To, co wygadywał dziś Jacek Rostowski w Radiu Zet, woła o pomstę do nieba. A na pewno powinno stać się obiektem analizy medycznej. 

Były minister finansów, znany m.in. z pogaduszek z Radosławem Sikorskich nagranych przez kelnerów, rozpoczął swoją rozmowę w radiu mocnym akcentem:

Głosowanie nad wotum w nocy 12 grudnia? Czasami takie przypadki historycznie są niesamowicie silne symbolicznie. W tym dniach w Polsce nielegalnie zmieniono ustrój, łamiąc wszystkie zasady praworządności i niszcząc demokratyczną RP.

I w tym duchu przebiegał dalszy ciąg rozmowy:

Mówi się, że będziemy wszyscy braćmi, kochali się. Nie! Oddajcie nam demokrację, opublikuj pan wyrok Trybunału Konstytucyjnego, bo to, co pan dziś robi panie Morawiecki, to jest przestępstwo z art. 231 KK – niedopełnienie obowiązków [...] Ma pan tydzień, by niezwłocznie wyrok Trybunału opublikować, inaczej nie ma o czym mówić [...] Niech Morawiecki opublikuje wyrok TK i wtedy przestanie być przestępcą 

- emocjonował się Rostowski. Wreszcie palnął:

Demontuje się państwo prawa i demokrację w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Z punktu widzenia ustrojowego to, co dzieje się w Polsce, jest w pewnym sensie bardziej drastyczne, niż wprowadzenie stanu wojennego.

Jak to skomentować? Chyba nie ma takie wypowiedzi odpowiednich słów. Ale Rostowski brnął dalej:

Jak Jaruzelski wprowadził stan wojenny, to tylko objawił prawdziwą naturę reżimu komunistycznego. Teraz jest zmiana ustroju. To prawdziwy zamach stanu [...] W stanie wojennym dyktatura istniała przez cały okres 2 poprzedzających lat. Tylko nie była w pełni realizowana. Dziś, szczególnie w tych dniach, nastąpiła zmiana ustroju na bezprawie.

Ekonomiczny "mózg" PO wyjaśniał następnie i straszył:

Musimy zdać sobie sprawę z tego, w jakiej dramatycznej sytuacji jest dziś Polska. Jest koszmarna przepaść między pięknymi słowami Mateusza Morawieckiego i żelazną klatką, którą PiS przygotowuje dla Polski [...] Bezrobocie jest takie niskie, ponieważ zostało wyeliminowane strukturalne bezrobocie – wynikające z tego, że część Polski nie miała dostępu do europejskiego rynku [...] Uszczelnienie ściągalności podatków? To skutek działań, które zaczęliśmy już w 2012 r.

Jakby tego było mało, dodał:

Sukcesy Morawieckiego są w pewnej mierze sukcesami Rostowskiego, w dużej mierze Szczurka. Potem przygotowaliśmy całą gamę działań, które czekały na następną ekipę, by je wprowadziła.