Zwierzchnik Sił Zbrojnych przybył do Kuwejtu, by przed świętami odwiedzić żołnierzy, służących daleko od kraju i przełamać się z nimi opłatkiem. Zapoznał się także na miejscu z funkcjonowaniem kontyngentu.

 

Pełnicie niezwykle odpowiedzialną i niełatwą służbę w warunkach wojennych, służbę podwyższonego ryzyka. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni

— powiedział Prezydent do polskich żołnierzy, przebywających na misji w Kuwejcie.

Dziękując żołnierzom za ich służbę, podkreślił, że czyni to nie tylko w swoim imieniu, jako Prezydent, ale także w imieniu wszystkich Polaków.

Realizujecie tutaj Państwo, w Kuwejcie i przede wszystkim nad Irakiem, nasze sojusznicze zobowiązania, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni

— dodał Andrzej Duda. 

Wyraził satysfakcję, że polscy piloci pełniący misję w Kuwejcie nabywają "absolutnie unikatowe i niezwykle potrzebne umiejętności i doświadczenia".

Jesteśmy im bardzo wdzięczni za to, że mają odwagę, by w ramach sojuszu te zadania wykonywać. My dzięki temu pokazujemy, że jesteśmy wiarygodnym członkiem NATO, że ze swojej strony także oferujemy innym bezpieczeństwo i wsparcie i między innymi także dzięki temu siły sojuszu północnoatlantyckiego są w naszym kraju. My dajemy od siebie, inni dają także i nam

– dodał prezydent Duda.

Trzecia zmiana PKW operacji Inherent Resolve w Kuwejcie liczy 147 żołnierzy i trzech pracowników wojska. Kontyngent wystawiła 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku, a jego główne zadanie to rozpoznanie lotnicze na rzecz międzynarodowej koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie. PKW operuje w przestrzeni powietrznej Iraku i nad terenem kontrolowanym przez IS. W skład kontyngentu wchodzą cztery wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 z zasobnikami bojowymi DB-110.

Kontyngent jest podporządkowany operacyjnie Dowództwu Centralnemu USA i funkcjonuje na podstawie postanowienia Prezydenta RP z czerwca br. dotyczącego działań na terenie Kuwejtu, Iraku i Kataru.

Wsparcie operacji Inherent Resolve to pierwsza zagraniczna misja polskich F-16.