Bójka w ośrodku dla imigrantów w Grecji. Spalono kilka namiotów

/ flickr/Rebecca Harms/CC BY-SA 2.0

  

Dziesięć osób zostało rannych w bijatyce, do której doszło w nocy w przepełnionym ośrodku dla migrantów na greckiej wyspie Lesbos na Morzu Egejskim. Spalono też kilka namiotów.

Policja poinformowała, że starcia w obozie Moria między Kurdami i Arabami trwały kilka godzin. Agencja EFE pisze, że w bijatyce uczestniczyli Syryjczycy, Afgańczycy i Irakijczycy. Wśród rannych, którzy zostali przewiezieni do szpitala, są dwie kobiety w ciąży i dziecko.

Uczestnicy bijatyki podpalali namioty. Niektórzy, rzucając kamieniami, usiłowali uniemożliwić strażakom wejście do obozu i ugaszenie ognia. Sytuację opanować musiał spory oddział policji - pisze EFE.

Lokalne władze i grupy broniące praw człowieka skarżą się na warunki w Morii; w tym przewidzianym dla ok. 2 tys. osób ośrodku mieszka ponad 6 tys. migrantów. Brak przestrzeni, złe warunki sanitarne, długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosków o azyl czy rywalizacja między obywatelami różnych państw sprawiają - jak informuje EFE - że często dochodzi tam do incydentów.

W ostatnich tygodniach greckie władze wysłały na wyspę kontenery, by w związku z nadejściem zimy zastąpić nimi namioty, które jeszcze są w obozach. Przyspieszono ponadto przewóz przebywających w najgorszych warunkach migrantów do Grecji kontynentalnej, gdzie obozy są lepiej wyposażone. Jednak ewakuacje uchodźców nie pomagają, ponieważ na miejsce wywożonych osób wciąż przybywają nowi migranci - pisze EFE.

 

Dopływający na greckie wyspy z Turcji migranci składają wniosek o azyl i czekają na jego rozpatrzenie. Zgodnie z obowiązującym porozumieniem UE-Turcja z 2016 roku, gdy ich prośba zostaje odrzucona, odsyła się ich z powrotem do Turcji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek na DK1. Nie żyje 80-letnia pasażerka samochodu osobowego

/ / twitter.com/screenshot

  

We wtorkowe popołudnie doszło do wypadku na krajowej „jedynce” przed wjazdem do tunelu w Lalikach (woj. śląskie). Prowadzący opla astrę mężczyzna najechał na tył dostawczego Iveco. 80-letnia pasażerka osobówki zginęła na miejscu.

Do wypadku doszło na pasie, który wiedzie w kierunku Słowacji.

W tunelu we wtorek były prowadzone prace i ruch obywał się wahadłowo. Przed tunelem była ustawiona sygnalizacja świetlna. Samochody oczekiwały na wjazd. 82-letni kierowca astry, mieszkaniec Otwocka, gdy dostrzegł, że auta przed nim się nie poruszają, próbował jeszcze odbić w lewo, ale było za późno. Jego opel prawą stroną wbił się w stojące iveco. Kobieta, która siedziała na fotelu pasażera, zginęła na miejscu.

Kierujący astrą był trzeźwy. Zdaniem policjantów, wpływ na jego zachowanie mogło mieć oślepiające słońce. Mężczyzna nie odniósł poważniejszych obrażeń. Przeszedł jednak badania w żywieckim szpitalu.

Na krajowej "jedynce" w miejscu wypadku nie ma już utrudnień.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl