Mieszkanie Plus w Kaliszu: wreszcie rozstrzygnięto przetarg

/ Piotr Zdrowicki

  

Kaliskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, po trzech nieudanych przetargach, rozstrzygnęło konkurs na budowę trzech bloków przy ul. Warszawskiej w ramach programu „Mieszkanie Plus”.

W czwartym przetargu o inwestycję zabiegały dwie największe firmy budowlane w Kaliszu.

MTM Consulting Tadeusz Mazek zaproponował zrealizowanie inwestycji za 19,5 mln zł, natomiast firma Marka Antczaka koszty inwestycji oszacowała na ponad 20,4 mln zł. Wybrano pierwszą ofertę, ponieważ drugi wykonawca nie wniósł wadium do wyznaczonego terminu składania ofert.

KTBS na realizację inwestycji zaplanował 17 mln zł, ale jak powiedział prezes Andrzej Górki, brakujące 2,5 mln zł zostanie pokryte z dotacji miasta w wysokości 1,3 mln zł, a pozostała kwota będzie pochodzić z oszczędności firmy.

Wcześniej, jak wyjaśnił prezes KTBS, unieważniono przetargi w dwóch przypadkach ze względu na bardzo wysokie kwoty, a w jednym ze względu na brak dokumentów wynikających ze specyfikacji zamówienia.

„Mamy teraz 10 dni na ewentualne protesty. Jeśli się nie pojawią, 15 grudnia powinniśmy podpisać umowę i następnie przekazać wykonawcy plac budowy”

– poinformował prezes Górski.

Na realizację zamówienia firma ma 18 miesięcy od podpisania umowy.

Przy ul. Warszawskiej w Kaliszu powstaną trzy bloki wielorodzinne - łącznie 112 mieszkań i 168 miejsc parkingowych - w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

W tym mieście jest najwięcej korków

/ HuBar [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]

  

Łódź ponownie znalazła się na czele rankingu najbardziej zakorkowanych miast w Polsce - wskazano w corocznym raporcie TomTom Traffic Index. W Europie kierowcy najwięcej czasu w korkach spędzają w Moskwie, a na świecie w indyjskim Bengaluru.

Łódź, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji raportu o najbardziej zatłoczonych miastach na świecie, pozostała liderem krajowego zestawienia obejmującego 2019 r. Autorzy opracowania wskazali, że poziom zakorkowania w tym mieście w ciągu roku wzrósł o 3 proc., co oznacza, że kierowcy jeżdżący po łódzkich ulicach mogą spodziewać się wydłużenia czasu podróży średnio o 47 proc. w porównaniu do standardowego natężenia drogowego.

W polskim rankingu obejmującym 12 miast, za Łodzią uplasowały się kolejno: Kraków (45 proc.), Poznań (44 proc.), Warszawa (40 proc.), Wrocław (39 proc.), Bydgoszcz (34 proc.), Trójmiasto (33 proc.), Szczecin (30 proc.), Lublin (27 proc.) oraz Białystok (26 proc.). Według opublikowanych danych, w 2019 r. natężenie ruchu wzrosło we wszystkich polskich miastach w stosunku do poprzedniego roku, najbardziej w Krakowie i Poznaniu - o 5 proc.

W zestawieniu wskazano, że w Łodzi najbardziej zakorkowane są: ul. Zachodnia, al. Śmigłego-Rydza, al. Piłsudskiego i al. Włókniarzy; w Warszawie - ul. Wawelska, al. Wilanowska, ul. Dolina Służewiecka, al. Witosa; w Krakowie - ul. Zakopiańska, Powstańców Wielkopolskich, Marii Konopnickiej Jerzego Turowicza, a w Poznaniu - ul. Roosevelta, Królowej Jadwigi, Jana Pawła II i Bałtycka.

Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Europie otwiera Moskwa (59 proc. czasu więcej) przed Stambułem (55 proc.) i Kijowem (53 proc.). Z kolei na świecie miano najbardziej zakorkowanego miasta na świecie w 2019 r. przypadło Bengaluru. Kierowcy tej indyjskiej metropolii spędzają w korkach średnio 71 proc. dodatkowego czasu. Kolejne miejsca w światowym rankingu zajęły: Manila (Filipiny, 71 proc.), Bogota (Kolumbia, 68 proc.), Bombaj (Indie, 65 proc.).

Specjalizująca się m.in. w produkcji urządzeń nawigacyjnych firma TomTom w opublikowanym raporcie zestawiła dane z 2019 r. dotyczące sytuacji drogowej w 416 miastach z 57 krajów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts