Miarka się przebrała. Po zamachu Trump chce zaostrzenia przepisów imigracyjnych

/ Flickr.com

  

Donald Trump oświadczył, że wczorajszy nieudany zamach terrorystyczny w Nowym Jorku potwierdza konieczność reformy przepisów imigracyjnych, które umożliwiają wjazd do USA "zbyt wielu niebezpiecznym ludziom". Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił, że tego rodzaju system jest "nie do pogodzenia z bezpieczeństwem narodowym".

W opublikowanym oświadczeniu Trump wskazał, że sprawca zamachu, zidentyfikowany jako pochodzący z Bangladeszu 27-letni mieszkaniec Brooklynu Akayed Ulfah, przyjechał do Stanów Zjednoczonych dzięki systemowi tzw. "migracji łańcuchowej" umożliwiającej przyjazd członkom rodzin osób już mieszkających w USA.

CZYTAJ WIĘCEJ: Policja ujawniła tożsamość zamachowca! To imigrant z Bangladeszu próbował wysadzić się w powietrze

Prezydent podkreślił, że tego rodzaju system jest "nie do pogodzenia z bezpieczeństwem narodowym" Stanów Zjednoczonych i zaapelował do Kongresu o jego zniesienie. Zdaniem Trumpa, ostatni zamach po raz kolejny potwierdził słuszność jego kontrowersyjnej propozycji zakazu wjazdu do USA określonym kategoriom osób.

Trump wyraził też przekonanie, że osoby skazane za akty terroru "zasługują na najsurowsze kary dozwolone przez prawo, w tym w uzasadnionych przypadkach na karę śmierci".

Na konieczność pilnej reformy "zbankrutowanej polityki imigracyjnej" wskazał także prokurator generalny i szef resortu sprawiedliwości Jeff Sessions. Jego zdaniem pierwszeństwo przed krewnymi obywateli USA powinny mieć osoby "o wysokich kwalifikacjach, wykształcone i mówiące po angielsku".

W podobnym duchu wypowiadała się rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee.

W poniedziałkowym zamachu w podziemnym pasażu w pobliżu Times Square zostały ranne trzy osoby, w tym sprawca, który odniósł najpoważniejsze obrażenia. Został aresztowany i przesłuchany.

Sprawca miał przymocowaną do ciała tzw. bombę rurową domowej roboty. Prawdopodobnie eksplodowała zbyt wcześnie kiedy w pobliżu nie było wielu osób, dzięki czemu nie było więcej ofiar.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

PiS starało się pozyskać prof. Grodzkiego? Karczewski zaprzecza: Jeśli takie propozycje padały...

/ TVP Info / "Minęła 20"

  

- Absolutnie nikt nic nie proponował, nie było żadnej rozmowy na ten temat [pozyskania poparcia dla PiS] z panem profesorem [Tomaszem Grodzkim]. Nikt nie podejmował takiej próby - mówił w rozmowie z red. Michałem Rachoniem w programie "Minęła 20" marszałek Senatu IX kadencji Stanisław Karczewski, odnosząc się do wcześniejszych doniesień prof. Grodzkiego ws. rzekomej "korupcji politycznej", czyli rzekomych prób "przekupienia jego przychylności".

Podczas wczorajszego głosowania senatorów nad teką marszałka Senatu RP X kadencji, minimalną większość (51 głosów) zdobył prof. Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej. Minęła nieco ponad doba, tymczasem nowo wybrany marszałek zdążył już ogłosić podróż do Stanów Zjednoczonych, telewizyjne orędzie do narodu czy „przemeblowanie” w gmachu Senatu.

[polecam:http://niezalezna.pl/297143-dalsze-kroki-nowego-marszalka-senatu-przywrocenie-normalnosci-gdzie-jego-zdaniem-jej-nie-bylo]

W programie „Minęła 20” na antenie TVP Info marszałek Senatu poprzedniej kadencji Stanisław Karczewski zapewnił, że przed wczorajszym głosowaniem w izbie wyższej parlamentu obóz rządzący nie zamierzał „przeciągnąć” na swoją stronę prof. Grodzkiego. Sam grodzki twierdził wcześniej, że był "kuszony" przez przedstawiciela Zjednoczonej Prawicy ws. możliwości poparcia PiS w Senacie. W zamian mieli mu rzekomo oferować stanowisko ministra zdrowia.

- Absolutnie nikt nic nie proponował, nie było żadnej rozmowy na ten temat z panem profesorem. Nikt nie podejmował takiej próby. Dziwie się tej wypowiedzi, ponieważ świadczy o pewnej wiarygodności

- ocenił polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Zaapelował, że jeśli takie propozycję padły, prof. Grodzki powinien zdradzić z czyich padły ust. „Wszystkie swoje działania koordynujemy, omawiamy w ścisłym gronie władz Prawa i Sprawiedliwości. Uważam, że ta wypowiedź była preludium do walki o fotel marszałka Senatu” – wskazał Karczewski.

- Przypomnijmy, że wcześniej mówiło się o innych kandydatach [na marszałka Senatu], którzy mieli być rekomendowani. Wspominany był pan Borusewicz, Zdrojewski, Rybicki. Mówiło się też o koalicjantach. Tam była wewnętrzna walka

- tłumaczył.

[polecam:http://niezalezna.pl/297169-narracja-marszalka-grodzkiego-obalona-marszalek-karczewski-publikuje-zdjecia-bawi-mnie-ta-hucpa]

Podkreślił, że „nowo wybrany marszałek zwyciężył dzięki jednemu głosowi”. - Ta przewaga wisi na włosku, jest najmniejsza z możliwych – dodał w rozmowie z red. Michałem Rachoniem.

Wskazał ponadto, że nowo wybrany marszałek Senatu „być może miał na myśli prof. Religę”. - Faktycznie, taka sytuacja miała miejsce w 2005 roku. Wówczas pan Religa wspierał kampanię wyborczą pana Donalda Tuska. Po przegranej przeszedł do naszego obozu politycznego. Świetnie prowadził ministerstwo, świetnie współpracowaliśmy. Być może pan marszałek myślał o tej sytuacji… – przypomniał Karczewski.

- Byłbym jednak nieuczciwy, gdybym powiedział, że z nikim nie rozmawialiśmy. Mamy 48 senatorów. Wiemy doskonale, że wybór marszałka ma określone reguły. Przy pełnej frekwencji senatorów, potrzeba 51 głosów. Naturalnym jest, że były prowadzone rozmowy. Rozmawialiśmy o dobrej zmianie dla Polsce, świetnym programie, o tym, jak Polska się rozwija. Pojawiały się różne propozycje. Nie będę jednak o nich mówił konkretnie. To kuchnia polityczna, o której nie chcę dziś wspominać. Może za kilka bądź kilkanaście lat wspomnę o tym nieco więcej w pamiętnikach

- wskazał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl