Wojsko wspiera TVN?

  

Jak ustalił portal Niezależna.pl, na stronie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych umieszczony jest banner jednego z serwisów spółki TVN S.A. Rzecznik DOSZ twierdzi, że armia nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia za reklamowanie komercyjnej stacji telewizyjnej.

Podlegający pod wydział prasowy Dowództwa Operacyjnego zespół Combat Camera jest odpowiedzialny za realizację materiałów filmowych i zdjęciowych prezentujących działania polskich kontyngentów wojskowych poza granicami państwa. Unikalne zdjęcia ukazujące życie na misjach oraz interesujące filmy zamieszczane są w popularnych serwisach społecznościowych oraz w serwisie „Kontakt24”, który jest prowadzony i zarządzany przez spółkę TVN S.A.

Nasze zainteresowanie wzbudził fakt, że spośród wielu serwisów wykorzystujących ideę „dziennikarstwa obywatelskiego” Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych wybrało właśnie serwis spółki TVN S.A. Rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych ppłk Mirosław Ochyra zapewnia, że DOSZ nie ma i nigdy w przeszłości nie miało umowy podpisanej ze spółką TVN S.A., ani nie oczekuje żadnego wynagrodzenia za znajdujące się na stronie internetowej www.do.wp.mil.pl logo „Kontakt24”.

- Nie traktujemy tego jako żadnej reklamy, lecz jako informację gdzie można znaleźć nasze materiały informacyjne. Jest tam również logo Facebooka, YouTuba, w przyszłości będzie Twittera. Ma to związek z informowaniem na temat misji. Wszystkie osoby zainteresowane sprawami afgańskiej misji mogą obejrzeć nasze materiały: foto, video w różnych miejscach w sieci. Dowództwo zamieściło loga tych stron internetowych, na których regularnie publikowane są w/w materiały. Zwiększamy w ten sposób ilość odbiorców naszych informacji, wykorzystując dostępne, popularne kanały internetowe – tłumaczy ppłk Ochyra w odpowiedzi na nasze pytania.

Rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych tłumaczy, że głównym kryterium wyboru serwisu „Kontakt24” w celu publikowania informacji Zespołu Reporterskiego DOSZ Combat Camera, była jego popularność i możliwość bezpłatnego zamieszczania materiałów foto i video. Ponadto ppłk Ochyra zapewnia, że z informacji pochodzących od dziennikarzy wynika, że często właśnie na portalach społecznościowych poszukują oni informacji o aktualnych wydarzeniach.

Dlaczego jednak poprzestano na zareklamowaniu tylko jednej, i to komercyjnej, stacji telewizyjnej?


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Dzieci cudzoziemców uczą się w polskich szkołach. Ich grupa wzrosła w ostatnich latach

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/congerdesign

  

W roku szkolnym 2018/2019 w polskich szkołach uczyło się 44 tys. dzieci cudzoziemskich - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dane za ten rok szkolny będą dostępne na przełomie października i listopada. Po raz pierwszy znajdzie się w nich informacja o narodowości ucznia.

W ostatnich latach liczba dzieci cudzoziemskich w polskich szkołach znacząco wzrosła. W zeszłym roku szkolnym było to 44 tys. dzieci uczących się w ponad 7 tys. szkół, rok wcześniej - 30 tys. dzieci w prawie 6 tys. szkół, a w roku szkolnym 2015/16 - 14 tys. dzieci w ponad 3 tys. szkół. Według danych z 2018 r. najwięcej cudzoziemców uczyło się w szkołach w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim.

Dane gromadzone są w Systemie Informacji Oświatowej prowadzonym przez MEN. Od tego roku szkolnego zbierane będą też informacje o narodowości uczniów.

Jak informuje ministerstwo edukacji, podstawą przyjęcia ucznia cudzoziemskiego do szkoły w Polsce są dokumenty wydane przez szkołę za granicą, w której uczeń spełniał obowiązek szkolny. Uczeń cudzoziemski ma prawo do co najmniej dwóch godzin lekcyjnych nauki języka polskiego w tygodniu. Przez 12 miesięcy może także korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych z innych przedmiotów, jeśli taką potrzebę stwierdzi nauczyciel prowadzący. Łączny wymiar dodatkowych zajęć z języka polskiego i dodatkowych zajęć wyrównawczych nie może przekroczyć 5 godzin w tygodniu - podał resort.

Urząd ds. Cudzoziemców gromadzi tylko dane na temat dzieci, które są w trakcie procedury uchodźczej. Obecnie jest to ok. 850 dzieci w wieku szkolnym (w poprzednich latach liczby wahały się między 1,2 tys. w 2016 a 900 w 2018). Uczęszczają do 110 szkół publicznych na takich samych zasadach jak dzieci polskie. Większość mieszka obecnie w 10 ośrodkach dla cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową.

Najwięcej przebywa w placówkach w Łukowie, Czerwonym Borze i Lininie. Przeważają wśród nich obywatele Rosji (w większości narodowości czeczeńskiej), Ukrainy i Tadżykistanu.

Dzieci w trakcie procedury uchodźczej są, tak jak wszystkie dzieci w Polsce, objęte obowiązkiem szkolnym. Kwalifikują się głównie do nauki w szkołach podstawowych. Urząd ds. Cudzoziemców zastrzega jednak, że dzieci ubiegające się o ochronę międzynarodową nie zawsze są uczniami klasy, do której kwalifikują się według wieku.

"Związane jest to z indywidualną historią dziecka np. lukami w edukacji" - poinformował PAP urząd.

Czas pobytu w polskich szkołach dzieci, które są w trakcie procedury uchodźczej, jest bardzo różny, od tygodnia do - w skrajnych przypadkach - kilku lat. "

Procedura uchodźcza bywa wykorzystywana w celu dostania się do Strefy Schengen, więc cudzoziemcy przyjeżdżają na pewien okres, są w trakcie procedury uchodźczej, ale w około połowie przypadków nie czekają na jej zakończenie i wyjeżdżają z Polski, najczęściej do krajów Europy Zachodniej. Jeśli cudzoziemiec zostanie w kraju i otrzyma decyzję negatywną, ma prawo wnieść odwołanie i skargę do sądu administracyjnego. Wykorzystanie całej odwoławczej ścieżki prawnej wpływa na łączny czas postępowania i ewentualnego pobytu dziecka w szkole"

- powiedział rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Jakub Dudziak.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl