Finowie popierają międzynarodowe manewry

/ / maavoimat.fi

  

Ponad połowa Finów widzi potrzebę przeprowadzenia międzynarodowych manewrów wojskowych, w których fińska armia nauczyłaby się korzystać z pomocy wojskowej innych państw - wynika z opublikowanego dziś sondażu, przeprowadzonego dla „Helsingin Sanomat”.

W badaniu 56 proc. ankietowanych uznało, że międzynarodowe manewry są konieczne; tylko co piąta osoba była temu przeciwna.

Dziennik „Helsingin Sanomat” zapytał Finów o opinie w związku z planami zorganizowania międzynarodowych manewrów wojskowych na terenie ich kraju. Takie ćwiczenia z udziałem m.in. wojsk USA chce zorganizować fiński minister obrony Jussi Niinisto.

Zdaniem ministra można zorganizować ćwiczenia na taką samą skalę, jak wrześniowe manewry Aurora w Szwecji, w których uczestniczyło około 20 tys. żołnierzy ze Szwecji, USA i innych państw NATO oraz Finlandii.

Niinisto poinformował o tych planach ministra obrony USA Jamesa Mattisa podczas jego listopadowej wizyty w Helsinkach, gdzie odbyło się spotkanie państw Grupy Północnej (kraje nordyckie, bałtyckie, a także Holandia, Wielka Brytania, Polska i Niemcy). Mattis nie potwierdził oficjalnie udziału USA w manewrach. Plany te przyjęli jednak pozytywnie ministrowie obrony Szwecji, Danii oraz Norwegii.

Według Niinisto ćwiczenia mogłyby się odbyć w 2020 lub 2021 r. Ostatni raz duże ćwiczenia wojskowe na terenie Finlandii przeprowadzono w latach 80. Prezydent i rządowy komitet ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa mają podjąć decyzję w sprawie manewrów na wiosnę 2018 roku.

W sondażu dziennik „Helsingin Sanomat” spytał także Finów, czy wierzą, że w razie zagrożenia ich kraj byłby w stanie obronić się samodzielnie. Tylko co piąty ankietowany nie miał wątpliwości, że kraj zdoła odeprzeć atak w każdej sytuacji. Większość – 72 proc. – uznała jednak, że Finlandia nie obroniłaby się sama.

Badanie przeprowadzono pod koniec listopada. Wzięło w nim udział ponad 1100 osób z wyłączeniem obszaru Wysp Alandzkich, które są regionem autonomicznym i mają status zdemilitaryzowany.

Finlandia nie należy do NATO, ale jest partnerem Sojuszu. W kilku sondażach przeprowadzonych na jesieni tego roku około 60 proc. ankietowanych sprzeciwiło się wejściu Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Finlandia, w której obowiązuje powszechna służba wojskowa, przystąpiła także do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności PESCO, powołanej formalnie 14 grudnia w Brukseli.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Skandal z symulacją zabójstwa abp. Jędraszewskiego. Jest zawiadomienie do prokuratury - podwójne

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z występem drag queen z kukłą abp. Marka Jędraszewskiego wpłynęło do poznańskiej policji. Mieszkaniec Poznania zawiadomił policję o możliwości popełnienia przestępstwa zarówno przez osobę, która wystąpiła na scenie, jak i właściciela klubu. Prokuratura poinformowała, że dołączy je do sprawy już prowadzonej z urzędu. Przypomnijmy, że w trakcie występu drag queen miało dojść do symulowania podcinania gardła metropolity krakowskiego, który w ostatnim czasie krytykował ideologię środowisk LGBT.

10 sierpnia w jednym z poznańskich klubów odbyły się wybory Mr Gay Poland. W trakcie wydarzenia jedna z drag queen wystąpiła z dmuchaną lalką, która w miejscu twarzy miała przyklejone zdjęcie abp. Jędraszewskiego. W trakcie występu miało dojść do symulowania podcinania gardła metropolity krakowskiego, który w ostatnim czasie krytykował ideologię środowisk LGBT.

[polecam:https://niezalezna.pl/283771-skandaliczne-show-na-imprezie-lgbt-drag-queen-imitowal-podciecie-gardla-kukle-abp-jedraszewskiego]

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski poinformował, że doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa nawoływania do popełnienia zbrodni złożył mieszkaniec kamienicy, w której mieści się klub. Radio Poznań poinformowało, że poznaniak zawiadomił policję o możliwości popełnienia przestępstwa zarówno przez osobę, która wystąpiła na scenie, jak i właściciela klubu.

W miniony piątek Prokurator Okręgowy polecił prokuraturze Poznań Stare Miasto przeprowadzenie postępowania w celu wyjaśnienia, czy w trakcie tego wydarzenia nie doszło do popełnienia przestępstwa. Prok. Michał Smętkowski powiedział dziś, że dalsze decyzje w tej sprawie zostaną podjęte po analizie nagrań z imprezy i po przesłuchaniu świadków.

[polecam:https://niezalezna.pl/283929-drag-queen-pod-lupa-prokuratury-sledczy-zajma-sie-sprawa-kukly-abp-jedraszewskiego]

Kiedy o zdarzeniu w poznańskim klubie poinformowały media, organizatorzy wydarzenia przeprosili za występ z udziałem drag queen. Za swój występ przeprosiła także osoba, która wystąpiła z kukłą. Drag queen w mediach społecznościowych napisała: "emocje, jakie mną targały po wypowiedzi arcybiskupa Jędraszewskiego, zostały przeze mnie przedstawione w sposób, którego żałuję".

Do sprawy odnieśli się m.in. rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Wyrazy solidarności z arcybiskupem wyraziły środowiska katolickie, m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i prymas Czech kard. Dominik Duka, środowiska prawicowe i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl