"Powołanie Banku Mleka Kobiecego dla noworodków to inicjatywa pionierska w tej części kraju” - powiedział dziennikarzom rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński.

"Mleko ludzkie to najlepszy możliwy pokarm zawierający wszystkie składniki niezbędne dla prawidłowego rozwoju noworodków, szczególnie tych urodzonych przedwcześnie. Zdarzają się sytuacje, kiedy mleka matki brakuje, a dzięki takim inicjatywom będziemy mogli je udostępniać potrzebującym"

- zapowiedział.

Prezydent miasta Piotr Krzystek zapowiedział, że magistrat wesprze powstanie Banku Mleka Kobiecego kwotą 150 tys. zł. Dodał, że działanie wpisuje się w program Szczecin Przyjazny Rodzinie.

"Bank Mleka Kobiecego powstanie na początku 2018 r." - zapowiedział dyrektor szpitala klinicznego w Szczecinie Marcin Syguta. "Szpital zaplanował już remont pomieszczeń, przystosowanie ich do prowadzenia działalności oraz zakup niezbędnego sprzętu. Prawdopodobnie 1 lutego uruchomimy pierwszy na Pomorzu Zachodnim taki bank" - oznajmił.

"Nowością będzie to, że kobiety nie będą musiały przyjeżdżać do banku, ale to my będziemy do nich jechać. Mleko będzie odbierane przez nas w odpowiednich pojemnikach, przechowywanych w lodówce, a następnie transportowane do szpitala. Kobiety będą wcześniej badane"

- wyjaśniał dyrektor Syguta.

Dodał, że obecnie klinika sprawdza liczbę kobiet, które byłyby chętne do oddawania mleka. "Mamy bardzo dobry odzew ze strony pacjentek" - zaznaczył.