Od początku kadencji posłowie wydali na loty... 13 mln zł! Niechlubne podium dla Protasiewicza i dwóch posłów PO

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Przez dwa lata kadencji posłowie wydali na loty aż 13 mln zł. Zaznaczamy, że chodzi o przeloty tylko w obrębie naszego kraju. Na niechlubnym podium znaleźli się: Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów oraz dwóch posłów Platformy Obywatelskiej: Borys Budka i Szymon Ziółkowski.

Zgodnie z obowiązującym prawem, posłowie mogą za darmo latać samolotem po Polsce, jeśli wykonują obowiązki służbowe.

Jacek Protasiewicz, w rozmowie z se.pl, tłumaczy swoje niechlubne pierwsze miejsce tym, że "buduję struktury ugrupowania Unii Europejskich Demokratów, co wiąże się z koniecznością podróżowania po Polsce".

Zwłaszcza w zeszłym roku, kiedy trzeba było odwiedzić ludzi, koła, porozmawiać o naszym programie i konsultacje przeprowadzić. Najczęściej to są połączenia Warszawa – Wrocław, Warszawa – Gdańsk i Warszawa – Kraków -- tłumaczy. 

Protasiewicz od początku kadencji "wylatał" 173,4 tys zł.

Kolejne miejsca na mało zaszczytnym podium zajmują Szymon Ziółkowski i Borys Budka z PO.

Nie ma tygodnia, żebym nie miał gdzieś spotkania, a że jestem bardzo często zapraszany, to pojawiam się tam, gdzie mnie zapraszają. Cieszę się, że jestem tak aktywny i znajduję się na tej liście -- twierdzi Budka, za którego loty zapłaciliśmy 161 tys. zł.

Budka od początku kadencji latał... 282 razy.

Jego partyjny kolega -- Szymon Ziółkowski -- podróżował samolotem 282 razy, co oznacza pokaźną sumkę -- 270,5 tys. zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: se.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie prezydentem do 2030 roku

zdjęcie ilustracyjne / Christine Clark CC BY 2.0

  

Egipska komisja wyborcza podała dziś wieczorem, że uczestnicy trzydniowego referendum w sprawie poprawek do konstytucji opowiedzieli się za umożliwieniem prezydentowi Abd el-Fatahowi es-Sisiemu pozostania na stanowisku do 2030 roku.

Przewodniczący Komisji Laszin Ibrahim poinformował, że poprawki zaaprobowało 88,83 procent głosujących. Frekwencja w referendum, które zakończyło się w poniedziałek, wyniosła 44,33 procent.

Według poprzednich zasad Sisi powinien ustąpić w 2022 roku po zakończeniu drugiej czteroletniej kadencji. Dzięki zmianie art. 140 ustawy zasadniczej ma on prawo do przedłużenia obecnej kadencji o dwa lata i może ubiegać się o jeszcze jedną, tym razem już sześcioletnią kadencję, co potencjalnie doprowadzi do tego, że utrzyma się na urzędzie do 2030 roku.

Zgodnie z poprawkami prezydent będzie mógł wyznaczać sędziów. Zostanie też rozszerzona rola armii, a także jurysdykcja sądów wojskowych w sprawach dotyczących cywilów. Będzie przywrócony Senat, a w Izbie Reprezentantów, która będzie niższą izbą parlamentu, jedna czwarta miejsc będzie zarezerwowana dla kobiet.

Członkowie partii opozycyjnych głosowali przeciwko zwiększeniu uprawnień prezydenta, lecz mają oni zbyt mało głosów w parlamencie, aby nie dopuścić do zatwierdzenia propozycji zmiany konstytucji. Argumentują oni, że nowe prawo to droga do autorytaryzmu i ograniczenia niezależności sądów.

Sisi stał na czele wojskowego przewrotu, wskutek którego w 2013 r. odsunięto od władzy demokratycznie wybranego prezydenta Mohammeda Mursiego. W 2014 r. został wybrany na prezydenta, a w zeszłym roku zapewnił sobie reelekcję - w głosowaniu, w którym praktycznie nie miał konkurentów, bo jego potencjalnych rywali zmuszono do rezygnacji bądź aresztowano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl