Działają nadal, choć chwalą ideologię komunistyczną. KPP wreszcie zostanie zdelegalizowana?!

/ arch. GP

  

- To skandal, że w Polsce istnieje Komunistyczna Partia Polski - podkreśla rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski. - To partia, która odwołuje się do ideologii komunistycznej, która na swojej stronie internetowej pokazuje sierp i młot - dodał.

- Jest jakimś dziwnym paradoksem, a powiedziałbym mocniej - skandalem, że w Polsce istnieje nadal Komunistyczna Partia Polski - powiedział rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski.

Jednocześnie zaznaczył, że "w dodatku nie jest to jakaś reaktywacja przedwojennej KPP, którą sami komuniści moskiewscy rozwiązali", ale partia, która została zarejestrowana w 2002 roku przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Jak tłumaczył, jest to "partia, która odwołuje się do ideologii komunistycznej, która na swojej stronie internetowej pokazuje sierp i młot oraz hasło: "proletariusze wszystkich krajów łączcie się".

W ocenie Bukowskiego, "to jest zupełnie tak, jakby w tej chwili powstała w Polsce nazistowska partia Polski albo faszystowska partia Polski", której jego zdaniem nikt by nie zarejestrował.

"Dlatego właśnie Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwracało się do kolejnych ministrów sprawiedliwości, aby oni wystąpili do Trybunału Konstytucyjnego, bo Trybunał konstytucyjny jest władny tego, żeby delegalizować partie polityczne, o wykreślenie Komunistycznej Partii Polski z rejestru partii" - powiedział Bukowski.

Jak podkreślił tę sprawę podjął dopiero minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, "który w czerwcu tego roku przekazał ją Prokuraturze Krajowej, a ta powołała specjalny zespół śledzący działalność tej bardzo nielicznej organizacji, ale jednak mającej swoje różne jaczejki w różnych częściach kraju".

Bukowski wyraził nadzieję, że kiedy Prokuratura Krajowa przedstawi wyniki swojej analizy, wtedy Zbigniew Ziobro "sformułuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego i Komunistyczna Partia Polski, będąca hańbą dla niepodległej Rzeczpospolitej, zniknie już na trwałe z krajobrazu naszego kraju".

Jak podsumował: "jest to rzecz zupełnie niebywała, abyśmy w roku 2017, 28 lat po pożegnaniu komunizmu mieli w Polsce partię o takiej właśnie nazwie - Komunistyczna Partia Polski".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce? Kongres USA dostanie informacje od Pentagonu

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Pentagon może dostać więcej czasu na przedstawienie Kongresowi USA opinii w sprawie ulokowania baz wojskowych w Polsce – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który w Monachium spotkał się z p.o. sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem.

Błaszczak, który uczestniczy w Monachijskiej Konferencji bezpieczeństwa, wyraził przekonanie, że dwustronny projekt amerykańsko-polski ma znaczenie także dla innych krajów wschodniej flanki NATO.

Do marca Pentagon ma przedstawić Kongresowi ocenę zasadności zwiększenia liczby żołnierzy w Polsce.

"Dzisiaj po rozmowie z Patrickiem Shanahanem dowiedziałem się, że to są daty orientacyjne. Jeżeli trzeba będzie więcej czasu na przygotowanie dobrego projektu, to ten czas zostanie znaleziony"

– zaznaczył Błaszczak.

"Rozmawiamy już od dłuższego czasu z naszym partnerem amerykańskim. Stany Zjednoczone są głównym partnerem Polski w NATO, gwarancja Stanów Zjednoczonych jest niezwykle istotna dla naszego bezpieczeństwa"

– powiedział szef MON dziennikarzom. Wyraził także uznanie dla zaangażowania USA w wielonarodową grupę batalionową NATO stacjonującą w Polsce w ramach sojuszniczej inicjatywy wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP).

"Przyrównując do terminologii sportowej, uczestniczymy w maratonie, jesteśmy gdzieś na 35. km, wszystkie trudności już za nami, niedługo ostatnia prosta" – powiedział o negocjacjach. Dodał, że jest umówiony na kolejne rozmowy z Shanahanem. "Jestem dobrej myśli" – zapewnił.

"Koncentrujemy uwagę na zrealizowaniu dobrego projektu, na osiągnięciu wspólnego sukcesu, bo to będzie sukces Polski, to będzie zapewnienie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. W tych kategoriach rozmawiałem z moim estońskim kolegą Jurim Luikiem, który jest bardzo zainteresowany postępem naszych rozmów i który też w ten sposób traktuje nasze przedsięwzięcie bilateralne z rządem Stanów Zjednoczonych" - dodał minister.

Odniósł się także do idei wzmocnienia europejskich zdolności obronnych. "Z polskiego puntu widzenia najważniejsze jest to, żeby wszelkie inicjatywy uzupełniały inicjatywy Sojuszu Północnoatlantyckiego, żeby nie były konkurencyjne wobec NATO, bo konkurencja wobec NATO prowadzi do osłabienia zdolności obronnych Polski, ale także całej Europy" – powiedział.

"Wszystko to, co uzupełnia NATO, jest godne rozważenia. Wyszliśmy z tego założenia, angażując się w projekty PESCO"

– przypomniał, podając jako przykład projekt zwiększenia mobilności wojsk m.in. przez rozbudowę dróg.

Rozpoczęta w piątek Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (MSC) odbywa się od 1963 roku. Spotkanie potrwa do niedzieli. Jest to największe tego typu wydarzenie na świecie. W 55. MSC bierze udział około 30 szefów państw i rządów oraz około 90 ministrów. Wśród nich wiceprezydent USA Mike Pence, kanclerz RFN Angela Merkel i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Najważniejsze tematy tegorocznego spotkania to stosunki transatlantyckie, narastające napięcie między Zachodem a Rosją oraz kryzysy na Bliskim Wschodzie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl