Artyści z całego świata na 12. Festiwalu Rzeźby Lodowej

/ pixabay.com

  

Najlepsi światowi rzeźbiarze w lodzie zaprezentują swoje umiejętności na 12. Festiwalu Rzeźby Lodowej w Poznaniu. Odbywająca się 9 i 10 grudnia impreza to, według organizatorów, jedyne tego typu wydarzenie w Europie.

Festiwal rokrocznie towarzyszy organizowanemu w stolicy Wielkopolski Betlejem Poznańskiemu – cyklowi imprez i atrakcji poprzedzających Boże Narodzenie. Na Starym Rynku swoje umiejętności pokaże 16 artystów z całego świata, m.in. z USA, Filipin, Malezji, Hiszpanii czy Bułgarii.

Polskę reprezentować będzie trzech zawodników, w tym zwycięzcy ubiegłorocznej edycji: Marek Szewczyk i Piotr Boroń. Udział w festiwalu weźmie też rekordzista Guinnessa w wysokości lodowej rzeźby Michał Mizuła.

Zawodnicy wystartują w dwóch konkurencjach. Pierwsza z nich, Speed Ice Carving, polega na wykonaniu losowo wskazanego przez jury symbolu lub postaci świątecznej. Wyzwaniem jest stworzenie lodowej rzeźby przed upływem wyznaczonego, kilkudziesięciominutowego limitu czasu. Drugiego dnia festiwalu artyści będą pracować nad autorskimi rzeźbami. Na zrealizowanie dzieł dwuosobowe zespoły będą miały osiem godzin.

Zwycięzcy ubiegłorocznej edycji wykonali rzeźbę dwóch boksujących się kangurów. Drugie miejsce zdobył kanadyjsko-filipiński zespół, który stworzył figurę kobiety odpoczywającej w lodowym hamaku. Nagrodę zdobyła też litewska rzeźba diabła ziejącego ogniem.

Artyści będą mieli do dyspozycji tony lodu w formie wielkich brył, a także profesjonalne narzędzia: pilarki, frezarki i różnego rodzaju dłuta.

STIHL POZnan Ice Festival to, według organizatorów, jedyna tego typu impreza w Europie, organizowana od 2006 roku. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań. Tworzeniu lodowych dzieł rokrocznie towarzyszą m.in. warsztaty z rzeźbienia dla dzieci oraz występy muzyków wykonujących kolędy.

Betlejem Poznańskie rozpoczęło się przed tygodniem na placu Wolności. Organizowany w jego ramach jarmark na Starym Rynku ruszy 2 grudnia. Dzień później prezydent Poznania zapali lampki na miejskiej choince. Tegoroczna edycja imprezy potrwa do 22 grudnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co z odszkodowaniami od Niemiec za II Wojnę Światową? Coraz więcej Polaków popiera tę ideę

/ By nieznany - Apoloniusz Zawilski (1972) "Bitwy Polskiego Września" ("Battles of Polish September"), Warszawa: Nasza Księgarnia ISBN 83-218-0817-4 (current edition)

  

69 proc. badanych (wzrost o 15 punktów procentowych od października 2017 r.) uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec odszkodowań za straty poniesione podczas II wojny światowej, przeciwne jest 21 proc. (spadek o 15 punktów) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

CBOS w przeddzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zapytał Polaków o ich stosunek do ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. Dodano, że poprzednio o tę kwestię pytano w październiku 2017 r., gdy temat ten powrócił do polskiej debaty publicznej za sprawą partii rządzącej.

Z badania wynika, że "w ciągu niemal dwóch lat, które upłynęły od poprzedniego badania, poparcie Polaków dla domagania się przez Polskę od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej znacząco wzrosło (o 15 punktów procentowych)".

[polecam:https://niezalezna.pl/284615-morawiecki-przypomnial-niemcom-o-reparacjach-wojennych-to-nie-jest-sprawiedliwe-nie-moze-tak-zostac]

W trzeciej dekadzie sierpnia 69 proc. badanych wyraziło opinię, iż Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji (odszkodowań) za straty poniesione podczas II wojny światowej, z czego 42 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych. Przeciwna temu jest obecnie nieco ponad jedna piąta badanych (21 proc., od października 2017 r. to spadek o 15 punktów procentowych).

CBOS zauważył, że "tak jak poprzednio stosunek do kwestii domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione podczas II wojny światowej istotnie różnicuje przede wszystkim orientacja polityczna, a przede wszystkim deklarowane usytuowanie na osi lewica–centrum–prawica".

"Ubieganie się o reparacje popiera ogromna większość (88 proc.) osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne, przy czym 61 proc. jest zdecydowanie za takim działaniem. Zwolennikami domagania się reparacji od Niemiec jest też większość badanych o poglądach centrowych (64 proc.) oraz respondentów niepotrafiących określić swoich poglądów na osi lewica–centrum–prawica (61 proc.)"

- wynika z badania CBOS.

[polecam:https://niezalezna.pl/288693-niemiecki-prezydent-nie-chce-debaty-na-temat-reparacji-dla-polski-jak-to-wytlumaczyl]

Z kolei respondenci identyfikujący się z lewicą częściej są natomiast przeciwnikami niż zwolennikami wysuwania roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec (48 proc. wobec 41 proc.). CBOS podkreślił, iż – w porównaniu z październikiem 2017 r. – poparcie dla domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec wzrosło znacząco we wszystkich wyróżnionych grupach.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 22–29 sierpnia 2019 roku na liczącej 974 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl