Akcja charytatywna "Zaopiekuj się aniołkiem"

/ pixabay.com

  

Ruszyła przedświąteczna akcja charytatywna "Zaopiekuj się aniołkiem", organizowana przez białostockie Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga". Dzięki akcji pomoc trafi do najuboższych dzieci w regionie oraz rodzin, którymi opiekuje się stowarzyszenie.

To jedna z większych i bardziej znanych świątecznych akcji charytatywnych w regionie. Stowarzyszenie od lat organizuje różnego rodzaju świąteczną pomoc dla ludzi ubogich i potrzebujących poprzez przygotowywanie m.in. paczek świątecznych - mówił w na konferencji prasowej założyciel i szef "Drogi" werbista ojciec Edward Konkol.

Jednak - jak powiedział - najważniejsze w organizowaniu wszelkiej pomocy dla ludzi najuboższych i odrzuconych jest "nakarmienie ich serc", aby poczuli chociaż namiastkę nastroju towarzyszącego świętom Bożego Narodzenia.

Mówił, że najistotniejszym momentem tegorocznej akcji będzie ekumeniczna wigilia, która odbędzie się w najbliższą niedzielę na Rynku Kościuszki. Potrzebujący będą mogli stamtąd zabrać do domu przygotowane przez darczyńców świąteczne potrawy.

- Tam przyjdą naprawdę ludzie ubodzy, ludzie potrzebujący, wyśmiani, odrzuceni, gnębieni, a wręcz ludzie, którzy są miażdżeni przez ten świat, który ich otacza, bo nie tak pachną, bo nie tak jak trzeba funkcjonują, bo znowu włóczyli się gdzieś obok klatki schodowej - powiedział o. Konkol. Dlatego - jak mówił - chciałby, aby każdy przyszedł na tę Wigilię, dotknął "człowieka odrzuconego i złożył mu świąteczne życzenia". Żebyśmy dali mu coś takiego, co karmi serce, a nie tylko żołądek - dodał.

Jak co roku, "Droga" przygotowuje paczki, jednak tym razem ogranicza się do paczek ze słodyczami dla dzieci, których ma być ok. 2 tys. W poprzednich latach stowarzyszenie przygotowywało też kilka tysięcy paczek żywnościowych dla najuboższych rodzin w regionie. Zrezygnowano z tego pomysłu, bo - jak wyjaśnił Konkol - podobne paczki przygotowuje Bank Żywności, dlatego nie chciano dublować pomocy.

W ramach akcji "Zaopiekuj się aniołkiem" przygotowywane są stroiki, świeczki, pocztówki i inne ozdoby świąteczne, które wykonują podopieczni stowarzyszenia. Można je nabyć w rozstawionej na Rynku Kościuszki w centrum Białegostoku żywej szopce.

Zebrane w ten sposób pieniądze będą przeznaczone m.in. dla rodzin, które biorą udział w projekcie stowarzyszenia "Odzyskać dziecko". To inicjatywa, która pomaga dysfunkcyjnym rodzinom w powrocie dzieci do rodzinnych domów. Konkol mówił, że te rodziny bardzo potrzebują wsparcia finansowego przez kilka pierwszych miesięcy wspólnego życia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Prezydent o najtrudniejszej chwili po katastrofie smoleńskiej: "To był moment kompletnej pustki"

zdjęcie ilustracyjne, / faktysmolensk.pl

  

Najgorszym dla mnie momentem było, gdy powiedzieli, że wszyscy zginęli; to był moment kompletnej pustki - powiedział w TVP1 prezydent Andrzej Duda, wspominając wydarzenia 10 kwietnia 2010 r. "Dzisiaj nie można powiedzieć, co tam (w Smoleńsku) się stało i dlaczego, między innymi dlatego, że na samym początku podejmowano takie, a nie inne decyzje" - dodał.

Prezydent wspominał w TVP wydarzenia 10 kwietnia 2010 roku. Podkreślił, że tego dnia nie był w delegacji prezydenckiej i pojechał do swojego domu w Krakowie, gdzie tuż przed godziną 9. otrzymał telefon.

"Dzwoniła nasza znajoma, która kiedy usłyszała mój głos, rozpłakała się, ja zacząłem się pytać, co się stało? A ona powiedziała do mnie takim zapłakanym głosem, że spadł samolot z prezydentem. Nigdy tych słów nie zapomnę"

- wspominał prezydent.

Pytany, jakie emocje wtedy nim targały, Andrzej Duda odparł, że przede wszystkim wiedział, kto poleciał do Smoleńska.

"Więc największe emocje dla mnie, to był moment, w którym powiedzieli, że wszyscy zginęli. To był moment kompletnej pustki, takiej bezdennej rozpaczy, która powoduje, że człowiek czuje się jakby był wydrążony w środku"

- powiedział prezydent.

Dodał, że długo nie mógł się z tego otrząsnąć.

"A kto wie, myślę, że dużo z tego i do dzisiaj jest gdzieś tam w mojej głębokiej świadomości, jako po prostu pewien ból"

- zaznaczył Andrzej Duda.

"Dzisiaj nie można powiedzieć, co tam (w Smoleńsku) się stało i dlaczego, między innymi dlatego, że na samym początku podejmowano takie, a nie inne decyzje"

– powiedział prezydent.

Jako przykład prezydent podał "kompletnie niezrozumiałą decyzje o tym, żeby uznać, że lot polskiej delegacji do Smoleńska samolotem wojskowym (...) był lotem cywilnym, że w związku z tym nie będzie stosowana dwustronna umowa pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską dotycząca katastrof przy lotach wojskowych, tylko będzie stosowana konwencja chicagowska dotycząca lotów cywilnych".

To - według prezydenta - "znacząco pogorszyło naszą sytuację w całym śledztwie dotyczącym przyczyn katastrofy".

"To między innymi, w moim przekonaniu, spowodowało, że do dzisiaj nie mamy w Polsce czarnych skrzynek, do dzisiaj nie mamy wraku samolotu, tylko wszystko znajduje się w Rosji. To właśnie dlatego, że na początku podjęto takie, a nie inne decyzje. To były decyzje Donalda Tuska, jego rządu, to były bardzo poważne błędy"

– mówił prezydent.

"Ówcześnie rządzącym można za to postawić tylko i wyłącznie ocenę niedostateczną" – oświadczył Andrzej Duda. 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts