Finowie popierają międzynarodowe manewry

/ / maavoimat.fi

  

Ponad połowa Finów widzi potrzebę przeprowadzenia międzynarodowych manewrów wojskowych, w których fińska armia nauczyłaby się korzystać z pomocy wojskowej innych państw - wynika z opublikowanego dziś sondażu, przeprowadzonego dla „Helsingin Sanomat”.

W badaniu 56 proc. ankietowanych uznało, że międzynarodowe manewry są konieczne; tylko co piąta osoba była temu przeciwna.

Dziennik „Helsingin Sanomat” zapytał Finów o opinie w związku z planami zorganizowania międzynarodowych manewrów wojskowych na terenie ich kraju. Takie ćwiczenia z udziałem m.in. wojsk USA chce zorganizować fiński minister obrony Jussi Niinisto.

Zdaniem ministra można zorganizować ćwiczenia na taką samą skalę, jak wrześniowe manewry Aurora w Szwecji, w których uczestniczyło około 20 tys. żołnierzy ze Szwecji, USA i innych państw NATO oraz Finlandii.

Niinisto poinformował o tych planach ministra obrony USA Jamesa Mattisa podczas jego listopadowej wizyty w Helsinkach, gdzie odbyło się spotkanie państw Grupy Północnej (kraje nordyckie, bałtyckie, a także Holandia, Wielka Brytania, Polska i Niemcy). Mattis nie potwierdził oficjalnie udziału USA w manewrach. Plany te przyjęli jednak pozytywnie ministrowie obrony Szwecji, Danii oraz Norwegii.

Według Niinisto ćwiczenia mogłyby się odbyć w 2020 lub 2021 r. Ostatni raz duże ćwiczenia wojskowe na terenie Finlandii przeprowadzono w latach 80. Prezydent i rządowy komitet ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa mają podjąć decyzję w sprawie manewrów na wiosnę 2018 roku.

W sondażu dziennik „Helsingin Sanomat” spytał także Finów, czy wierzą, że w razie zagrożenia ich kraj byłby w stanie obronić się samodzielnie. Tylko co piąty ankietowany nie miał wątpliwości, że kraj zdoła odeprzeć atak w każdej sytuacji. Większość – 72 proc. – uznała jednak, że Finlandia nie obroniłaby się sama.

Badanie przeprowadzono pod koniec listopada. Wzięło w nim udział ponad 1100 osób z wyłączeniem obszaru Wysp Alandzkich, które są regionem autonomicznym i mają status zdemilitaryzowany.

Finlandia nie należy do NATO, ale jest partnerem Sojuszu. W kilku sondażach przeprowadzonych na jesieni tego roku około 60 proc. ankietowanych sprzeciwiło się wejściu Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Finlandia, w której obowiązuje powszechna służba wojskowa, przystąpiła także do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności PESCO, powołanej formalnie 14 grudnia w Brukseli.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kiedy „mieszkanie plus” ruszy pełną parą? Wiceminister uchyla rąbka tajemnicy

/ smasia

  

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń poinformował, że rządowy program "Mieszkanie plus" ruszy pełną parą po nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Mieszkaniowym. Wiceminister dodał, że do połowy roku powinny być gotowe projekty około 50 tys. mieszkań.

Wiceminister wyjaśnił, że ustawa o KZN wymaga zmian, ponieważ wtedy gdy była tworzona, rynek nieruchomości - a zwłaszcza rynek ziemi - wyglądał zupełnie inaczej. 

Przypomniał, że ustawa zakładała bezpłatne przekazanie ziemi należącej do skarbu państwa do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Miał powstać bank ziemi, na której budowane byłyby osiedla w ramach programu Mieszkanie plus. KZN miał też organizować przetargi, do których stawałyby firmy budujące a następnie zarządzające mieszkaniami. Ustawa zakładała też, że opłaty ponoszone przez najemców nie mogą przekraczać wysokości określonych w przepisach. Za naruszenie wymogów dotyczących wysokości czynszu zostały przewidziane kary administracyjne, nakładane przez prezesa KZN.

W efekcie ziemia, która za darmo trafiała do KZS, w większości przypadków nie nadawała się pod budownictwo mieszkaniowe, a inwestorzy, którzy mieli budować na gruntach pochodzących z zasobu, nie chcieli tego robić na warunkach określonych ustawą

 – wyjaśnił.

Dodał, że z 500 tys. działek, które do tej pory przekazano do banku ziemi, tylko 500 nadaje się pod budowę lokali z programu Mieszkanie plus.

Soboń podkreślił, że żadne z osiedli oddanych do użytku w Jarocinie, Kępnie czy Białej Podlaskiej (480 lokali) nie powstało na ziemi z KZN. Wyjaśnił, że wszystkie zbudowano na gruntach, które są w dyspozycji Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości. Część z nich została np. wniesiona aportem przez samorządy czy spółki skarbu państwa, które z PFRN pozakładały spółki celowe.

To właśnie na tych gruntach - jak mówi Soboń - najszybciej można będzie uruchomić kolejne realizacje programu Mieszkanie plus.

Do połowy tego roku powinny być gotowe projekty na ok. 50 tys. mieszkań

 - zapewnił. 

Podkreślił jednak, że milowym krokiem w przyśpieszeniu realizacji programu Mieszkanie plus będzie wejście w życie nowelizacji ustawy o KZN, która obecnie jest procedowana w Sejmie. Zakłada ona m.in., że agencje państwowe czy spółki, które będą przekazywały do KZN ziemię, otrzymają za nią 90 proc. ceny rynkowej, natomiast 10 proc. jej wartości trafi do KZN. To - zdaniem Sobonia - bardzo istotna zmiana, ponieważ zwiększy ona podaż gruntów nadających się pod "mieszkaniówkę".

Płatność za grunty jest dużo bardziej mobilizująca do transakcji, na których nam zależy

 - wyjaśnił.

Zapytany w jakim stopniu nowelizacja przyśpieszyłaby realizację Mieszkania plus, Soboń powiedział, że w pół roku po wejściu w życie ustawy KZN mógłby "przekazać do programu tych kilkaset działek, po analizach sozologicznych, goelogicznych, prawnych, rynkowych i architektonicznych, które nadają się pod budownictwo mieszkaniowe". Podkreślił, że jest to 115 lokalizacji, na których mogłoby powstać 63 tys. lokali.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl