Tomasz Sakiewicz z wizytą na Ukrainie. O Międzymorzu i relacjach z Kijowem

Udostępnij

W Kijowie i Żytomierzu odbyły się spotkania z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomaszem Sakiewiczem poświęcone m.in. omówieniu relacji polsko‑ukraińskich.

Pierwsze ze spotkań odbyło się w czwartek wieczorem w Kijowie. W budynku Narodowego Uniwersytetu „Akademii Kijowsko-Mohylańskiej” pojawiło się kilkadziesiąt osób, w tym studenci, historycy oraz członkowie miejscowego klubu „Gazety Polskiej”. – Spotkanie było poświęcone omówieniu ukraińskiej wersji książki „Testament I Rzeczypospolitej” oraz dyskusji o tym, jak wydarzenia z przeszłości mogą wpłynąć na przyszłość obu narodów – mówi Tomasz Sakiewicz. Podczas spotkania poruszana była sprawa propagandy rosyjskiej, dążącej do skłócenia Polaków i Ukraińców.

– Wielokrotnie podkreślałem, że należy szukać tych rzeczy, które łączą. Jednocześnie nie należy chować prawdy o sprawach najtrudniejszych we wzajemnych relacjach, takich jak ludobójstwo na Wołyniu

– dodaje redaktor naczelny „Gazety Polskiej Codziennie”.

Drugie spotkanie odbyło się w piątek w Żytomierzu. W budynku Uniwersytetu Państwowego im. Iwana Franki zebrali się polscy i ukraińscy historycy, członkowie miejscowego klubu „GP” oraz liczna grupa studentów. Dyskusja skupiła się na relacjach polsko‑ukraińskich oraz koncepcji Międzymorza. Redaktor naczelny „Codziennej” podkreśla, że zainteresowanie Polską oraz regionem Europy Środkowej wynika z faktu, iż Ukraina szuka swojej drogi do UE. – Jedną z ważniejszych dróg dla Ukrainy do unijnej wspólnoty jest Polska – przyznaje Sakiewicz.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Tagi
Wczytuję komentarze...

     

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts