Dzieła sztuki związane z Bożym Narodzeniem w krakowskim Muzeum Narodowym

/ www.pinakoteka.zascianek.pl, Domena publiczna

  

W galeriach Muzeum Narodowego w Krakowie można oglądać dzieła sztuki związane z Bożym Narodzeniem m.in. eksponowaną w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka XVI-wieczną ikonę oraz prezentowany w Sukiennicach obraz Jacka Malczewskiego "Wigilia na Syberii".

Wybrane oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie otwarte w drugi dzień świąt, a wszystkie – w święto Trzech Króli.

Wśród ponad 600 zabytków i dzieł sztuki zgromadzonych na wystawie "#dziedzictwo" w gmachu głównym muzeum znajduje się XVIII-wieczna szopka pochodząca z klasztoru ss. Karmelitanek na Wesołej. W przeszklonej gablotce przedstawiono scenę Hołdu Trzech Króli, wzbogaconą o postać szlachcica z karabelą i buławą.

Na wystawie poświęconej twórczości Stanisława Wyspiańskiego motywy bożonarodzeniowe można znaleźć m.in. w projekcie witraża do zachodniego okna fasady kościoła Mariackiego, który wykonali wspólnie Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer. Znalazły się tam sceny z życia Maryi m.in. "Boże Narodzenie" i "Pokłon Trzech Króli". Gotowy witraż został zamontowany w kościele Mariackim w grudniu 1891 r.

W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach zwiedzający mogą zobaczyć obraz Jacka Malczewskiego "Wigilia na Syberii", który stał się inspiracją dla Jacka Kaczmarskiego do napisania w 1980 r. wiersza o tym samym tytule.

Przy ul. Kanoniczej w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w galerii Sztuki Cerkiewnej Dawnej Rzeczpospolitej wiszą obok siebie cenne ikony Narodzenia Chrystusa. Jedna z nich należy do najstarszych w polskich zbiorach, jest bowiem łączona z warsztatem malarza ikon świątecznych z Polany k. Chyrowa działającym w połowie XVI wieku. Przedstawia Maryję według wschodniej tradycji – jako Matkę leżącą tuż po narodzinach Dziecka na purpurowym sienniku.

W wigilię oraz pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia (24 i 25 grudnia) oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie będą zamknięte, ale w drugim dniu Bożego Narodzenia Gmach Główny, Sukiennice oraz Pałac Biskupa Erazma Ciołka można zwiedzać od 10 do 16.00. 6 stycznia, w święto Trzech Króli, wszystkie oddziały MNK będą otwarte w godzinach 10.00 – 16.00. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szkoły gotowe na podwójny rocznik - zapewnia kurator

/ pixabay.com/CC0/DarkWorkX

  

W tym roku będzie dwukrotnie więcej absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych, ale i miejsc przygotowanych przez organy prowadzące również jest dwa razy więcej – zapewnił dzisiaj na konferencji prasowej dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk.

Kurator na wtorkowej konferencji przypomniał, że w tym roku o miejsca w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych ubiegają się ósmoklasiści i uczniowie trzecich klas gimnazjalnych. Poinformował, że na Dolnym Śląsku tzw. podwójny rocznik liczy 49 tys. osób – w tym 26 tys. uczniów to ósmoklasiści, a 23 tys. to gimnazjaliści.

- W tym roku absolwentów na Dolnym Śląsku, jak i w innych częściach kraju będzie dwa razy więcej, ale miejsc przygotowanych przez organy prowadzące, z których przeważającą część stanowią samorządy, również jest dwa razy więcej. Dla wszystkich uczniów miejsc więc wystarczy

 - zapewnił Kowalczyk. Jak ocenił, oznacza to, że „dostać się do szkoły nie będzie ani łatwiej, ani trudniej – będzie tak samo jak w poprzednich latach.”

Kurator wskazał przy tym, że w regionie są renomowane i tym samym oblegane licea ogólnokształcące, gdzie o jedno miejsce ubiegać się będzie kilka osób.

- O tym, do jakiej szkoły uczeń się dostanie rozstrzygnie jak co roku liczba punktów

 – zaznaczył.

Wicekurator oświaty Janusz Wrzal poinformował, że z danych przygotowanych przez szkoły, wynika, że dolnośląskie szkoły ponadpodstawowe przygotują dla tegorocznych absolwentów w sumie ponad 50 tys. miejsc.

- Dla absolwentów szkoły podstawowej przygotowano 25,6 tys. miejsc, a gimnazjum 24,5 tys. miejsc. Ta przewidywana skala naboru z pewnością będzie ulegała korektom, zależnie od tego, do których szkół zgłosi się więcej, a do których mniej kandydatów, czy po gimnazjum, czy po szkole podstawowej

 – tłumaczył.

Wicekurator oświaty powiedział, że najwięcej, bo ponad 44 proc. miejsc, przygotowano w liceach ogólnokształcących; 39 proc. w technikach, a 17 proc. w szkołach branżowych. „Są to tendencje zbliżone do tych z lat ubiegłych” – dodał.

Kowalczyk pytany o to, czy w przypadku Wrocławia nauka będzie się odbywała w sposób dwuzmianowy powiedział, że w stolicy Dolnego Śląska jest kilka liceów, gdzie oferta będzie skromniejsza, i kilka takich, w których, z powodów lokalowych możliwe jest, aby liczba oddziałów była większa.

- Organ prowadzący w porozumieniu z dyrektorem w czasie rekrutacji będzie podejmował decyzje doraźne i może wyrazić ewentualną zgodę na zwiększenie w danej szkole oddziałów, nawet kosztem drugiej zmiany

 – mówił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl