Opłatek u sióstr sercanek – ZDJĘCIA

Abp Marek Jędraszewski spotkał się z mieszkankami bursy im. bł. Matki Klary Ludwiki Szczęsnej w Krakowie, aby podzielić się z nimi opłatkiem.

fot. Adam Bujak/ Archidiecezja Krakowska

Studentki spotkanie z metropolitą krakowskim rozpoczęły od wspólnego odśpiewania pieśni adwentowej „Archanioł Boży Gabriel”.

Zaskoczyłyście mnie na początku tym śpiewem – nie kolędowym, ale adwentowym. Tak powinno być. To jest cudowne, że właśnie w taki sposób możemy przeżyć dzisiejszy wieczór – z jednej strony adwentowy, a z drugiej strony wybiegając do tego, co nas wszystkich spotka, kiedy w niedzielę wigilijną zasiądziemy przy stole i będziemy się łamać opłatkiem, czyli znakiem miłości Boga do nas i naszej miłości do siebie nawzajem 
– zaznaczył abp Jędraszewski.

Chleb ma wielkie znaczenie m.in. dlatego, że Betlejem, czyli miejsce, w którym narodził się Pan Jezus tłumaczy się jako „Dom Chleba”. 

Pan Jezus stał się chlebem dla nas w Eucharystii, a jednocześnie chce, żebyśmy dzielili się chlebem, by stać się dobrymi jak chleb. Tego wam z całego serca życzę 
– mówił metropolita krakowski.

Myśl, by „być dobrym jak chleb” zawarta jest również w „Pieśni o Bogu ukrytym” Karola Wojtyły. Młody alumn napisał w niej, że Bóg idąc na świat rezygnuje ze spojrzenia słonecznego, by mieć wzrok ludzki – pszeniczny.

By mieć w sobie tę dobroć chleba, a jednocześnie by mieć świadomość tego, że jest szczególna historia ziarenka pszenicznego, o której Pan Jezus mówił do Apostołów i swoich uczniów, że trzeba być wrzuconym w ziemię, trzeba umrzeć, by dać owoc stukrotny. Pan Jezus był takim życiodajnym ziarnem pszenicznym, a nas – swoich uczniów zachęca do tego, byśmy się takimi stawali, mając wzrok pszeniczny, pełen tej dobroci ofiarnej z siebie dla drugiego człowieka 
– podkreślił hierarcha.

W ten wyjątkowy wieczór podopieczne sióstr sercanek przekazały metropolicie drobny upominek, który był wyrazem ich wdzięczności. Życzyły też, aby każdy dzień jego pasterskiej posługi był przepełniony błogosławieństwem bożym i radością.

Bursa sercanek znajdująca się w centrum Krakowa w czasie roku akademickiego służy około 80 studentkom z całej Polski. Tak funkcjonuje już ponad 20 lat. W październiku 2017 roku rozpoczął się siódmy etap zbiórki funduszy na remont budynku, który nie spełniał wymogów Unii Europejskiej. Potrzebne było zatem aż 4,5 mln złotych. Zdobycie tej kwoty stało się celem akcji pod hasłem „123456serc.pl”.

Remont bursy można wspierać darowizną, przekazywaną za pomocą strony internetowej 123456serc.pl, na której ofiarodawcy kupują symboliczne serca. Siostry razem z podopiecznymi również starają się pozyskać fundusze – kwestując czy też organizując koncerty charytatywne.

Sześć poprzednich etapów zbiórki dało blisko 1,2 mln złotych, za które udało się m.in. wyremontować kotłownię, zamontować instalację oddymiającą na klatce schodowej, zakończyć remont parteru, pierwszego piętra i dachu.

 

Źródło: Archidiecezja Krakowska, niezalezna.pl

#Marek Jędraszewski #Kraków #sercanki #opłatek #bursa

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo