Pomnik Piłsudskiego zamiast pomnika Armii Czerwonej

Pomnik Józefa Piłsudskiego stanie w Nowym Sączu przy Alejach Wolności, w miejscu, gdzie stał monument upamiętniający Armię Czerwoną. Rada Miasta jednogłośnie zaakceptowała pomysł upamiętnienia marszałka w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

twitter.com/MirekSzponar

Zdaniem prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka, pomnik postawiony Józefowi Piłsudskiemu to godne upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości, przypadającej w przyszłym roku, a miejsce gdzie stanie monument jest symboliczne.

To znaczące, historyczne miejsce, tuż obok starego cmentarza, gdzie w planie jest przeniesienie grobu pułkownika Bolesława Pierackiego, i obok budynku jego imienia. Miejsce symboliczne i znaczące pod każdym względem

– powiedział Nowak.

Pomysł postawienia pomnika marszałkowi w Nowym Sączu dało Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota. W celu sfinansowania monumentu powołano Społeczny Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego. Lokalizację wskazali sami mieszkańcy miasta, a projekt nieodpłatnie przekazał artysta rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz. Pomnik będzie przedstawiał marszałka siedzącego na Kasztance. Całość zostanie umieszczona na wysokim cokole.

W miejscu, w którym stanie monument, do 2015 r. znajdował się pomnik żołnierzy Armii Czerwonej, pod którym spoczywały szczątki żołnierzy radzieckich. Pomnik został wyburzony, a prochy żołnierzy przeniesiono do kwatery wojskowej na sądecki cmentarz komunalny.

Józef Piłsudski jest obywatelem honorowym Nowego Sącza, a ten tytuł miasto nadało marszałkowi w 1916 r. jako pierwsze w Polsce. Piłsudski wielokrotnie przebywał w Nowym Sączu. Słynny był wjazd marszałka do miasta na czele ułanów po bitwie pod Marcinkowicami. Będąc w Nowym Sączu, Piłsudski zamieszkiwał w budynku przy ul. Dunajewskiego, gdzie wmurowano tablicę poświęconą jego pamięci.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Józef Piłsudski #pomnik #Nowy Sącz #Armia Czerwona #wyburzenie

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo