Włodek Pawlik nagrodzony przez ministra Waszczykowskiego

Włodek Pawlik / fot. Marek Bałata/mat.pras.

  

Polski pianista i kompozytor Włodek Pawlik został odznaczony w czwartek w Kaliszu Odznaką Honorową "Bene Merito" MSZ za promocję Polski na świecie.

To najwyższe odznaczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych przyznawane jest wybitnym postaciom, zasłużonym dla promocji Polski za granicą

 – powiedział sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak.

Jestem szczęśliwy w Kaliszu, jest to dla mnie druga "szczęśliwa noc" w tym mieście

– wyznał w rozmowie z PAP Włodek Pawlik.

Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu w obecności przedstawicieli MSZ, dyplomatów z ponad 30 krajów, parlamentarzystów, władz miejskich i przedstawicieli duchowieństwa. Zdaniem wiceministra Dziedziczaka, Włodek Pawlik "jest osobą, która wykorzystuje swoje zdolności i sławę do tego, żeby promować Polskę".

Włodek Pawlik został uhonorowany w 2014 roku prestiżową nagrodą Grammy - pierwszą w historii dla polskiego jazzmana - w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za płytę „Night in Calisia”, którą jego zespół nagrał wspólnie z amerykańskim trębaczem Randym Breckerem i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka.  „Night in Calisia" miała swoją prapremierę 19 czerwca 2010 roku w Kaliszu a kompozycję u jazzmana zamówił na 1850-lecie miasta Kalisza dyrektor Filharmonii Kaliskiej, dyrygent Adam Klocek.

Jak podkreślił wiceminister Jan Dziedziczak odznaka, przyznana Włodkowi Pawlikowi decyzją ministra Witolda Waszczykowskiego, jest wyrazem wielkiego uznania polskiej dyplomacji za promocję kraju na świecie. 

Przyjacielowi Polski w uznaniu zasług za promowanie i wzmacnianie pozycji RP na arenie międzynarodowej

 – odczytał napis na odznace podczas jej wręczania wiceminister Jan Dziedziczak. 

Włodek Pawlik przyznał, że nie ma problemu z promowaniem polskiej muzyki na świecie, ponieważ – jak powiedział PAP - „z Polski pochodzą moje wibracje i to, co we mnie drzemie na pewno jest polskie. Natomiast muzyka, na całe szczęście, wymyka się jakby takim prostym schematom, dlatego mogę ją grać w USA i w Japonii, bo ona jest na tyle komunikatywna, że wszędzie daje ludziom wzruszenie” – powiedział i podkreślił, że "dlatego jestem szczęśliwy, że jestem muzykiem".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Convalaria Copernicana przyznane

Zdjęcie ilustracyjne / By Mateuszgdynia - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40050979

  

Z okazji swojego święta Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu docenił dzisiaj zasłużonych profesorów: Janusza Tondela i Andrzeja Kowalczyka, absolwentów: astronoma prof. Krzysztofa Górskiego i dziennikarza PAP Tomasza Więcławskiego oraz byłą kanclerz Justynę Morzy.

UMK przyznała nagrodę Convalaria Copernicana za wybitne osiągnięcia dla rozwoju uczelni, zasłużeni absolwenci uczelni otrzymali tytuły ambasadorów UMK, a tytuły honorowych profesorów UMK naukowcy o wybitnym dorobku. Dzisiaj odbyła się także druga część uroczystości nadania doktoratu honoris causa malarzowi abstrakcjoniście prof. Stefanowi Gierowskiemu.

Tytuły honorowych profesorów UMK, przyznawane naukowcom o wybitnym dorobku, którzy przeszli na emeryturę w ostatnim roku otrzymali: prof. Janusz Tondel - znawca historii bibliotek, księgarstwa i bibliofilstwa na obszarze Prus Książęcych, głównie Królewca oraz prof. Andrzej Kowalczyk - specjalista spektralnej tomografii optycznej.

Tytułami ambasadorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, przyznawanymi absolwentom ze znaczącymi sukcesami i promującymi uniwersytet w swojej działalności, uhonorowani zostali: prof. Krzysztof Górski - astronom z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Jet Propulsion Laboratory (Laboratorium Napędu Odrzutowego) w Pasadenie w Kalifornii oraz toruński korespondent Polskiej Agencji Prasowej Tomasz Więcławski.

Prof. Górski jest ekspertem w dziedzinie matematycznej konstrukcji map nieba, uczestniczył w m.in. w badaniach globalnej geometrii wszechświata. Zaś red. Więcławski w pracy dziennikarskiej podejmuje tematy polityczne, społeczne, kulturalne, naukowe i sportowe, jest autorem wielu tekstów na temat badań naukowców UMK.

W czasie uroczystości wyróżnienie Convalaria Copernicana (Konwalia Kopernikańska) za wybitne osiągnięcia dla rozwoju uczelni otrzymała była wieloletnia dyrektor biura rektora, a później kanclerz UMK Justyna Morzy.

Dziś odbyła się także druga część uroczystości nadania doktoratu honoris causa wybitnemu malarzowi abstrakcjoniście prof. Stefanowi Gierowskiemu. Artysta ze względu na wiek i stan zdrowia nie był obecny na uroczystości, a reprezentowała go córka Magdalena Gierowska-Dybalska. Profesor odebrał wyróżnienie z rąk władz uczelni już 29 listopada 2018 r. w Konstancinie Jeziornej.

Prof. Elżbieta Basiul, dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK, w laudacji przedstawiła sylwetkę i zasługi profesora.

- Prof. Stefan Gierowski jest dla wielu znawców i krytyków sztuki uosobieniem etosu artysty, malarza niezwykle konsekwentnego, wiernego postawie odkrywcy, ciągle ciekawego, stale poszukującego nowych rozwiązań dla malarskich problemów. W przypadku prof. Gierowskiego życie przenika się ze sztuką, a to harmonijne zespolenie tworzy obraz człowieka niezwykle prawdziwego, wiarygodnego i przekonującego

- podkreśliła prof. Basiul.

Prof. Gierowski urodził się 21 maja 1925 r. w Częstochowie. W czasie wojny jako nastolatek pobierał lekcje malarstwa u akwarelisty Andrzeja Olesia. W latach 1945-48 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem m.in. Władysława Jarockiego, Zbigniewa Pronaszko i Karola Frycza. Równolegle do studiów na ASP studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Od 1949 r. związany z Warszawą. W latach 1956-61 współpracował z Galerią Krzywe Koło prowadzoną przez Mariana Bogusza. Od 1962 r. do 1996 r. prowadził działalność dydaktyczną na warszawskiej ASP. W latach 1975-81 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa, a w 1983 r. został wybrany na rektora-elekta, ale władze stanu wojennego odrzuciły jego kandydaturę.

W latach 80. był związany z kręgiem kultury niezależnej. W 1981 r. był członkiem Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej. W 1986 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W latach 1986-1988 był przewodniczącym Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego i członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Gierowski wielokrotnie był odznaczany i nagradzany. Jego prace były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i około 200 wystawach zbiorowych.

W uroczystościach święta UMK wzięli udział m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz prymas Polski abp Wojciech Polak. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl