Miłośnik nazistów na listach Tuska » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Spotkania w USA

Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego zorganizował 9 grudnia w Filadelfii w Domu Polskim i 10 grudnia w Kościele Św. Kazimierza w Newark spotkania z okazji 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Spotkanie w Filadelfii
Kluby Gazety Polskiej

W tym roku gośćmi honorowymi byli: Elżbieta i Paweł Grzegorczykowie z New Jersey oraz Wiesław Wierzbowski z Bostonu. Paweł Grzegorczyk był przed wprowadzeniem stanu wojennego członkiem zarządu Komitetu Międzyzakładowego  NSZZ Solidarność w Nysie. Został internowany w marcu 1982 r. i przebywał tam do lipca 1982, najpierw w Zakładzie Karnym  w Nysie, następnie w ZK w Grodkowie.

Wiesław Wierzbowski - przewodniczący KZ NSZZ Solidarność w ZUMPIE - "UNITRA-CEMI" w Szczytnie, delegat do MKZ NSZZ w Gdańsku. Uczestniczył jako obserwator na I Krajowym Zjeździe Solidarności w Gdańsku, członek Prezydium Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego z siedzibą w Olsztynie, internowany 14 grudnia 1981 r. Przebywał najpierw w więzieniu w Iławie do maja 1982 r., następnie do lipca w Zakładzie Karnym w Kwidzynie.

Podczas tych spotkań kombatanci walk o wolną i niepodległą Polskę dzielili się swoimi, bardzo często osobistymi i tragicznymi wspomnieniami z tamtego okresu. Wspominali moment aresztowania oraz jak wyglądało życie za kratami. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziło wspomnienie żony Pawła Grzegorczyka - Elżbiety. Kobieta mimo wielkiego zagrożenia, po aresztowaniu kontynuowała misję i działalność męża wraz ze swoim ojcem, pisząc, drukując i kolportując ulotki, jednocześnie opiekując się małym dzieckiem.

Wiesław Wierzbowski podzielił się też z zebranymi bardzo osobistym tragicznym przeżyciem. W styczniu 1981 r. w tajemniczych okolicznościach zginał jego brat - Wojciech, również działacz Solidarności, z Katowic. Sprawców nie wykryto do tej pory.

Panowie nigdy wcześniej nie dzielili się publicznie wspomnieniami z tamtego, tragicznego okresu. Obaj są nadal aktywni społecznie, Paweł Grzegorczyk jest szefem Klubu Gazety Polskiej NJ, działa również w KPA oraz w "Sokołach".  Wiesław Wierzbowski jest wiceszefem Klubu GP Boston, członkiem KPA i Koalicji Amerykanów Polskiego Pochodzenia.

W trakcie spotkań można było też zobaczyć szereg pamiątek z okresu internowania.

Przed spotkaniem w Newarku w kościele Św. Kazimierza z inicjatywy księdza proboszcza dr Andrzeja Ostaszewskiego odbyła się uroczysta Msza Św. podczas, której wspominano między innymi ofiary stanu wojennego, a także modlono się za tych którzy zginęli w katastrofie nad Smoleńskiem.

Kazanie wygłosił ksiądz Prałat Tomasz Grysa - przedstawiciel stolicy Apostolskiej - Watykanu przy ONZ. Ksiądz wspominał o danych IPN mówiących o 58 ofiarach Stanu Wojennego, a także solidarności i jedności społeczeństwa w tamtym czasie. Mówił również o pomocy Kościoła Katolickiego dla internowanych i ich rodzin w tamtym okresie. Wspomniał również o osobistym przeżyciu, gdzie jako członek chóru "Poznańskie Słowiki " ze względu na wprowadzenie stanu wojennego nie mógł wrócić do Polski z tournée po RFN. Dopiero po użyciu osobistych kontaktów i wpływów przez twórcę i dyrygenta Stefana Stuligrosza mógł dotrzeć na Wigilię Bożego Bożego Narodzenia 1981 r.

Komitet Smoleńsko-Katyński mógł zorganizować ważne uroczystości patriotyczne dzięki Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oraz Senatowi RP.

Kończąc spotkanie Tadeusz Antoniak zaprosił wszystkich na spotkanie 13 grudnia (środa) do Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, na prezentacje społecznej akcji IPN - Zapal Światełko Wolności, które realizuje na terenie USA Stowarzyszenie Pamięć.us.

W listopadzie podobne uroczystości z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości, odbyły się w Trenton i w Newarku. Obecnie w skład Komitetu wchodzą następujące organizacje: KGP z Filadelfii, KGP z NJ i NY, Rodziny Radia Maryja, KPA wydział NJ, Fundacja Libra, Stowarzyszenie Pamięć.us i Polska Fundacja Kulturalna z Clark, Fundacja Karola Cierpicy „Dziękuję Ci za Służbę”.

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#stan wojenny #USA #uroczystosci #spotkanie #KGP

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo