Święcenia biskupa Kalety

– Dzisiaj w Kościele kieleckim przeżywamy radość z powołania nowego pasterza – mówił kard. Stanisław Dziwisz w homilii wygłoszonej podczas święceń biskupich nowego biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Andrzeja Kalety. 

fot. flickr.com/EpiskopatNews

Uczestników uroczystości udzielenia sakry biskupiej nowemu biskupowi pomocniczemu w Kielcach powitał biskup diecezji Jan Piotrowski. Mszy św. z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio i abp.  Marka Jędraszewskiego przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior diecezji krakowskiej.

W czasach szerzącego się sekularyzmu pilnym postulatem staje się przywracanie Bogu należnego Mu miejsca w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. To zadanie dla nas wszystkich, ale dla biskupa to misja życia
– mówił kard. Dziwisz w homilii.

Zwracając się do nowego biskupa, powiedział: 

Księże Biskupie Andrzeju – to twoja szczególna misja! Jak sam tego pragniesz, bądź obok biskupa ordynariusza Jana oraz biskupa Mariana „zwornikiem kapłańskiej jedności”, a tym samym i jedności Kościoła Kieleckiego. Buduj ten Kościół codzienną modlitwą, codzienną Eucharystią, codzienną posługą słowa i miłości.

Kard.  Dziwisz odniósł się też do herbu bp. Kalety, w którym widnieje krzyż  św. Andrzeja. 

On, podobnie jak pozostali apostołowie, za swoją wierność wobec Mistrza i Jego Ewangelii zapłacił najwyższą cenę
– powiedział. Mówiąc o zawołaniu biskupim, którym jest słowo „Fidelitas” – „Wierność”, podkreślił, że wierność „to wartość, której trzeba przywrócić sens i blask w czasach szerzącej się kultury tymczasowości, relatywizmu oraz nadmiernego indywidualizmu”. 

Tak trudno w dzisiejszym świecie przychodzi podjąć decyzję na całe życie w kapłaństwie, w małżeństwie, w życiu konsekrowanym. Dlatego tak bardzo potrzeba nam dochowywania wierności do końca, niezależnie od zmieniających się okoliczności
– mówił.

Na zakończenie homilii życzył nowemu biskupowi, by wspierał on posługę biskupa diecezjalnego i był ojcem dla kapłanów, dla osób konsekrowanych, dla alumnów seminarium i wszystkich wiernych Kościoła kieleckiego.

Umacniaj ich nadzieję. Bądź pasterzem według bożego serca
– zakończył.

 Źródło: episkopat.pl, niezalezna.pl

 

#Andrzej Kaleta #Stanisław Dziwisz #Biskup #święcenia #diecezja kielecka

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo