Obchody rocznicy stanu wojennego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych ZDJĘCIA

Dwie godziny przed północą z 12 na 13 grudnia zaczęły się obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowane przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej.

jw \ niezalezna.pl

Dawni członkowie MRKS-u, Solidarności Walczącej, Konfederacji Polski Niepodległej, Grup Oporu, NZS-u, podziemnej Solidarności z Warszawy, Płocka, Śląska i innych miast spotkali się w byłym Areszcie Śledczym aby wspólnie powspominać lata 80. Przed wejściem do muzeum uderzali w wielki bęben w symbolicznym rytmie bicia serca, aby wydobyć z niego rytm Pulsu Wolności.

Na obchody przybyli m.in.: była internowana Ewa Tomaszewska, Antoni Macierewicz - minister obrony narodowej, Jarosław Szarek - prezes IPN, Krzysztof Szwagrzyk - wiceprezes IPN, ks. Jan Sikorski - duszpasterz internowanych i prof. Wiesław Wysocki - historyk. Bardowie Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk wykonali koncert złożony z piosenek o podziemnej walce od czasów Żołnierzy Wyklętych po lata 80. Za swoją artystyczną działalność zostali wyróżnieni medalami Gloria Artis, które w imieniu ministra kultury wręczył im Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Po północy została otwarta przez prezesa IPN Jarosława Szarka i Jacka Pawłowicza wystawa „Pluskwy w hotelu, cień na ulicy”, przygotowana przez Tomasza Maniewskiego i Jarosława Wróblewskiego, na której można zobaczyć metody oraz środki techniczne, jakie stosował aparat bezpieczeństwa PRL w inwigilacji społeczeństwa. Oryginalne eksponaty Służby Bezpieczeństwa cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród byłych represjonowanych.

Ważnym elementem spotkania było również przekazywanie przez dawnych opozycjonistów pamiątek z internowania, więzienia i podziemnej działalności do zbiorów muzeum.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#PRL #muzeum #Żołnierze Wyklęci

jw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo