Pobyt chórzystów w Stanach Zjednoczonych będzie trwał od 13 do 20 grudnia. W Nowym Jorku artyści wystąpią na spotkaniach zorganizowanych z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Zespół zaprezentuje tradycyjne polskie kolędy i pastorałki, m.in.: w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, Siedzibie ONZ, Centrum Polsko-Słowiańskim, klubach seniora „Krakus” i „Amber” na Greenpoint i Jana Pawła II na Manhattanie.

Dyrygent i dyrektor chóru, prof. Benedykt Błoński wyraził nadzieję, że koncert kolęd w wykonaniu chóru Cantores Varmienses przed tamtejszą publicznością spowoduje, iż choć przez chwilę słuchacze poczują się, jakby byli u siebie w ojczyźnie.

Mamy kolędy i pastorałki opracowane przez Andrzeja Borzyma, ale także przez takie autorytety jak Stanisław Niewiadomski czy Stefan Stuligrosz. To są opracowania kolęd, które na pewno są bardzo atrakcyjne i dobrze odbierane przez słuchaczy. Są w nich motywy polskich tańców ludowych takich jak mazur, oberek, kujawiak i to one powodują, że u słuchaczy zapewnie pojawi się i uśmiech, radość, melancholia i zamyślenie

- podkreślił prof. Błoński.

Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej powstał w październiku 2009 roku. Stworzenie zespołu oraz jego prowadzenie powierzono prof. Benedyktowi Błońskiemu. W 2016 roku zespół przyjął nazwę: Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Chór wykonał dziesiątki koncertów z programem wokalno-instrumentalnym oraz a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje krytyki w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, w Grodnie (Białoruś), w Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), w Barcelonie (Hiszpania), a także w Primorsku i Kiten (Bułgaria), gdzie zdobył I miejsce na Balkan Folk Festival 2010 w kategorii chórów mieszanych oraz na IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Lloret de Mar – Barcelona 2014, gdzie zdobył Złote Medale w kategoriach musica sacra i pop music.