Znaleziono prochy ofiar obozu w Treblince? Kartonowe pudełko trafiło do prokuratorów IPN

Niemiecko-polska tablica informacyjna przy wjeździe do wsi Treblinka / wikipedia.org/Domena publiczna

  

W magazynie w dawnym lotniczym hangarze w krakowskich Czyżynach znaleziono kartonowe pudełko oraz metalową urnę z napisem „Sachsenchausen”. Wiele wskazuje na to, że znajdują się tam prochy ofiar obozu w Treblince. Znaleziskiem zajmują się już prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej.

Znalezisko odkupił od tzw. złomiarzy mieszkaniec Krakowa. Przyniósł on je do siedziby Radia Kraków, a reporterowi stacji powiedział, że zrobił to "z sentymentu i poczucia obowiązku".

Dziennikarze Radia Kraków przekazali znalezisko krakowskiemu oddziałowi IPN, który następnie oddał je Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Komisja sprawdza, kto, kiedy i w jaki sposób wszedł w posiadanie tych przedmiotów. 

Prawdopodobnie znajdowały się one pod opieką krakowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Majdankiem. Podczas likwidacji oddziału w 2011 roku część zbiorów została przewieziona do centrali towarzystwa w Lublinie, a pozostałe, przeznaczone do utylizacji, zostały złożona w pomieszczeniach magazynowych muzeum w Czyżynach – informuje portal tvp.info.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nigeria. Dżihadyści zabili zakładników

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Działająca w Nigerii międzynarodowa organizacja pomocowa Action Against Hunger poinformowała, że dzihadyści zabili czterech jej pracowników, którzy zostali porwani w lipcu br. Przy życiu pozostaje jeszcze jeden z zakładników.

W lipcu sześć osób z organizacji humanitarnej zostało uprowadzonych w pobliżu miasta Damasak w stanie Borno. Uprowadzenia dokonała Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego (ISWAP), odłam Boko Haram. Jedna z osób porwanych została zabita we wrześniu.

Wczoraj poinformowano, że dżihadyści zgładzili kolejne cztery osoby mimo apeli Action Against Hunger o uwolnienie zakładników.

- Nasza organizacja potępia te zabójstwa w najostrzejszych słowach i głęboko ubolewa, że nie wykonano wezwań do uwolnienia zakładników

- oświadczono. Jednocześnie ponownie zaapelowano do uwolnienia ostatniej żyjącej porwanej osoby.

Organizacja Boko Haram, której nazwę tłumaczy się jako „zachodnia edukacja to świętokradztwo”, walczy zbrojnie o wprowadzenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii. Szariat obowiązuje w północnych stanach kraju, gdzie mieszka najwięcej muzułmanów. 10 lat istnienia Boko Haram w Nigerii pozbawiło życia ok. 30 tys. osób, a ponad 2 mln musiało opuścić swoje domostwa.

Action Against Hunger jest międzynarodową organizacją pozarządową mającą na celu walkę z głodem na świecie. Została założona w 1979 przez grupę francuskich lekarzy, naukowców, dziennikarzy i pisarzy. Obecnie działa w 40 krajach

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl