Szef MSWiA uczestniczył w poniedziałek w siedzibie Komendy Stołecznej Policji w odprawie poświęconej zapewnieniu bezpieczeństwa w okresie przedświątecznym.

- Oczekuję tego, że policjanci będą pomocni, że nie będą skoncentrowani na wypisywaniu mandatów, ale będą pomocni w sytuacjach, które potencjalnie mogą stanowić zagrożenie - powiedział przed odprawą szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Na dzisiejszej konferencji prasowej po odprawie poinformował z kolei, że na ulicach polskich miast będzie w tym czasie o 30 proc. więcej patroli, a służbę pełni 4 tys. policjantów na dobę. Dodał, że dodatkowe patrole będą na dworcach kolejowych, portach lotniczych, oraz centrach handlowych.

- Zwróciłem się do komendantów, by podkreślali, że oczekujemy od policjantów postawy pomocy wobec ludzi. Chodzi o to, żeby policjanci zareagowali zawsze wtedy, kiedy dzieje się coś złego, żeby byli pomocni. To jest zasadnicze przesłanie - powiedział Błaszczak.

Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej podkreślił, że w czasie przedświątecznym "polska policja pracuje jeszcze ciężej niż zazwyczaj".

- Jesteśmy przygotowani - zapewnił.