Prezydent odwiedził żołnierzy polskiego kontyngentu wojskowego w Kuwejcie uczestniczącego w operacji Inherent Resolve wymierzonej w tzw. Państwo Islamskie.

Realizujecie tutaj państwo w Kuwejcie i przede wszystkim nad Irakiem nasze sojusznicze zobowiązania, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że mówi to nie tylko we własnym imieniu jako prezydent, ale w imieniu wszystkich Polaków.

Prezydent podkreślił, że polscy żołnierze w Kuwejcie pełnią służbę "niezwykle odpowiedzialną i przede wszystkim niełatwą". Andrzej Duda wskazał również, że jest to służba w warunkach wojennych, a więc służba podwyższonego ryzyka.

Ale taka jest rola żołnierza na całym świecie i taka jest rola żołnierza Rzeczypospolitej Polskiej, że służy swojemu krajowi czasem w trudnych i niebezpiecznych warunkach, służy swojemu krajowi także niosąc bezpieczeństwo i pokój innym – podkreślił.

Zaznaczył, że w ten sposób żołnierze nabywają też rzecz bezcenną - "doświadczenie i oswojenie się z trudnymi i niebezpiecznymi warunkami", które "później, być może wielokrotnie, pozwoli uratować życie w warunkach bojowych, a przede wszystkim wykonać nawet najtrudniejsze zadanie".

To z punktu widzenia bezpieczeństwa naszej ojczyzny Polski jest bezcenne – podkreślił prezydent.