jak zajmować się zwierzętami, jak je traktować.

24 grudnia późnym wieczorem (jeszcze zanim będzie można oglądać zwierzęta) na placu przy "żywej szopce" opłatkiem z wiernymi podzieli się metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Następnie każdy uczestnik spotkania zaproszony zostanie do wspólnego kolędowania animowanego przez franciszkański zespół Fioretti. Wieczór uwieńczy pasterka w bazylice św. Franciszka z Asyżu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#żywa szopka #Kraków #franciszkanie

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo