Polacy znów solidarni i pogodzeni. Politycy, duchowni, obywatele upamiętniają rocznicę stanu wojennego

Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński złożyli dziś wieczorem kwiaty na grobie działaczy opozycji w czasie PRL Zbigniewa Romaszewskiego, Jacka Kuronia oraz płk Ryszarda Kuklińskiego. Polscy duchowni i obywatele również upamiętnili dziś rocznicę tragedii na ulicach polskich miast, w swoich domach i w internecie.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Politycy PiS udali się na groby opozycji antykomunistycznej po zakończeniu organizowanych przez PiS obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Wcześniej premier i prezes PiS, wraz z delegacją rządu i partii, złożyli kwiaty na grobie ks. Jerzego Popiełuszki.

36 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze PRL spacyfikowały 40 spośród 199 strajkujących w grudniu 1981 r. zakładów. Najtragiczniejszy przebieg miała akcja w kopalni "Wujek", gdzie interweniujący funkcjonariusze ZOMO użyli broni, w wyniku czego zginęło dziewięciu górników.

31 grudnia 1982 r. stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan warszawskiej Solidarności został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku.

Dziś w całej polscy trwały większe i mniejsze uroczystości upamiętniające rocznicę tragedii. Połączyły one polityków, duchownych i innych obywateli Polski.

 

 

 Źródło: PAP, niezalena.pl

#PiS #duchowni #stan wojenny

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo