Dla nas, dla Sejmu RP jest to niezwykle ważna sprawa, ale jednocześnie jest to niezwykle ważne wydarzenie w pogłębianiu naszej współpracy. Traktujemy to porozumienie jako zapowiedź utworzenia zgromadzenia parlamentów Polski i Gruzji

- powiedział Kuchciński na konferencji prasowej po podpisaniu porozumienia.

Jak dodał, że pogłębianie współpracy Polski i Gruzji "traktujemy jako wzmacnianie współpracy państw całej Europy Środkowej i Wschodniej".

Podkreślił, że "kierujemy się zasadą: 'równi z równymi, wolni z wolnymi' ". Według marszałka Sejmu, współpraca gospodarcza, społeczna, polityczna, współpraca w każdym obszarze naszej aktywności, "powinna charakteryzować się i obejmować wszystkie państwa kontynentu europejskiego bez względu na ich wielkość".

Szczególnie zależy nam na współpracy z Gruzją

- podkreślił Kuchciński.

Z kolei we wpisie na Twitterze marszałek Sejmu odniósł się do aspiracji Gruzji dotyczących członkostwa w Unii Europejskiej.

Jeśli wyobrazimy sobie, że Gruzja staje się członkiem UE, to Unia wówczas przybiera nową jakość. Do tej pory, w perspektywie kilkuset lat, żadna organizacja międzynarodowa, która w swym obszarze ma Europę Środkową i Wschodnią, tak daleko na Wschód nie sięgała

- napisał Kuchciński.

Również marszałek Senatu podczas konferencji prasowej ocenił, że podpisane dziś porozumienie, będzie "kolejnym krokiem, kolejnym impulsem dla wzmocnienia" relacji Polski i Gruzji.

Będzie to przyczynek do naszych częstych spotkań i wymiany naszych doświadczeń

- stwierdził Karczewski.

We wpisie na Twitterze marszałek Senatu dodał, że porozumienie "jest doskonałym podsumowaniem dotychczasowych niezwykle żywych kontaktów między Polską i Gruzją".

Wpisuje się ono symbolicznie w 25.rocznicę odnowienia oficjalnych stosunków pomiędzy naszymi krajami - napisał Karczewski.

Natomiast Kobachidze podkreślał, że dla Gruzji niezwykle ważne są relacje z Polską oraz że cieszy go dynamiczny rozwój relacji polsko-gruzińskich.

Bardzo ważne jest dla nas przeniesienie tych kontaktów na poziom międzyparlamentarny

- zaznaczył.


Szef gruzińskiego parlamentu zaznaczył ponadto, że polsko-gruzińskie grupy parlamentarne wnoszą bardzo duży wkład w rozwój relacji między naszymi krajami.