Zatrważające statystyki dotyczące cholery w Jemenie. Już ponad milion przypadków

/ Mark Knobil/creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

  

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował, że liczba domniemanych przypadków cholery w Jemenie doszła do miliona, a ponad 80 proc. mieszkańców tego kraju brakuje żywności, czystej wody i dostępu do opieki medycznej.

Od kwietnia odnotowano 2226 przypadków śmierci związanych z cholerą.

Według ONZ, Jemen przechodzi najgorszy kryzys humanitarny na świecie. W kraju brakuje też paliwa.

W zeszłym tygodniu eksperci pracujący dla jemeńskiego rządu oświadczyli, że oprócz wojny domowej, głodu i katastrofalnej sytuacji humanitarnej Jemenowi zagraża wzrost zachorowań na błonicę wśród dzieci. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w Jemenie odnotowano w ostatnich miesiącach 33 przypadki śmiertelne spowodowane błonicą, a w przypadku 280 dzieci podejrzewa się na nią chorują.

Jemen znajduje się w stanie podsycanej z zewnątrz wojny domowej między szyickimi rebeliantami Huti a oficjalnymi władzami. Od marca 2015 roku sunnicka koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej zwalcza Hutich, zmierzających do obalenia prezydenta Jemenu Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego. Huti kontrolują Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Saudyjczycy chcą, by władzę w Jemenie całkowicie przejął prezydent Hadi. Jednocześnie Rijad oskarża o wspieranie rebeliantów szyicki Iran.

Na początku listopada koalicja zablokowała główny port morski Jemenu, Al-Hudajdę, odcinając kraj od pomocy żywnościowej i innych dostaw podstawowych produktów. Była to odpowiedź na wystrzelony przez Hutich w stronę Rijadu pocisk balistyczny. Po trzech tygodniach, pod naciskiem społeczności międzynarodowej, koalicja zadeklarowała zniesienie blokady.

Od początku konfliktu zginęło w Jemenie ponad 10 tys. ludzi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą

/ http://www.cbsp.policja.pl/

  

- Policjanci CBŚP pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Płońsku zatrzymali 12 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej zajmującej się handlem narkotykami – poinformowała Prokuratura Krajowa i Centralne Biuro Śledcze Policji.

Według śledczych grupa działała głównie na terenie Mazowsza od czerwca 2019 roku.

"W tym czasie mogła wprowadzić na rynek łącznie kilkanaście kilogramów narkotyków w tym kokainę, amfetaminę i marihuanę oraz blisko siedem tysięcy tabletek ecstasy"

– powiedziała rzeczniczka CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz.

"Do transportu narkotyków używano m.in. specjalnie przygotowanych puszek po napojach lub produktach kosmetycznych”

– podała policjantka.

Do zatrzymań doszło w połowie lutego na terenie województwa mazowieckiego. Podczas akcji policjanci zatrzymali 12 podejrzanych.

"Akcja została przeprowadzona przy wsparciu kontrterrorystów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji >>BOA<< oraz z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Warszawy, Białegostoku i Lublina"

– podkreśliła nadkomisarz.

W trakcie akcji funkcjonariusze zabezpieczyli narkotyki, m.in. kokainę, amfetaminę, marihuanę, a także krajankę tytoniową i gotowe papierosy bez polskich znaków akcyzy skarbowej.

"W trakcie działań policjanci znaleźli niebezpieczne przedmioty m.in. maczetę, kastet, pałkę, miotacz gazu pieprzowego, a także zagłuszarki. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że niebezpieczne narzędzia mogły być wykorzystane w ramach porachunków przestępczych, między innymi do odzyskiwania długów za narkotyki"

– tłumaczyła Jurkiewicz, dodając, że śledczy będą też wyjaśniać, czy te przedmioty mogły posłużyć do popełnienia innych przestępstw.

Z kolei rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik powiedziała, że zatrzymani podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Płońsku, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym dwie osoby za kierowanie tą grupą.

"Ponadto zarzuty dotyczyły wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków, a także przestępstw karnoskarbowych"

– dodała prokurator.

"Na wniosek prokuratora ośmiu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych przez sąd na trzy miesiące. Wobec pozostałych 4 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze m.in. w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania miejsca pobytu, zakazu wydania paszportu jak również zakaz wszelkich kontaktów z pozostałymi podejrzanymi"

– podkreśliła Ewa Bialik.

Za zarzucane im czyny może grozić do 10 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts