Ponad połowa Polaków uważa Boże Narodzenie za święto rodzinne

/ pixabay.com

  

Dla 53 proc. dorosłych Polaków Boże Narodzenie to przede wszystkim święta rodzinne, 27 proc. podkreśla religijny wymiar świąt. Ankietowani deklarują, że w tym roku ich świąteczne wydatki będą zbliżone do ubiegłorocznych - wynika z sondażu CBOS.

W kontekście zbliżających się świąt CBOS zapytał Polaków o to, czym przede wszystkim jest dla nich Boże Narodzenie.

Z badania wynika, że podobnie jak w ubiegłych latach, dla ponad połowy dorosłych Polaków (53 proc.) Boże Narodzenie to przede wszystkim święta rodzinne. Nieco ponad jedna czwarta ankietowanych podkreśla w tych świętach głównie wymiar religijny (27 proc.). Co szósty badany (16 proc.) święta Bożego Narodzenia postrzega przede wszystkim jako podtrzymywanie tradycji chrześcijańskiej.

Według analityków CBOS, powyższe różnice wynikają głównie z różnic w religijności respondentów. Na religijną istotę świąt Bożego Narodzenia zwracają uwagę przede wszystkim osoby praktykujące religijnie co tydzień (38 proc.) lub częściej (60 proc.). Rodzinne akcenty świętowania częściej niż inni podkreślają z kolei osoby niepraktykujące religijnie (69 proc.) lub czyniące to sporadycznie (67 proc.), o centrowych poglądach politycznych (62 proc.), a ponadto mieszkańcy największych miast (62 proc.).

W ocenie autorów badania, dla Polaków ciągle bardzo ważne jest pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. W niemal wszystkich polskich rodzinach kultywowany jest zwyczaj wzajemnego składania sobie życzeń (99 proc.), dzielenia się opłatkiem i spożywania wigilijnych potraw (po 98 proc.). Ponadto niemal powszechnie ubiera się choinkę (97 proc.), odwiedza krewnych i znajomych w celu złożenia im życzeń (94 proc.), przygotowuje dodatkowe nakrycie na stole dla niespodziewanego gościa (90 proc.), obdarowuje prezentami (90 proc.) oraz zachowuje post w dzień Wigilii (87 proc.).

Dodatkowo, w większości polskich domów śpiewa się kolędy (79 proc.), wysyła SMS-y z życzeniami świątecznymi(78 proc.), odwiedza groby bliskich (77 proc.), czeka z rozpoczęciem kolacji na pierwszą gwiazdkę (77 proc.), przygotowuje zwyczajową liczbę potraw na wieczerzę wigilijną (76 proc.), a pod obrus wkłada siano (75 proc.).

Jak podaje CBOS, nieco mniej popularne są zwyczaje stricte religijne, takie jak odmawianie modlitwy i odczytywanie fragmentu Pisma Świętego (67 proc.), udział w pasterce (66 proc.) oraz przystępowanie do spowiedzi (65 proc.).

Ankietowani w większości deklarują, że w tym roku ich wydatki związane ze świętami będą zbliżone do ubiegłorocznych - nieznaczne różnice w tym względzie deklarują osoby, które zamierzają wydać na świąteczne zakupy mniej, niż w poprzednich latach.

Według CBOS, cięcie kosztów w tym roku najczęściej będzie związane z zakupem prezentów. Ponad jedna piąta badanych (22 proc.) wyda na nie mniej niż w roku ubiegłym, jednak co ósmy respondent (13 proc.) przeznaczy na upominki więcej pieniędzy niż poprzednio, a trzy piąte (60 proc.) nie przewiduje większych zmian w tych wydatkach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"PO przyzwyczaiła nas do hipokryzji i zakłamania". Minister komentuje doniesienia o Brejzie

Zbigniew Ziobro / TVP Info/printscreen

  

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował dziś w "Gościu Wiadomości" ujawnione przez portal tvp.info zeznania w sprawie tzw. afery fakturowej w inowrocławskim ratuszu. Dowiadujemy się z nich, że Krzysztof Brejza miał wskazywać pracownikom, kogo należy atakować w sieci. - Nie sądzę aby Grzegorz Schetyna, jeśli ustali czy to jest prawda, podejmował takie decyzje, jakie powinien każdy przyzwoity polityk podjąć - powiedział prokurator generalny.

Platforma przyzwyczaiła nas do podwójnych standardów, do hipokryzji, niestety do zakłamania. Platforma nie podnosi standardów w polskim życiu publicznym. Nie potrafi reagować w sposób właściwy na nieprawidłowości, które wszędzie się zdarzają

- mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, nawiązując do ustaleń portalu tvp.info, który dotarł do zeznań w sprawie tzw. afery fakturowej w Inowrocławiu.

Z zeznań dowiadujemy się, że poseł Krzysztof Brejza miał się pojawiać w Urzędzie Miasta w Inowrocławiu na "naradach", podczas których wskazywał, kogo należy atakować w internecie.

[polecam:https://niezalezna.pl/284887-na-naradach-wskazywal-kogo-atakowac-tvp-info-ujawnia-szokujace-zeznania

Nie sądzę aby Grzegorz Schetyna, jeśli ustali czy to jest prawda, podejmował takie decyzje, jakie powinien każdy przyzwoity polityk podjąć. Bo trzeba zawsze działać stanowczo, gdy są nieprawidłowości. Tak jak ja zadziałałem w sytuacji nieprawidłowości, które pokazały się w Ministerstwie Sprawiedliwości, odwołując natychmiast sędziów, jeśli pojawiają się podejrzenia, że mogli zachować się nieetycznie, niegodnie

- mówił szef resortu sprawiedliwości.

Są wszczynane postępowania dyscyplinarne, nawet karne i tak właśnie wzorcowo należy reagować. Zupełnie inne standardy reprezentuje Platforma Obywatelska

- dodał Ziobro.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl