Trump podpisał nowy budżet obronny. Na wojsko pójdzie 700 mld dol.

/ Gage Skidmore \ CC BY-SA 2.0

  

Prezydent USA Donald Trump podpisał dziś ustawę o budżecie resortu obrony na rok 2018 - National Defense Authorization Act (NDAA) - przyznającą prawie 700 mld dol. na wydatki militarne. Budżet ma wspomóc obiecywaną przez Trumpa odbudowę amerykańskiego wojska.

Ta historyczna ustawa demonstruje nasze niezmienne zaangażowanie, wsparcie naszych mężczyzn i kobiet w mundurze - będących najwspanialszą siłą bojową w historii świata (...). Jest to ważny krok w kierunku odbudowy naszej armii i zapewnienia bezpieczeństwa naszym dzieciom

- powiedział prezydent podczas dzisiejszej ceremonii podpisania ustawy budżetowej w Białym Domu.

Trump wspomniał o poniedziałkowej próbie przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w Nowym Jorku i podkreślił, że NDAA „nie mogła pojawić się w lepszym i ważniejszym momencie” dla amerykańskiego personelu wojskowego.

Historia uczy nas, że gdy możliwości obronne zostają osłabione, wzrasta agresja

- powiedział.

Kongres ma czas do 22 grudnia br. na przedstawienie poprawek do budżetu podnoszących istniejące limity na wydatki w określonych sektorach. Obecny limit na podstawowe wydatki obronne wynosi 549 mld dol., podczas gdy ustawa przyznaje na ten cel 635 mld dol.

Przedstawiciele Partii Demokratycznej zapowiedzieli naciski podczas negocjacji na temat ustaw okołobudżetowych m.in. na uregulowanie sytuacji około 690 tys. nielegalnych imigrantów w zamian za poparcie wyższych kwot przeznaczonych na siły zbrojne.

Trump zaapelował dziś do przedstawicieli obydwu partii politycznych o porozumienie w sprawie podniesienia limitu na wydatki obronne. 

Myślę, że to się stanie. Potrzebujemy naszej armii, ona będzie doskonała

- powiedział prezydent.

Portal Washington Examiner podał wcześniej, że w ramach nowej ustawy budżetowej przewidziano zakup 90 myśliwców F-35 firmy Lockheed Martin i 14 okrętów dla marynarki wojennej, a 12,3 mld dol. ma zostać wydane na operacje związane z systemem obrony przeciwrakietowej. Budżet na przyszły rok ma zapewnić 1,8 mld dol. na szkolenie popieranych przez USA sił zbrojnych w Syrii i Iraku oraz zablokować jakiekolwiek próby przeniesienia więźniów z bazy wojskowej w Guantanamo. Portal militarny Stars & Stripes poinformował w połowie listopada br., że NDAA przeznacza 4,6 mld dol. na odstraszanie Rosji w Europie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalena.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ale numer! Strajkujący nauczyciele przyłapani na wagarach. Tłumaczenie? –„To jest strajk rotacyjny”

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/screenshot/@DariuszMatecki

  

Od 8 kwietnia trwa ogłoszony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w oświacie. Dotychczas wydawało się, że nauczyciele podchodzą do swojego protestu z ogromną determinacją i zaangażowaniem. W wolnych chwilach wykonywali nawet coś na kształt "rewolucyjnych pieśni", które potem ochoczo zamieszczali w sieci. Okazuje się, że prawdziwe oblicze protestu w niektórych szkołach może wyglądać nieco inaczej. Samorządowiec ze Szczecina odwiedził kilka szkół objętych protestem i okazało się, że faktycznie w każdej z nich jest jedynie kilka osób. Reszta "strajkujących" po podpisaniu listy poszła na wagary.

Nauczyciele w Zachodniopomorskiem, których szkoły są podczas przerwy świątecznej zamknięte, otrzymali zalecenie, aby podpisywali listy, a strajk okupacyjny prowadzili w domach – poinformował prezes zachodniopomorskiego okręgu ZNP Adam Zygmunt. Dodał, że w szkołach, które są otwarte, nauczyciele zarówno w piątek, jak i we wtorek po świętach Wielkiej Nocy – będą przebywać do godz. 12.00. Prezes okręgu zaznaczył, że obiekty szkolne są "w przeważającej liczbie" otwarte.

[polecam: https://niezalezna.pl/267461-czy-ta-farsa-kiedys-sie-skonczy-gwiazdy-strajku-zaspiewaly-hold-dziekczynny-dla-tvn-u]

Szefowa pomorskich struktur ZNP Elżbieta Markowska podkreśliła, że strajk nie ulega zawieszeniu na czas świąt.

- To nie jest zawieszenie, tylko ze względu na to, że są święta, to tak naprawdę nie ma możliwości przeprowadzenia strajku. My dalej strajkujemy w domach, przerwania strajku nie ma

– wyjaśniła Markowska.

Zarówno Adam Zygmunt, jak i Elżbieta Markowska nie wspomnieli słowem o zmianie charakteru strajku na "rotacyjny". 

[polecam: https://niezalezna.pl/267485-co-tym-razem-wymyslili-przybywa-spiewajacych-nauczycieli-ale-ubywa-powagi-wideo]

Frekwencje podczas akcji protestacyjnej nauczycieli postanowił sprawdzić radny Szczecina z klubu PiS Dariusz Matecki.

Samorządowiec odwiedził kilka szkół objętych protestem i okazało się, że faktycznie jest w każdej z nich jedynie kilka osób. Reszta "strajkujących" po podpisaniu listy poszła do swoich domów.

[polecam:https://niezalezna.pl/268013-brzydkie-zachowanie-trzaskowskiego-napuszcza-nauczycieli-na-dyrektorow-chodzi-o-pieniadze-za-strajk]

Przypomnijmy, że nauczyciele byli wielokrotnie zapewniani przez przedstawicieli niektórych władz samorządowych, że otrzymają wynagrodzenie za czas strajku. Deklaracje takie składał m.in. prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, podkreślając, że będzie ono wypłacane w formie tzw. dodatków.

"Bezkompromisowość" i "determinację" belfrów wyśmiewali internauci, wskazując jednocześnie na łamanie przez nich obowiązującego prawa.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl