Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Zmiany w prawie wyborczym. HGW zadeklarowała pomoc. Nie spodziewała się chyba takiej reakcji na swój wpis

Trzy senackie komisje na wspólnym posiedzeniu rozpoczną jutro prace nad uchwalonymi przez Sejm zmianami w Kodeksie wyborczym oraz ustawach samorządowych. Nowela wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zmienia także sposób wyboru członków PKW. Głos w sprawie nowelizowanych przepisów zabrała też prezydent Warszawy, była wiceszefowa PO.

Hanna Gronkiewicz-Waltz
Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Nowelą zajmą się trzy senackie komisje: komisja praw człowieka, praworządności i petycji, komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz komisja ustawodawcza. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 16.30 w poniedziałek.

Uchwalona przez Sejm w czwartek nowelizacja zmienia zapisy czterech ustaw: Kodeksu wyborczego oraz ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym, wojewódzkim i o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Nowela wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 r. Kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich ma wynosić pięć lat.

Według noweli jednomandatowe okręgi wyborcze będą obowiązywać w gminie do 20 tys. mieszkańców. Do tej pory ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin z wyjątkiem miast na prawach powiatu.

Kadencja obecnej Państwowej Komisji Wyborczej wygaśnie po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Zostanie ona obsadzona zgodnie z nowymi przepisami: siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy. Kadencja siedmiu osób "mających kwalifikacje do zajmowania stanowiska sędziego" wyłonionych przez Sejm ma odpowiadać kadencji parlamentu. Po jednym sędzi do PKW wydeleguje TK i NSA; ich kadencja będzie wynosić dziewięć lat.

Nowela przewiduje także wygaszenie kadencji dotychczasowych komisarzy wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza będzie miała 60 dni na powołanie 100 nowych, jeśli nie dokona tego w terminie, zadanie to przejmie minister spraw wewnętrznych.

Nowela ma też na celu zmniejszenie liczby głosów nieważnych oddanych w wyborach. Wprowadzona zostaje nowa definicja znaku "x" na karcie do głosowania - znak "x" to "co najmniej dwie przecinające się linie".

Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych znaków lub dopisków na karcie do głosowania, w tym w kratce lub poza nią, nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu

- zapisano w ustawie.

Czytaj też: Rekordy głosów nieważnych tam gdzie wygrała koalicja PO-PSL. ZOBACZ MAPĘ

W miastach na prawach powiatu budżet obywatelski będzie obowiązkowy. Nowela wprowadza także inicjatywę uchwałodawczą w samorządach.

Zniesione zostanie głosowanie korespondencyjne. Właśnie do tego zapisu przyczepiła się totalna opozycja. Jej zdaniem wykluczy to z możliwości wzięcia udziału w wyborach osoby niepełnosprawne, seniorów oraz tych, którzy będą przebywać np. za granicą.

Głos w tej sprawie zabrała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wszyscy niepełnosprawni warszawiacy, którzy będą chcieli wziąć udział w wyborach, zostaną zawiezieni do lokali wyborczych transportem zorganizowanym przez Miasto Warszawa. Każdy powinien mieć możliwość oddania głosu w wyborach

– napisała na Twitterze była wiceszefowa PO.

No i rozpętała się burza...

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com,

 

#kodeks wyborczy #Hanna Gronkiewicz-Waltz #wybory

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo