Pierwsze biskupstwo polskie powstało w Poznaniu w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I. Obchody z okazji 1050-lecia odbędą się w stolicy Wielkopolski pod hasłem „Poznań. Chrystus i my”. Ich kulminacja zaplanowana jest na 22-24 czerwca.

Jak podało biuro prasowe archidiecezji poznańskiej, papież Franciszek udzielił za pośrednictwem Penitencjarii Apostolskiej przywileju odpustu zupełnego wszystkim wiernym nawiedzającym od 2 grudnia 2017 roku do 25 listopada 2018 roku katedrę poznańską na Ostrowie Tumskim.

Odpust ten można uzyskać, nawiedzając w formie pielgrzymki Poznański Kościół Archikatedralny pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła i tam uczestnicząc nabożnie w obrzędach jubileuszowych

– napisano w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej.

Z okazji jubileuszu, Penitencjaria Apostolska udzieliła też metropolicie poznańskiemu abp. Stanisławowi Gądeckiemu zezwolenia na udzielenie w katedrze w wybranym dniu papieskiego błogosławieństwa wraz ze związanym z nim odpustem zupełnym, a odpust ten będzie można uzyskać także za pośrednictwem telewizji lub radia.

Obchody jubileuszowe zainicjuje w niedzielę list pasterski metropolity poznańskiego na I niedzielę Adwentu. W trakcie głównych obchodów, w dniach 22-24 czerwca zaplanowano m.in. uroczyste msze św., jubileuszowy koncert, procesję ulicami miasta i spotkanie rodzinne przy katedrze.

Uroczystości w parafiach archidiecezji poznańskiej odbędą się 19 maja w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

W ramach jubileuszu zaplanowano też sympozja naukowe poświęcone historii biskupstwa poznańskiego oraz liczne wydarzenia artystyczne. Opublikowana zostanie czterotomowa historia archidiecezji poznańskiej, przygotowana pod kierunkiem prof. Józefa Dobosza. We wrześniu przyszłego roku w Poznaniu obradować będzie sesja plenarna Rady Konferencji Episkopatów Europy. W październiku odbędzie się dziękczynna pielgrzymka do Rzymu.

Pierwsze biskupstwo polskie powstało w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I. Historię polskiej hierarchii kościelnej zapoczątkował ustanowiony przez papieża Jana XIII biskup Jordan. Książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich. Biskupstwo poznańskie było wprost zależne od Stolicy Apostolskiej.

Do 1798 r. do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa. W 1821 r. podniesiono je do rangi arcybiskupstwa i metropolii. Abp Stanisław Gądecki jest 96. następcą biskupa Jordana.