Francuzi niezadowoleni, że nie wcisnęli nam caracali. Ależ nam przykro!

- Francuzi nie są zadowoleni z wycofania się Polski z zakupu caracali, bo jak ktoś liczył na taką wielką sprzedaż, to nie pogodziłby się z taką decyzją - ocenił premier Mateusz Morawiecki. A my możemy tylko dziękować szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi, że uchronił nas przed kupnem francuskich "nielotów".

MilborneOne; commons.wikimedia.org/wiki/File:Caracal2552.jpg

Morawiecki pytany był w TVP Info o jego czwartkowe spotkanie w Brukseli z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. M.in. o to, czy jego zdaniem Francja rozumie wycofanie się Polski z zakupu śmigłowców caracal.

"To nigdy nie jest tak, że jak ktoś liczył na wielką sprzedaż - w tym przypadku helikopterów produkowanych u nich - że będzie pogodzony nagle z tą decyzją. Oczywiście oni są niezadowoleni z tego"

- powiedział.

Według premiera Morawickiego informacja dotycząca tego, że jakość wykonania śmigłowców może stać pod znakiem znaku zapytania, "jest też elementem, nad którym muszą niektórzy producenci pomyśleć".

Minister ds. sił zbrojnych Francji Florence Parly zapowiedziała niedawno reorganizację obsługi technicznej i konserwacji wyposażenia sił powietrznych. Według niej ponad połowa samolotów i helikopterów wojskowych francuskich sił powietrznych nie może latać, bo ich naprawy kosztują zbyt drogo. Problemem nie jest jakość sprzętu, ale warunki utrzymania go w stanie operacyjnym – podkreśla resort. Jako przykład podano właśnie śmigłowiec wielozadaniowy caracal, którego godzina lotu kosztowała 19 tys. euro w 2012 r., a w 2016 r.doszła do 34 tys.

Wiosną 2012 r. w Polsce rozpisano przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska. W kwietniu 2015 r. MON wskazało na śmigłowiec caracal, a wartość kontraktu miała wynieść łącznie z podatkami 13,4 mld zł. Protestowały wtedy PiS i związki zawodowe, działające w zakładach w Mielcu i Świdniku, które również startowały w przetargu. We wrześniu 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu. Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju uznało ofertę offsetową za niezadowalającą, a dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe.

Obecnie w MON trwa nowe postępowanie, które ma wskazać śmigłowce dla wojsk specjalnych i do zadań morskich. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#caracale #Francja #Polska #Mateusz Morawiecki

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo