UWAGA: ZMIANA GODZINY EMISJI! W nowej ramówce Telewizji Republika „Wywiad z chuliganem” ma swoją premierę w każdą niedzielę o 22.00, a nie jak dotąd o 21.30!

Gdy miał 16 lat, zadebiutował na łamach powstałej wówczas "Gazety Polskiej" artykułami o muzyce heavymetalowej. Muzykiem jest do dziś – niedawno zagrał na płycie zespołu Złe Psy, założonego przez twórcę TSA Andrzeja Nowaka, o którym głośno było, gdy za poprzednich rządów w radiu zabroniono emisji jego piosenki „Urodziłem się w Polsce”.

W latach 90. Ksepko wydawał własną gazetkę „Młode Prądy”. Zarówno jako jej autor, jak i jako muzyk metalowych kapel używał nietypowego pseudonimu: 0015/92. To był numer instrukcji UOP zezwalającej na inwigilację prawicy, za rządów Lecha Wałęsy i Hanny Suchockiej.

Grzegorz Ksepko był szefem młodzieżówki Porozumienia Centrum, a wraz z prowadzącym program „Wywiad z chuliganem” Piotrem Lisiewiczem działał w kontestującej III RP, organizującej happeningi Naszości. Walczył z pseudobuntem młodzieży, inspirowanym przez Jerzego Owsiaka.

Owsiak to była pseudokontestacja, wpisywanie się w pewien nurt postkomunizmu. Kościół przedstawiany był jako źródło opresji. Wpuszczano ludzi w jakiś kanał, mówiono, że mają się buntować przeciwko czemuś, co im nie zagrażało, a w rzeczywistości po cichu, z tyłu, odbierano im wolność. Określaliśmy to w latach 90. jako bunt wewnątrzsystemowy. To jeszcze niedawno bardzo dobrze funkcjonowało w Polsce

– mówi.

Został adwokatem, za poprzednich rządów PiS był wraz z Andrzejem Dudą autorem projektu ustawy lustracyjnej, która została odrzucona, jako za daleko idąca. Zaznacza, że dziś jest za jak najostrzejszą reformą sądów.

Za rządów PiS trafił do spółki Skarbu Państwa i to, co zobaczył, przeszło jego najgorsze obawy.

Wszedłem do tego świata po to, żeby go rozmontować. Jak słyszysz na taśmach nagranych w jakiejś restauracji, że Polska gospodarka to złom albo kupa kamieni, a nie widzisz tego z bliska, to tak naprawdę w to nie wierzysz, myślisz, że wypili sobie i przesadzają. A w rzeczywistości jest gorzej, niż oni mówili. Widzisz tam przede wszystkim złe intencje. Ludzie, którzy decydowali o polskiej gospodarce przez ostatnie 8 lat po prostu nie byli patriotami, nie boję się tego powiedzieć

– stwierdza.

Ksepko jest dziś wiceprezesem spółki Energa SA. O swoim podejściu do biznesu opowiada:

W biznesie, szczególnie takim jak spółki Skarbu Państwa, trzeba być przede wszystkim patriotą. Zapytaj państwowych menadżerów firm energetycznych, które są wszędzie – Amerykanów, Anglików czy Niemców, to powiedzą ci to samo. Interes narodowy na pierwszym miejscu.

Jak podobne spółki traktują inni?

Niemcy mówią o swoich spółkach Skarbu Państwa jako o wielkiej grupie kapitałowej o nazwie Deutschland AG, czyli Niemcy spółka akcyjna. W Polsce postbalcerowiczowskiej - gdyby ktoś takiego pojęcia użył - uznany byłby za oszołoma, bo przecież to wszystko trzeba sprzedać jako nieefektywne. Upowszechniano tego typu bzdury

stwierdza Ksepko.

„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W Radiu Poznań wysłuchać go można w soboty o 15.00. Telewizyjna premiera w każdą niedzielę o 22.00 w Telewizji Republika.