Finowie popierają międzynarodowe manewry

/ / maavoimat.fi

  

Ponad połowa Finów widzi potrzebę przeprowadzenia międzynarodowych manewrów wojskowych, w których fińska armia nauczyłaby się korzystać z pomocy wojskowej innych państw - wynika z opublikowanego dziś sondażu, przeprowadzonego dla „Helsingin Sanomat”.

W badaniu 56 proc. ankietowanych uznało, że międzynarodowe manewry są konieczne; tylko co piąta osoba była temu przeciwna.

Dziennik „Helsingin Sanomat” zapytał Finów o opinie w związku z planami zorganizowania międzynarodowych manewrów wojskowych na terenie ich kraju. Takie ćwiczenia z udziałem m.in. wojsk USA chce zorganizować fiński minister obrony Jussi Niinisto.

Zdaniem ministra można zorganizować ćwiczenia na taką samą skalę, jak wrześniowe manewry Aurora w Szwecji, w których uczestniczyło około 20 tys. żołnierzy ze Szwecji, USA i innych państw NATO oraz Finlandii.

Niinisto poinformował o tych planach ministra obrony USA Jamesa Mattisa podczas jego listopadowej wizyty w Helsinkach, gdzie odbyło się spotkanie państw Grupy Północnej (kraje nordyckie, bałtyckie, a także Holandia, Wielka Brytania, Polska i Niemcy). Mattis nie potwierdził oficjalnie udziału USA w manewrach. Plany te przyjęli jednak pozytywnie ministrowie obrony Szwecji, Danii oraz Norwegii.

Według Niinisto ćwiczenia mogłyby się odbyć w 2020 lub 2021 r. Ostatni raz duże ćwiczenia wojskowe na terenie Finlandii przeprowadzono w latach 80. Prezydent i rządowy komitet ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa mają podjąć decyzję w sprawie manewrów na wiosnę 2018 roku.

W sondażu dziennik „Helsingin Sanomat” spytał także Finów, czy wierzą, że w razie zagrożenia ich kraj byłby w stanie obronić się samodzielnie. Tylko co piąty ankietowany nie miał wątpliwości, że kraj zdoła odeprzeć atak w każdej sytuacji. Większość – 72 proc. – uznała jednak, że Finlandia nie obroniłaby się sama.

Badanie przeprowadzono pod koniec listopada. Wzięło w nim udział ponad 1100 osób z wyłączeniem obszaru Wysp Alandzkich, które są regionem autonomicznym i mają status zdemilitaryzowany.

Finlandia nie należy do NATO, ale jest partnerem Sojuszu. W kilku sondażach przeprowadzonych na jesieni tego roku około 60 proc. ankietowanych sprzeciwiło się wejściu Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Finlandia, w której obowiązuje powszechna służba wojskowa, przystąpiła także do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności PESCO, powołanej formalnie 14 grudnia w Brukseli.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szybka reakcja prokuratury! Geraldowi Birgfellnerowi zmieniono tłumacza

Gerald Birgfellner / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W związku z nagraniem, które ujawniło dziś TVP Info, na którym widać jak tłumaczka Geralda Birgfellnera, wsiada z nim do samochodu, została ona zmieniona. Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie chodziło o wątpliwości co do jej bezstronności.

Tłumaczka, występująca jako biegła w postępowaniu sprawdzającym z zawiadomienia Geralda B., została zmieniona z uwagi na okoliczności świadczące o braku jej bezstronności. Po opuszczeniu siedziby Prokuratury Okręgowej w dniu 11 lutego tłumaczka wsiadła do auta razem ze świadkiem Geraldem B. i jego pełnomocnikiem, Romanem Giertychem 

- poinformował prok. Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Zdaniem prokuratury "takie zachowanie budzi wątpliwości co do bezstronności tłumacza, który w posiedzeniu przygotowawczym pełni rolę pośrednika między stronami".

Od obiektywizmu i profesjonalizmu tłumacza zależą ustalenia poczynione w toku postępowania przygotowawczego. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego, biegły tłumacz winien wykazać się pełną neutralnością i starannością 

- podał prokurator.

Nagranie, na którym widać, jak tłumaczka opuszcza budynek prokuratury przy ulicy Chocimskiej w Warszawie w towarzystwie Romana Giertycha, opublikowało dziś TVP Info. [polecam:https://niezalezna.pl/259675-nowe-fakty-o-przesluchaniach-birgfellnera-tym-razem-to-jego-nagrano-i-to-z-tlumaczka]

Łapczyński doprecyzował, że zmieniona tłumaczka brała udział tylko w jednym przesłuchaniu Birgfellnera. W dniu 13 lutego przesłuchanie tłumaczyła już inna biegła.

Przesłuchanie dotyczyło postępowania, które prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie w sprawie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, które złożył w końcu stycznia w prokuraturze jeden z pełnomocników Birgfellnera, mec. Jacek Dubois 

– czytamy w portalu.

Pod koniec stycznia "Gazeta Wyborcza" opublikowała zapisy i nagranie rozmowy z lipca 2018 r., na którym słychać m.in. prezesa PiS i Birgfellnera. Tematem dyskusji były plany budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna - podaje portal.

Kaczyński skierował do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zniesławienia przez dziennikarzy "Gazety Wyborczej" oraz posłów Platformy Obywatelskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl