Spotkania z Tomaszem Sakiewiczem na Ukrainie

Tomasz Sakiewicz / fot. Igor Smirnow

  

Klub "Gazety Polskiej" w Żytomierzu na Ukrainie zaprasza na dwa spotkania z redaktorem naczelnym "Gazety Polskiej", Tomasz Sakiewiczem, na których zaprezentuje on swoją książkę "Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego". Pierwsze ze spotkań odbędzie się już w najbliższy czwartek w Kijowie, zaś drugie - dzień później w Żytomierzu.

W książce "Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego" Tomasz Sakiewicz próbuje odpowiedzieć na pytanie, na ile historia Polski od czasów Piastów wpływa na dzisiejsze wydarzenia, takie jak konflikt z Rosją, tragedia smoleńska i wojna na Ukrainie. Publikacja stara się ukazać ideę, którą chciał wprowadzić śp. prezydent Lech Kaczyński - silnego państwa polskiego niezależnego od Rosji.

- Ta książka może być początkiem dokumentowania dorobku Lecha Kaczyńskiego w polityce zagranicznej

- oceniał "Testament I Rzeczypospolitej" prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Teraz Tomasz Sakiewicz zaprezentuje swoją książkę na Ukrainie podczas dwóch spotkań zorganizowanych przez Klub "GP" w Żytomierzu.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w Kijowie. w czwartek, 14 grudnia, o godz. 18:00 w budynku Narodowego Uniwersytetu "Akademia Kijowsko-Mohylańska". Drugie - już następnego dnia, w piątek, 15 grudnia o godz. 11:20 na Uniwersytecie Państwowym im. Iwana Franki w Żytomierzu.

Podczas spotkań będzie możliwość nabycia książek Tomasza Sakiewicza - "Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego" oraz "Partyzant Wolnego Słowa" - w polskiej oraz ukraińskiej wersji językowej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

UE gotowa opóźnić brexit?

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/TeroVesalainen

  

Unia Europejska przesunie brexit do lutego 2020 roku, jeśli premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nie będzie w stanie przeforsować uzgodnionego porozumienia w Izbie Gmin w nadchodzącym tygodniu - podał "The Sunday Times".

Jak ujawniają źródła dyplomatyczne, opóźnienie miałoby być "ruchome", co oznacza, że Wielka Brytania może wyjść z UE wcześniej - 1 lub 15 listopada, grudnia lub stycznia - jeśli umowa zostanie ratyfikowana przed końcem najbliższego tygodnia.

Żadna decyzja nie zostanie podjęta, dopóki państwa UE nie ocenią szans na przyjęcie przez parlament porozumienia o warunkach wyjścia, czyli na pewno nie zapadnie przed wtorkiem. Natomiast jeśli Johnson będzie miał poważne kłopoty z przyjęciem umowy w Izbie Gmin lub jeśli posłowie wymuszą drugie referendum, wówczas kraje UE, a zwłaszcza Niemcy, będą naciskać na dłuższe przesunięcie, być może do czerwca przyszłego roku - podaje "The Sunday Times".

Cytowany przez gazetę Norbert Roettgen, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu i jeden z najważniejszych polityków chadeckiej partii CDU kanclerz Niemiec Angeli Merkel, opowiada się za dłuższym opóźnieniem. "Rada Europejska powinna teraz zdecydować o ostatnim, długim opóźnieniu, dając Wielkiej Brytanii czas na przygotowanie się do wszystkich możliwych rozwiązań, w tym drugiego referendum" - powiedział.

Antti Rinne, premier Finlandii, która sprawująca obecnie przewodnictwo w Radzie UE, będzie współpracował z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w celu przeprowadzenia w ciągu najbliższych kilku dni konsultacji z unijnymi rządami. On również powiedział, że zapewnienie dodatkowego czasu Wielkiej Brytanii jest sensowne.

Według źródeł dyplomatycznych najbardziej prawdopodobną opcją jest podjęcie decyzji, że trzymiesięczne opóźnienie brexitu, zgodnie z tzw. ustawą Benna, do 31 stycznia 2020 roku, jest czysto "technicznym przedłużeniem". Taka decyzja może nawet nie wymagać od przywódców UE zorganizowania dodatkowego szczytu w poniedziałek 28 października i mogłaby zostać uzgodniona w drodze wymiany listów ambasadorów w Brukseli - pisze "The Sunday Times".

UE będzie musiała natomiast zorganizować nadzwyczajny szczyt, jeśli konieczne będzie przesunięcie brexitu poza 31 stycznia 2020 roku, gdyby porozumienie utknęło w Izbie Gmin lub deputowani odrzucili je, nie podejmując decyzji w sprawie nowego referendum ani nie odwołując wniosku o wyjście z UE.

Jak podkreśla "The Sunday Times", głównym pytaniem dla UE, a zwłaszcza dla Francji, byłby "cel" kolejnego długiego opóźnienia. Amelie de Montchalin, francuska minister ds. europejskich, powiedziała gazecie "Journal du Dimanche", że "niepewność polityczna" musi się skończyć. "Powinniśmy przestać wierzyć, że w interesie wszystkich leży wstrzymanie wszystkiego na sześć miesięcy, a potem wszystko będzie lepiej" - powiedziała minister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl