"The Square" Europejskim Filmem Roku

Europejska Akademia Filmowa uznała w sobotę obraz szwedzkiego reżysera Rubena Oestlunda "The Square" za europejski Film Roku. Duży sukces odniosły Polki zdobywając Europejskie Nagrody Filmowe w kategoriach animacja i dokument oraz kostiumy.

mat.pras.

Oestlund został ponadto uznany za najlepszego reżysera oraz najlepszego autora scenariusza, jego film najlepszą komedią, a odtwórca głównej roli Claes Bang został najlepszym europejskim aktorem.

"The Square" jest laureatem Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. O tytuł najlepszego europejskiego filmu ubiegały się też „Niemiłość” Rosjanina Andrieja Zwiagincewa, „120 uderzeń serca” Robina Campillo, komedia „Po tamtej stronie” Fina Akiego Kaurismakiego oraz „Dusza i ciało” Węgierki Ildiko Enyedi.

CZYTAJ WIĘCEJ: "The Square" - czarna komedia, która zachwyciła publiczność w Cannes. WIDEO

Uznanie w oczach Europejskiej Akademii Filmowej kierowanej przez Wima Wendersa zdobyły trzy Polki: nagrodę dla najlepszej europejskiej animacji zdobyli Dorota Kobiela i Hugh Welchman za polsko-brytyjski film "Twój Vincent", pierwszy w historii film animowany w całości namalowany na płótnie, opowiadający historię tajemniczej śmierci van Gogha.

Anna Zamecka otrzymała nagrodę za film dokumentalny "Komunia". W swoim debiucie autorka opowiada o 14-letniej Oli, która opiekuje się autystycznym bratem Nikodemem, nieprzystosowanym ojcem oraz mieszkającą osobno matką. Dziewczynka przygotowuje brata do pierwszej komunii, biorąc na siebie odpowiedzialność za przygotowania do uroczystości.

Film Zameckiej był już wielokrotnie pokazywany i nagradzany na międzynarodowych festiwalach, takich jak Locarno Film Festival, DOK Leipzig czy Triest Film Festival. Katarzyna Lewińska wyróżniona została natomiast za kostiumy do filmu "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland.

Europejskie Nagrody Filmowe zdobyli ponadto Alexandra Borbely ("Dusza i ciało" Ildiko Enyedi) jako najlepsza aktorka i francusko-amerykańska aktorka Julie Delpy za wkład w historię europejskiej kinematografii.

Wyróżnienia przyznawane są od 1988 roku Od 1998 roku gale odbywają się w lata nieparzyste w stolicy Niemiec, a w parzyste w różnych miastach europejskich - w zeszłym roku we Wrocławiu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Pokot #twój vincent #Komunia #Berlin #ENF #The Square

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo