Ponad połowa Polaków uważa Boże Narodzenie za święto rodzinne

/ pixabay.com

  

Dla 53 proc. dorosłych Polaków Boże Narodzenie to przede wszystkim święta rodzinne, 27 proc. podkreśla religijny wymiar świąt. Ankietowani deklarują, że w tym roku ich świąteczne wydatki będą zbliżone do ubiegłorocznych - wynika z sondażu CBOS.

W kontekście zbliżających się świąt CBOS zapytał Polaków o to, czym przede wszystkim jest dla nich Boże Narodzenie.

Z badania wynika, że podobnie jak w ubiegłych latach, dla ponad połowy dorosłych Polaków (53 proc.) Boże Narodzenie to przede wszystkim święta rodzinne. Nieco ponad jedna czwarta ankietowanych podkreśla w tych świętach głównie wymiar religijny (27 proc.). Co szósty badany (16 proc.) święta Bożego Narodzenia postrzega przede wszystkim jako podtrzymywanie tradycji chrześcijańskiej.

Według analityków CBOS, powyższe różnice wynikają głównie z różnic w religijności respondentów. Na religijną istotę świąt Bożego Narodzenia zwracają uwagę przede wszystkim osoby praktykujące religijnie co tydzień (38 proc.) lub częściej (60 proc.). Rodzinne akcenty świętowania częściej niż inni podkreślają z kolei osoby niepraktykujące religijnie (69 proc.) lub czyniące to sporadycznie (67 proc.), o centrowych poglądach politycznych (62 proc.), a ponadto mieszkańcy największych miast (62 proc.).

W ocenie autorów badania, dla Polaków ciągle bardzo ważne jest pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. W niemal wszystkich polskich rodzinach kultywowany jest zwyczaj wzajemnego składania sobie życzeń (99 proc.), dzielenia się opłatkiem i spożywania wigilijnych potraw (po 98 proc.). Ponadto niemal powszechnie ubiera się choinkę (97 proc.), odwiedza krewnych i znajomych w celu złożenia im życzeń (94 proc.), przygotowuje dodatkowe nakrycie na stole dla niespodziewanego gościa (90 proc.), obdarowuje prezentami (90 proc.) oraz zachowuje post w dzień Wigilii (87 proc.).

Dodatkowo, w większości polskich domów śpiewa się kolędy (79 proc.), wysyła SMS-y z życzeniami świątecznymi(78 proc.), odwiedza groby bliskich (77 proc.), czeka z rozpoczęciem kolacji na pierwszą gwiazdkę (77 proc.), przygotowuje zwyczajową liczbę potraw na wieczerzę wigilijną (76 proc.), a pod obrus wkłada siano (75 proc.).

Jak podaje CBOS, nieco mniej popularne są zwyczaje stricte religijne, takie jak odmawianie modlitwy i odczytywanie fragmentu Pisma Świętego (67 proc.), udział w pasterce (66 proc.) oraz przystępowanie do spowiedzi (65 proc.).

Ankietowani w większości deklarują, że w tym roku ich wydatki związane ze świętami będą zbliżone do ubiegłorocznych - nieznaczne różnice w tym względzie deklarują osoby, które zamierzają wydać na świąteczne zakupy mniej, niż w poprzednich latach.

Według CBOS, cięcie kosztów w tym roku najczęściej będzie związane z zakupem prezentów. Ponad jedna piąta badanych (22 proc.) wyda na nie mniej niż w roku ubiegłym, jednak co ósmy respondent (13 proc.) przeznaczy na upominki więcej pieniędzy niż poprzednio, a trzy piąte (60 proc.) nie przewiduje większych zmian w tych wydatkach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wpadł na kradzieży kołpaków. Pójdzie siedzieć, bo był poszukiwany

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji III w Krakowie zatrzymali 28-latka, który ukradł kołpaki z zaparkowanego pojazdu. Jak się okazało, był on poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przestępstwo.

W tym tygodniu w rejonie Prądnika Białego mundurowi z Komisariatu Policji III w Krakowie zwrócili uwagę na mężczyznę, który na widok radiowozu najpierw gwałtownie odrzucił trzymany w ręce czarny worek, a następnie zaczął biec w kierunku pobliskich zabudowań. Funkcjonariusze szybko sprawdzili zawartość torby, w której jak się okazało znajdował się komplet kołpaków od toyoty.

Podejrzewając, że porzucone osłony felg mogły zostać skradzione, policjanci podjęli pościg za uciekinierem. Błyskawicznie dogonili mężczyznę, którym okazał się być 28-letni krakowianin. Zatrzymany przyznał, że chwilę wcześniej ukradł odrzucone kołpaki z nieopodal zaparkowanego pojazdu. Stróże prawa zlokalizowali ograbiony samochód oraz skontaktowali się z jego właścicielem, któremu przekazali odzyskane części. Natomiast rabuś został doprowadzony do komisariatu.

Kryminalni, zajmujący się sprawą tej kradzieży, przeanalizowali podobne postępowania, w których łupem sprawcy padły kołpaki. W kilku z nich trop doprowadził policjantów do zatrzymanego 28-latka. Zebrany przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie złodziejowi 4 zarzutów kradzieży, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Podejrzany przyznał się do popełnianych przestępstw (po kradzieży kołpaków sprzedawał je po zaniżonej cenie) i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze (naprawienie wyrządzonej szkody oraz kara ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin tygodniowo przez okres 12 miesięcy). Po przesłuchaniu mężczyzna nie został jednak zwolniony, tylko przewieziony do zakładu karnego, ponieważ… był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przestępstwo.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl