Rozwodnicy żałują, że nie zrobili więcej, by ratować związek

30 proc. rozwodników ma poczucie, że przy wykazaniu dobrej woli, chęci wysłuchania partnera, można było uratować ich związek - wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Mamy i Taty. W przypadku problemów w związku, Polacy najchętniej skorzystaliby z terapii małżeńskiej.

pixabay.com

Z kolei spośród osób świeżo po rozwodzie 28 proc. deklaruje, że "zdecydowanie" lub "raczej" żałują tej decyzji.

Jak powiedział prezes Fundacji Mamy i Taty Marek Grabowski, wydłużenie procedur rozwodowych, danie czasu na "ochłonięcie", może okazać się skuteczną metodą w zapobiegnięciu rozwodom. Jego zdaniem główną ich przyczyną jest brak komunikacji między małżonkami.

W ocenie Grabowskiego rozwody "rozbijają tkankę społeczną", psują relacje między bliskimi małżonków, a także negatywnie wpływają na ich dzieci.

Jak wynika z raportu zaprezentowanego podczas konferencji, 71 proc. Polaków przyznaje, że w ich najbliższym otoczeniu są osoby rozwiedzione; 17 proc. z nich rozwiodło się, a 16 proc. osób deklaruje, że pochodzi z rozbitej rodziny. Jednocześnie wyniki badań pokazują, że istnieje duże przyzwolenie społeczne na rozwód w momencie, gdy małżonkom "się nie układa".

- Przyczyny rozwodu to często brak świadomości powodów rozstania, bagatelizowanie pierwszych sygnałów, np. problemy z codzienną komunikacją, nierozwiązane konflikty - czytamy w raporcie.

Jak pokazują badania, kobiety rzadziej przypisują sobie winę za rozwód, jednak są bardziej skłonne podjąć kroki w celu ratowania związku. Mężczyźni silniej odbierają rozwód w kategoriach porażki życiowej, ale są mniej otwarci na formy pomocy.

We wnioskach z badań wskazano, że rozwód rodziców, niezależnie od jego przebiegu, jest trudnym doświadczeniem również dla dziecka, gdyż "jego dotychczasowy świat ulega rozpadowi". Jednocześnie podkreślono, że "im bardziej rodzice włączają dziecko w proces, tłumacząc zaistniałą sytuację, dając przestrzeń do wyrażenia swoich emocji, tym mniejsze są negatywne konsekwencje rozwodu dla przyszłego funkcjonowania dziecka".

- Przeżywane emocje u dziecka to poczucie bezradności, lęku, niepewności, wstydu przed rówieśnikami, smutku, poczucie odrzucenia. Dziecko jest wycofane, zamyka się albo w drugą stronę - staje się agresywne - tłumaczył prezes Fundacji Mamy i Taty.

Wyniki badań pokazują też, że 88 proc. badanych wierzy w miłość na całe życie. 71 proc. jest zdania, że rozwód to porażka, a 70 proc. uważa rozwód za "wirus trawiący polskie społeczeństwo".

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#małżeństwo #rozwód

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo