20 mln euro od UE na walkę z przestępczością w Ameryce Środkowej

/ FLICKR/EOGHAN OLIONNAIN/CC BY-SA 3.0

  

Unia Europejska przeznaczy ponad 20 mln euro na walkę z przestępczością w ośmiu krajach Ameryki Środkowej: Salwadorze, Gwatemali, Hondurasie, Nikaragui, Panamie, Belize, Kostaryce i Republice Dominikany -- poinformowała Komisja Europejska.

Komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica oraz sekretarz generalny Systemu Integracji Środkowoamerykańskiej (SICA) Vinicio Cerezo podpisali umowę dotyczącą przekazania w sumie 21,5 mln euro. Środki maja trafić m.in. na walkę z handlem narkotykami oraz innymi formami zorganizowanej przestępczości.

Celem jest wspieranie współpracy między państwami członkowskimi SICA w walce z transgraniczną przestępczością zorganizowaną w Ameryce Środkowej. UE przeznaczy na ten cel 20 mln euro, a Hiszpania i Sekretariat Generalny SICA odpowiednio 1 mln euro i 500 tys. euro.

Transgraniczna działalność przestępcza stanowi poważne wyzwanie dla rozwoju gospodarczego Ameryki Środkowej. Walka z przestępczością zorganizowaną dotyczy nas wszystkich, ponieważ działalność przestępcza nie zatrzymuje się na granicach. Dzięki takim działaniom UE wspiera kraje Ameryki w ich wysiłkach w zwalczaniu międzynarodowej przestępczości zorganizowanej i wzmocnieniu integracji regionalnej -- powiedział komisarz Mimica.

Cerezo podkreślił, że wsparcie Unii Europejskiej jest wkładem w rozwój Ameryki Środkowej, podkreślając jednocześnie, że wzmocnienie demokratycznych wysiłków na rzecz bezpieczeństwa jest priorytetem dla regionu.

Zorganizowana przestępczość jest transnarodowa, dlatego odpowiedź nie może być inna niż poprzez zintegrowane, regionalne i międzynarodowe wysiłki -- podkreślił.

Program ma pomóc krajom SICA w poprawie wymiany informacji i koordynowaniu działań w terenie. Środki mają wspierać instytucje dochodzeniowo-śledcze we współpracy ponadnarodowej: między policją, instytutami sądowymi oraz prokuratorami.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jaśkowiak: Podoba mi się model szwajcarski. Chciałbym, żeby następna wojna była za 500 lat

/ PlatformaObywatelska

  

Wszystkich lapsusów i mądrości, jakie padają podczas debaty kandydatów PO na kandydatów na prezydenta RP, nie sposób wymienić. Ale plan Jacka Jaśkowiaka na bezpieczeństwo Polski jest niezwykły.

Mi się podoba model szwajcarski, bo oni ostatnią wojnę mieli 500 lat temu i zginęło w niej 150 żołnierzy. Ja bym sobie życzył, żeby następna wojna, w którą Polska będzie zaangażowana, była za 500 lat, a może jeszcze dłużej

- wypalił Jaśkowiak podczas debaty prowadzonej przez dziennikarza Przemysława Szubartowicza. Nie dodał przy tym, że Szwajcaria nie leży między Niemcami a Rosją. I że Polska nie "angażowała" się sama w te wojny, a była po prostu napadana.

Wcześniej Jacek Jaśkowiak powiedział też, że "musimy mieć dobre relacje z Rosją". To druga taka wypowiedź Jaśkowiaka podczas debaty w ciągu zaledwie kilkunastu minut.

Według polityka PO "musimy też zmierzyć się z prawdą historyczną, nie możemy tej historii zakłamywać, nie możemy nikogo obrażać".

Prezydent Poznania stwierdził również, że z armią "Macierewicz zrobił coś podobnego, co Stalin w latach 30.". [polecam:https://niezalezna.pl/300917-co-za-debata-kidawa-blonska-przekreca-slowa-a-jaskowiak-chce-dobrych-stosunkow-z-rosja]

Z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska kontynuowała swoją serię przejęzyczeń:

Komentarze dziennikarzy oglądających debatę przedwyborczą są bezwzględne:

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl