USA nieugięte ws. Rosji. „Sankcje będą pozostawać w mocy, dopóki Rosja nie wycofa się z Krymu”

- Amerykańskie sankcje wobec Rosji będą obowiązywały, dopóki nie wycofa się ona z Ukrainy - oświadczył w szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych, Rex Tillerson, wypowiadając się w Wiedniu na konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Zrzut ekranu z youtube.com

Nigdy nie zaakceptujemy rosyjskiej okupacji i próby aneksji Krymu. Sankcje związane z Krymem będą pozostawać w mocy, dopóki Rosja nie odda Ukrainie pełnej kontroli nad półwyspem. Na wschodzie Ukrainy przyłączamy się do naszych europejskich partnerów w utrzymaniu sankcji, dopóki Rosja nie wycofa swoich sił z Donbasu i nie spełni swych zobowiązań wynikających z porozumień mińskich. Powinniśmy wyrażać się jasno na temat źródła przemocy" na Ukrainie

- mówił Tillerson i wspomniał o coraz częstszym łamaniu rozejmu, o czym informują obserwatorzy OBWE na wschodzie Ukrainy.

Szef dyplomacji USA zauważył, że "Rosja zbroi siły antyrządowe, kieruje nimi, szkoli je i walczy u ich boku".

Wzywamy Rosję i jej popleczników do położenia kresu nękaniu, zastraszaniu i atakom na specjalną misję obserwacyjną OBWE

- zaapelował.

Według Tillersona konflikt na Ukrainie jest "uporczywą przeszkodą" na drodze do polepszenia relacji z Rosją.

Od wybuchu w 2014 roku konfliktu między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami wojna pochłonęła ponad 10 tys. ofiar.

W 2017 r. w konflikcie zginęło więcej cywilów niż w 2016 roku. W listopadzie o 60 proc. wzrosła liczba przypadków łamania zawieszenia broni w Doniecku i Ługańsku 

- podkreślił Tillerson.

Tillerson bierze dziś udział w dorocznym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 57 krajów członkowskich OBWE w Wiedniu. Tegoroczna sesja odbywa się w stolicy Austrii, gdyż kraj ten obecnie pełni rotacyjną prezydencję w organizacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Twarde stanowisko NATO ws. Rosji. „Nie będzie normalizacji dialogu”

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#OBWE #Rex Tillerson #USA #sankcje #Krym #aneksja Krymu #Rosja

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo