Kto podszywa się pod premiera? W sieci fałszywe konto. Wiemy, kiedy będzie prawdziwe

Mateusz Morawiecki / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Nazwisko Mateusza Morawieckiego w ostatnich dniach nie schodzi z ust Polaków. Postać nowego prezesa Rady Ministrów pojawiła się w każdym krajowym medium. Ktoś postanowił wykorzystać tę okazję i się pod niego podszyć. Stworzono mu "fejkowe" konto na Twitterze.

Mateusz Morawiecki został w poniedziałek powołany na przewodniczącego Rady Ministrów. Zachowa on również wcześniejsze stanowiska - nadal będzie ministrem rozwoju i finansów.

We wtorek w głosowaniu nad udzieleniem rządowi Mateusza Morawieckiego wotum zaufania wzięło udział 435 posłów. Większość ustawowa wynosiła 231 głosów. Za udzieleniem Radzie Ministrów wotum zaufania opowiedziało się 243 posłów. Przeciw głosowało 192 parlamentarzystów. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Sejm bezwzględną większością głosów udzielił radzie ministrów wotum zaufania.

Mateusz Morawiecki nie posiadał konta na Facebooku ani na twitterze, nadal nie ma. Mimo to na jednym z ww. portali taki profil się pojawił.

Tak wygląda fałszywe konto premiera Morawieckiego.

Do tej pory obserwuje je ponad 3 tys. twitterowiczów.

Jak podał wprost.pl powołując się na rzecznika premiera, „twitterowe konto założone na jego nazwisko nie jest tym oficjalnym”.

Dopiero dziś ma powstać prawdziwy profil nowo zaprzysiężonego premiera. Potwierdza to również dziennikarz RMF FM.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Chińczycy testują szczepionkę na koronawirusa. Poszukują 500 ochotników

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Chińska firma biofarmaceutyczna zakończyła pierwszą fazę próby klinicznej prototypu szczepionki przeciw koronawirusowi i poszukuje 500 ochotników do udziału w drugiej fazie eksperymentu – podał dziś hongkoński dziennik "South China Morning Post".

- Wstępne dane z pierwszej fazy wskazują, że kontynuacja testu jest bezpieczna '

– ogłosiła wczoraj wieczorem firma CanSino Biologics, która zamierza przeprowadzić próbę drugiego etapu wspólnie z Instytutem Biotechnologii chińskiej Akademii Wojskowych Nauk Medycznych.

Przemysł farmaceutyczny i służby medyczne starają się jak najszybciej opracować szczepionkę przeciwko nowemu groźnemu koronawirusowi, którym zakaziło się na świecie już co najmniej 1,6 mln osób, a co najmniej 100 tys. z nich zmarło.

- Prace nad szczepionkami zwykle toczą się latami, ale w przypadku koronawirusa trwa już szereg prób klinicznych. Pierwszą z nich rozpoczęła w ubiegłym miesiącu amerykańska firma Moderna

- przypomina "SCMP", dodając, że prototyp szczepionki autorstwa CanSino Biologics i naukowców wojskowych opracowano przy użyciu inżynierii genetycznej.

W pierwszej fazie eksperymentu klinicznego wzięło udział 108 ochotników z miasta Wuhan, gdzie pod koniec 2019 roku wybuchła epidemia koronawirusa. Podzielono ich na trzy grupy, które otrzymywały duże, średnie i niskie dawki prototypu szczepionki.

- Badacze zaobserwowali skutki uboczne, w tym gorączkę, ból w miejscu zaszczepienia i bóle stawów. W grupie otrzymującej duże dawki częściej pojawiała się gorączka powyżej 38,5 stopni, ale w większości przypadków ustępowała samoistnie w ciągu 24 godzin

– napisano w piątkowym wydaniu „Keji Ribao”, oficjalnego dziennika ministerstwa nauki i techniki ChRL.

W drugiej fazie eksperymentu 250 osobom podana zostanie średnia dawka (1 ml) prototypu szczepionki, 125 osób otrzyma dawkę niską (0,5 ml), a kolejnych 125 osób w grupie kontrolnej otrzyma placebo – przekazała gazeta.

Próby kliniczne szczepionek podzielone są na trzy fazy. W pierwszej fazie na małej liczbie osób bada się, czy produkt jest bezpieczny. W fazie drugiej, z udziałem większej liczby osób, określa się skuteczność danego środka i plan szczepień. Trzecia faza badań na jeszcze większej liczbie osób służy pełnej ocenie ochrony zapewnianej przez szczepionkę – wyjaśnia „Keji Ribao”.

Główny epidemiolog Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Wu Zunyong ocenił, że nawet przy szybkim zatwierdzaniu pozwoleń przeprowadzenie wszystkich trzech etapów eksperymentu może zająć co najmniej trzy miesiące – podał „SCMP”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts